fonradar

Sgk İdari Para Cezası.

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar merhaba, başımdan geçen bir durumu hem adıma yardımcı olmanız hemde bu tarz durum ile karşılaşmamanız adına paylaşıyorum.
Şahıs işletmesi 22.12.2021 de Ltd. Şirkete tür (nevi) değişimi oldu. 24.12.2021 tarihinde de E-Sgk sisteminden tür değişikliği bildirimini ekleri ile sistemden başvurarak referans numarası aldım. Nolur nolmaz diye de telefon ile ekran resmini çektim. Aradan biraz zaman geçince işlemim gerçekleşmeyince acaba evrak eksik diye eklere imza sirküsü ekledim. Bundan da sonuç alamayınca sgk müdürlüğüne gitdim. İşlemim sonuçlandı. Fakat 10 günlük süre geçti gerekçesi ile Üç asg. Ücret 15.000-TL ipc kesildi. Sırf ilave evrağı 12 gün sonra ekledim diye. Sistem zaten referans numarasını veriyor aynı referans numarası ile sadece evrak güncellemesi yapıldı. Hemen itiraz dilekçesi ile ekine de başvuru ekran alıntısını ekledim. İpc iptalini talep etdim. Yarında bizzat kuruma giderek durumu sorgulayacağım. Bu konu ile yorumunuz ne olurdu? Şimdiden teşekkürler, Saygılar.

Arkadaşlar merhaba, başımdan geçen bir durumu hem adıma yardımcı olmanız hemde bu tarz durum ile karşılaşmamanız adına paylaşıyorum.
Şahıs işletmesi 22.12.2021 de Ltd. Şirkete tür (nevi) değişimi oldu. 24.12.2021 tarihinde de E-Sgk sisteminden tür değişikliği bildirimini ekleri ile sistemden başvurarak referans numarası aldım. Nolur nolmaz diye de telefon ile ekran resmini çektim. Aradan biraz zaman geçince işlemim gerçekleşmeyince acaba evrak eksik diye eklere imza sirküsü ekledim. Bundan da sonuç alamayınca sgk müdürlüğüne gitdim. İşlemim sonuçlandı. Fakat 10 günlük süre geçti gerekçesi ile Üç asg. Ücret 15.000-TL ipc kesildi. Sırf ilave evrağı 12 gün sonra ekledim diye. Sistem zaten referans numarasını veriyor aynı referans numarası ile sadece evrak güncellemesi yapıldı. Hemen itiraz dilekçesi ile ekine de başvuru ekran alıntısını ekledim. İpc iptalini talep etdim. Yarında bizzat kuruma giderek durumu sorgulayacağım. Bu konu ile yorumunuz ne olurdu? Şimdiden teşekkürler, Saygılar.
Sayin URUM

IPC iptalini istemeniz dogru. Ancak bu IPC'yide odemenizi durdurmaz. Itiraz yani IPC'nin iptal islemini SGK muffettisleri inceler size yazili donus yaparlar . Daha sonra dava acabilirsiniz

Çok önemli bir bilgi oldu bu demek ek evrak bile olsa süre içinde eklenecek, geçmiş olsun inşallah lehinize sonuç alırsınız.

Çok önemli bir bilgi oldu bu demek ek evrak bile olsa süre içinde eklenecek, geçmiş olsun inşallah lehinize sonuç alırsınız.
Bizzat Sgk şefi ile görüştüm. Ankara da Sgk yazılımcısı ile kurum yazışmış. Benim ilk başvuru tarihimi ve süresinde yapıldığını sistem üzerinden görmüşler. Buda ipc kesilemeyeceği anlamına geliyor. Fakat ilave evrak eklendiği için sistem otomatik kesti cezayı. İlk kez yaşanmış bir durum olduğu söylendir. Bu nedenle sgk sistemini değiştirebilirmiş. Büyük umutlarla beklemedeyim....

Geçmiş olsun. Çok yüksek cezalar. Bundada vergi cezaları gibi indirim oluyor mu 🤔

İki türlü indirim sözkonusu. Aynı trafik cezalarında olduğu gibi 1/4 oranında bir indirim.
Diğer ise şartların sağlanması durumunda iyiniyet indirimi yaklaşık %80 indirim konusu oluyor.
Anladım en azından oda iyi. Sgk konularında bi tecrübem yokta yüksek geldi gözüme. Dikkat etmek lazım demekki baya 😶

sisteme ilk giris tarihiniz geçerlidir ve ipc uygulanmaz. Cezalı durumlarda ise belgeyi 1 ay içinde vermeniz ve teblig 15 gun içinde ödemeniz halinde cezanın 1/4 unun 3/4 ü ödenir ama ceza yok