fonradar

Sgk İlk Gi̇ri̇şi̇nde Hata Yardım

Sayın üstatlar merhaba;

Bizim marketimiz bulunmakta, bu marketin muhasebesini mali müşavir arkadaşımla birlikte tutuyoruz, ilkkez işe girişip yaptık şifre alımı için babamı sgkya yönlendirdim oda gidip bildirim yaparken işe girişi 25 şubat olarak beyan etmemiş tabi ben bunu görmedim 4 marta işe giriş yaptım şimdi ceza yememek için 25 şubata bir kişiyi giriş gösterip 2 gün sonra çıkış vereceğim bu işlem doğru bir işlem olacak mıdır acaba?

Dediğiniz gibi yapabilirsiniz sorun olmaz birkaç gün gösterseniz yeter. Ancak yanlış hatırlamıyorsam başlama tarihine giriş yapmak zorunlu değildi. 1 aylık süre içinde herhangi bir tarihe giriş olması yeterli diye aklımda kalmış. İsterseniz kuruma arayıp bir sorun.

Dediğiniz gibi yapabilirsiniz sorun olmaz birkaç gün gösterseniz yeter. Ancak yanlış hatırlamıyorsam başlama tarihine giriş yapmak zorunlu değildi. 1 aylık süre içinde herhangi bir tarihe giriş olması yeterli diye aklımda kalmış. İsterseniz kuruma arayıp bir sorun.

sgk çalışanı arkadaşlar var onlarada soruyrm tam bir cevap veren çıkmadı açıkcası ceza kesilebilir diyolar garanti olsun diye ben 2 günlük bir giriş yapacağım

yeni tescil edilmiş işyerinin tescil tarihi ilk sigortalının işe giriş bildirgesini verileceği tarihtir.
işyeri bildirgesinin erken verilmesinden dolayı 5510 da herhangi bir idari para cezası yok
ancak işyeri dosyası tescil ettirdiğiniz tarihte neden sigortalı bildirmedin diye sgk bunu sorabilir, sorma şekli ise denetime sevk olacaktır.
çözüm için bulduğunuz yöntem, yasal olmasa da sorun çıkarmayacak bir yoldur.

25 subat beyan etmişseniz bir ay icerisinde o güne giriş yapmak zorundaydınız.