fonradar

Sgk İş Görmezlik Belgesi Onaylanmaması

selamün aleyküm arkadaşlar...

önceki gün elime geçen belgede: iş görmezlik belgesi onaylanmadığı için tarafımıza sgk tarafından 567,00 TL idari para cezası uygulandığı yazmaktadır. rapor 2014 yılı 9 Temmuz'da devamsızlık nedeniyle işten çıkardığım bir personele ait. bu arkadaşımız 05.07.2014 tarihinden 09.07.2014 tarihi de dahil olmak üzere 5 gün devamsız, 10 temmuzda işe geldiğinde kendisine tutanak hazırlanmış, savunması alınmış savunmasında raporlu olduğunu yazmayıp rahatsızdım gelemedim demiş buna istinaden geçerli sebep olmadığı için devamsızlık nedeniyle çıkış yapmışız. meğerse bu eleman 08.07.2014 - 12.07.2014 tarihleri raporluymuş ancak bize raporunu vermedi. hastane tarafından sisteme de girilmemiş ta ki 14.07.2014 tarihine kadar. yani rapor bitişinden 2 gün sonraya kadar. şimdi personel raporu vermedi, sgk'da mail göndermedi. dolayısıyla ben de 9 temmuzdan sonra sistemi kontrol etmedim, nasıl olsa çıkışı verdik raporlu olsaydı bildirirdi diyerek. bu raporu onaylamadığım için sgk 567,00 TL İPC uyguladı. itiraz dilekçesi hazırladım. dilekçede aynen yaptığım açıklama gibi bir açıklama yaparak müracat etmek istedim, ancak; sgk memuru geçerli bir sebep değil sistemi kontrol etmen gerekiyordu diyerek dilekçemi almadı. (kaldı ki her gün 20-25 personelin devamsızlık yaptığı tekstil sektöründeyiz bunu takip etmek imkansız gibi bir şey, hadi takip edelim dedik raporları 20-30 gün sonra sisteme girilenler var, her gün ortalama 150-200 kişi için sorgulama yapmak durumunda kalacaz ki bu da ayrı bir iş yükü demek) çok ısrar edersem alıp olumsuz cevap yazacağını ve işi yargıya taşıyabileceğimi beyan etti. yargıya gidecek kadar değerli bir meblağ değil zaten yargı için bundan daha fazla masrafımız çıkar ancak haksızlık yapıldığı kanaatindeyim.
değerli görüş ve önerilerinizi rica edebilir miyim ?

iyi çalışmalar, kolay gelsin...

Düzenli haftalık veya 15 gün arayla kontrol etmeniz iyi olacaktır. Zaten tarih aralığı sorgulamasından bütün personeli sorgulamanız dosya başına 5. dakikanızı almaz. Bunun dışında onaylama esnasında problem yaşadığınız ya da sistemde raporu görünmeyen personeller için hiç beklemeden rapor bitiminde manuel giriş yapın, kurtulun.
Geçmiş olsun.

Bu arada iş veren iletişim bilgileri alanına e-posta adresini mutlaka yazın. sisteme sağlık kurumlarından kaydı yapılan tüm raporlar bu adresinize bilgi olarak gelecektir.

O dönemde "sisteme düşmesi ile işv. tebliğ edilmiş sayılır" gibi bir ifade kanunda yer aldığınızdan maalesef siz haksız oluyorsunuz.