fonradar

Sgk İşe girişin işçiye imzalatılması hk.

Sgk İşe girişleri internetten yapıyoruz ve bu işe girişlerin çıktısını aldıktan sonra, işçiye imzalatılması gereklimidir...
bu konu ile ilgili teftiş geçiren veya ceza yiyen arkadaşlarımız varmıdır... bizle paylaşabilirmisiniz

Ynt: Sgk İşe girişin işçiye imzalatılması hk.

Hayır imzalatılmasına gerek yok. Barkod numarası imzadır.

imzalatmakda her zaman için fayda var. Barkod nosu işçinin de işvereninde imzası yerine geçmez. SGK incelemesinde işv. veya işçi bir olumsuzlukda hemen "bizim haberimiz yok muhasebeci yapmış" yalanına sığınmakda bu da kurumun odanıza suç duyurusu yapmasına ve odanızın da sizin hakkınızda disiplin kovuşturması yapmasına neden olmakdadır.

Barkodlo bir ekrakın üzerine imza atılması gereksiz. Zaten işçi özlük dosyasında bulunması gereken evraklar bölümünde iş başvuru formu olmalı(imzalı), hadi bunu geçtim diyelim illaki sözleşme olacak(imzalı)...
işçinin haberi olması için bu kadar imzası yeterli

İmzalatmakta fayda var. Müfettişler geldiklerinde neden imzasız diyorlar. Ceza kesileni duymadım ama baktıkları şeylerden bir tanesi. Çalışanın sigorta girişinden haberi olduğunu gösterir bir imza oluyor. Tarihe onay veriyor gibi de değerlendiriyorlar (işe başladığı gün sigorta girişi yapıldı).

İşveren imzası çalışan imzasından daha az atılıyor sanırım. Sadece gerekli durumlarda (resmi yazışmalarda) imzalattıyorduk işverene. Bu konuda herhangi bir olumsuzluk da duymadım şimdiye kadar.

NİSANLI ' Alıntı:
Barkodlo bir ekrakın üzerine imza atılması gereksiz. Zaten işçi özlük dosyasında bulunması gereken evraklar bölümünde iş başvuru formu olmalı(imzalı), hadi bunu geçtim diyelim illaki sözleşme olacak(imzalı)...
işçinin haberi olması için bu kadar imzası yeterli

işe girişler için düşünmemek lazım sadece. işçinin haberi olmadan işten çışış ta yapabiliyor işverenler , o zaman da barkod işçinin onayladığı anlamını mı taşıyor dersiniz. Ayrıca imza gerekmese isim-soyisim-imza bölümünü ve işveren için de kaşe imza bölümünü açmazlardı dimi ;)

İşten ayrılışlar için de bir yığın imzalanması gereken evrak var çıkış bildirgesine varana kadar. Ayrıca dosya no uygulamasının kaldırılmasının 1.yıl dönümünü kutlamaya ramak kaldı ama hala duruyor.