SGK İşe Girişte İdari Para Cezası Olmayan İstisnai Durumlar ?

Merhaba
işverenler, 4/a sigortalılarını sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK'na bildirmekle yükümlüdürler. Ancak 4/a sigortalılarını çalışmaya başlamadan önce işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirilmeleri esas olmakla birlikte, belirli işkollarında çalıştırılan sigortalıların Kuruma bildirilme sürelerinde bazı istisnalar sözkonusudur.Geçtiğimiz yıllarda hafta başı olan Pazartesi gününe aynı gün SGK girişi yapabiliyorduk.
fakat Kurum uygulamasında Pazartesi verilen işe giriş bildirgelerine sistem ceza tahakkuk ettirmektedir.Kaldı ki Bağlı bulunduğumuz SGK müd.zamanında geriye dönük de İPC tebliğ edilmişti.Konu ile ilgili Kurum uygulamasında Pazartesi verilen işe giriş bildirgelerine sistem ceza tahakkuk ettirmektedir. Konu ile ilgili görüşleriniz nelerdir.?
Herkese iyi bir hafta diliyorum.

Uzun zamandır Pazartesi günleri aynı güne işe giriş bildirgesi verdim. Herhangi bir ceza ile karşılaşmadım.

Pazartesi verilebilme olanağı kurumun c.tesi-pazar kapalı olmasından dolayı kağıt ortamında bildirimin yapılamasından dolayı idi. Artık tek kişi dahi olsa int. ort. bildirildiği ve kurum bilgisayarları 7/24 açık olduğu için görüş değikliğine gidilmiş olabilir. Bir diğer ihtimal ise sgk prog. bir yerini değiştirirken p.tesi istisnasını prog. tanıtmayı unuttuklarından sistem otomatik ipc kseiyor da olabilir. (Mali tatil ilk yıllarında sisteme tanımlama yapılmadığından uzayan sürelerde verilen bildirimlere de ipc otomatik kesiyor sonrasında dilekçe ile kaldıtmak külfeti de bize düşüyordu.)

Bu Pazartesi 2 tane yaptım ve uyarıda bulunmadı.
Sistem normalde uyarıda bulunuyor.

1 ekim itibari ile aynı gün tarihli giriş yaptım bir sorun çıkmadı. tarihler önemli.

Son düzenleme: