fonradar

SGK İşyeri açılışı

Merhabalar,
Bir firmaya taahüdünde bulunduğum inşaat işleri ile ilgili bir sözleşme yaptık. Bu sözleşme için gerekli damga vergisi gibi vergiler tarafıma ait. Maliyeye ve sigortaya da sözleşmenin bir örneğini vereceğiz.

Sözleşmede yer alan firma isimleri ise işi yaptıran firmanın adı- adının kısaltılmış hali ile (işveren olarak anılmıyor) ve taşeron kısmında ise benim firma ismim "taşeron" olarak yer almakta.

İşin süresi yaklaşık 15 gün.
İlk 4-5gün kazı işleri,
Sonraki 4-5 gün kalıp-demir-beton işleri
Sonraki 4-5 gün saha betonu vb. işler

Burada benim cevabını öğrenmek istediğim sorum şu;
Bu işle ilgili SGK'da bir işyeri açılış yapmam aşağıdaki durumların hangilerinde gerekli?

1- Yukarıda saydığım 3 işi de alt taşeronlara yaptırırsam ve bana yaptıkları işlerle ilgili her taşeron ayrı ayrı fatura keserlerse, SGK'da bu iş için bir işyeri açılışı yapmam gerekli mi? Sonuçta taşeronlar çalıştırdıkları işçilerinin SGK primlerini yatırmaktalar. Gerekir ise SGK bildirgeleri de kendilerinden alınabilir. Ama yanlarında çalıştırdıkları personel sadece bu işle ilgili değil, aylık maaşlı çalışan bir personel.

2- Yukarıda saydığım işlerden örneğin saha betonunu normalde dışarıdan fatura kesme şansı olmayan bir ekibe ama kendi firmamda çalışıyor gibi SGK işe girişlerini yaparak düzenlersem, SGK'da bu iş için bir işyeri açılışı yapmam gerekir mi? Diğer iki işi de- kazı ve kalıp-demir-beton işlerini yine 1. sorumdaki gibi alt taşeron yapacak. Eğer işyeri açılışı yapmam gerekir ise, alt taşeronların da sigorta bildirgeleri benim işyeri açılış
defterinin altında mı yer alacak?

3- Dışarıdan hiç faturalı çalışan taşeron bulmadan, yapılacak işlerin tamamını kendi firmamda dışarıdan gelecek ve SGK işe girişlerini yapacağım personellere yaptırırsam SGK'da bir işyeri açılış yapmam gerekir mi? Sanırım bu sorunun cevabı kesin olarak "evet" olacaktır, ama yine de soruyorum.

Teşekkürler,