fonradar

SGK İşyeri bildirgesi

merhaba arkadaşlar
SGK ya işyeri bildirgesini 22.06.09 da verdim. sigortalı çalıştırmaya başlanacağı tarihi de 23.06.09 yazdım. işçi girişlerini de 23.06.09 olarak verdim. Ama sigortalı çalışmaya başlanacak tarihi 22.06.09 olması gerekiyordu. bunu nasıl düzeltebilirim. teşekkürler

Ynt: SGK İşyeri bildirgesi

Bu dediğinizi ancak inşaat işyerleri için yapabilirsiniz.
İnşaat işyerleri için aynı gün ssk girişi yapılabiliri, ayrıca bu işyerlerinde bir aylık işe giriş bildirgesi verme süresi de yoktur.

Normal işyeri ise yaptığınız işlem doğru. 22.06.2009 olarak yaparsanız ceza yersiniz.
geç bildirimden dolayı.

Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar Kuruma yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılır.

Bir aylık süreniz henüz dolmadı durumu da izah etmek suretiyle yeniden giriş verebilrsiniz.

Sorun bir aylık sürede değil, işyeri bildirgesine yazdığı 23.06.2009 tarihinin; 22.06.2009 tarihi olması gerektiğidir, yanlış anlamadıysam.

23/6 tarihini 22/6 olarak düzeltmek isterseniz hem işyeri bildirgesi hem işe girişler için ipc kesilir.

bir işyerine şube açacağız. açılış tarihini ise 15.08.2009 yapacağız. ancak şubenin açılış kararı 1 ay önce alındı. vergi dairesinin yoklama memuru yoklama fişine 10.08.2009 işe başlama yazmış. bu ilerde sorun yaratır mı teşekkür ederim.

Yoklamada x adet işçi çalışıyor veya a tarihinden itibaren x adet işçi çalışacak gibi bir ibare yok ise sorun olmaz. Eğer bu veya benzer bir ifade var ise o tarihe işyeri bildirgesi verin.

yoklama fişinde çalışılan tarih ve kişi yazıyor. ancak 2007 yılında açtığım bir şubeye de baktım. yoklama memuru 10.09.2007 yazmış ama biz işyerinin 28.09.2007 de açtık. 2 yıl geçti ama bir sorun olmadı