fonradar

SGK İşyeri Bildirgesi

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Merhaba,

Arkadaşlar uzun zamandır sigortada işyeri dosyası açtırmadım.
Yeni kurulan bir şirket var. Ancak açılışını mayısta yapmıştım. O zamanlar sigortalı çalışan olmadığından sigortaya dosya başvurusunda bulunmamıştım. Şimdi sigortalı çalıştırmaya başlayacak. Bunun süresi yok değil mi? yani yeni kurulan bir şirket çalışanı olmasada, yeni vergi mükellefi olduktan sonra sgk da hemen açılış yaptırma zorunluluğu yok değil mi? ( hani 1 ay içinde bilgi verilmeli diye) ben yaptırmadım çünkü, sigortalı çalışanı yoktu kurulunca

Şimdi çalışanı olacak, bunun içinde internetten biraz araştırma yaptım ama emin olamadım. İşyeri bildirgesi e-sigorta kanalıyla verilmeli diye okudum.
Yakın zamanda işyeri tescilini yaptırmış olan meslektaşlarım bana yardım edebilir mi?
e-sigorta kanalı mı ile mi? yoksa elden kağıt ortamında mı verilecek.. ekindeki evraklar sigorta yönetmeliğinde yazılan lar mı?

Birde ben izmirdeyim, izmirli meslektaşlarımdan şunu merak ediyorum. SGK nın merkez binası kemerdeki bağkurun oraya taşındı geçici olarak. Bu şirket Karşıyakada. Ben işyeri açılışını karşıyaka sosyal güvenlik merkezine mi? yoksa merkez binasına mı vereceğim?

şimdiden teşekkür ederim

Ynt: SGK İşyeri Bildirgesi

Selamlar
Sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi vermenin herhangi bir süresi yoktur.Sadece verileek işyeri bildirgesinde sigortalı çalışmaya başlanılacak tarih kısmında belirlediğiniz tarih olacak şekilde 1 ay içinde işe girişleri yapmalısınız.
Örneğin 1 ocakta işyeri bildirgesini kuruma verirken işçi çalıştırma tarihi olarak 5 ocak yazmışsanız e-bildirge şifrelerini alarak işe girişleri 5 ocak olmak üzere 4 şubata kadar onaylayabilirsiniz.
Veya 26 aralıkta müracaat ettiniz çalıştırma tarihi olarakta 1 ocak yazdınız.Ocak sonuna kadar 1 ocak olacak şekilde girişleri yapabilirsiniz.
İşyeri bildirgesi ve e-bildirge şifre müracaatı bildiğim kadarıyla elden kuruma veriliyor.E-sigorta bölümünü bu anlamda incelemedim.
İzmir konusuna da hiç değinmeyeyim,çünkü İzmir de değilim. :)
Saygılar

çok teşekkür ederim..

peki arkadaşlar.. yönetmeliğin 29.maddesinde yazan belgeler dışında ekstra bişey vermem gerekiyor mu?

işyeri bildirgesi,
tic.sicil gazetesi
imza sirküleri
ikametgah, nüfus cüzdanı vs..

başka birşey var mı?

Birde e-bildirge şifresini almadan evvel işçi girişi yapabiliyormuyuz? elden kuruma

sayın twolf sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi verilmesi durumunda herhangi bir süre yoktur sözünü biraz açıklarmısınız.Benim bu konuda yaşadığım bir problem var bana yardımcı olabilir.

sahin1 ' Alıntı:
sayın twolf sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi verilmesi durumunda herhangi bir süre yoktur sözünü biraz açıklarmısınız.Benim bu konuda yaşadığım bir problem var bana yardımcı olabilir.

Selamlar
İşyeri bildirgesi işçi çalıştırmaya başlanılmadan önce verilir.Yani bildirgede "işçi çalıştırmaya başlanıldığı tarih" yazan yere yazacağınız tarihten önce mutlaka kuruma bildirgeyi vermelisiniz.Süre yokturdan kastım,eğer işçi çalıştırıldığı tutanak veya başka bir belgeyle tesbit yapılmamışsa,belirttiğim tarih önceliğine dikkat edilerek istenildiği zaman bildirim yapılabilir anlamındadır.
Şöyle ki,
Ben işyerimi açtım işçi çalıştırmıyorum.Sonradan 1 sigortalı alacaksam ve bunu keyfiyetten yapacaksam uygun bir tarih belirler,işyeri bildirgesini de o tarihten önce kuruma veririm..Süre yokturdan kastım budur.
Saygılar

işyeri bildirgesi en son işe başlama tarihindede verilebilir.yani işe başlama tarihi 31.12.2011 ise bildirgede en son 31.12.2011 de verilebilir.

24/11/2014 te açılan bir dosya için şifre alma süresi ne zamana kadardır acaba ?
eger 1 ay içindeyse
11. ay bildirgesi ne zaman verilecek çünkü 11. ay bildirgesi 23/12/2014 tarihinde verilmeli

24/11/2014 te açılan bir dosya için şifre alma süresi ne zamana kadardır acaba ?
eger 1 ay içindeyse
11. ay bildirgesi ne zaman verilecek çünkü 11. ay bildirgesi 23/12/2014 tarihinde verilmeli

Eğer şifre almak için gerekli evrakları götürüp başvuru yaptıysanız SGK'ya 1 ay süreniz var şifreyi alarak girişleri yapabilmeniz için. Ancak dediğiniz gibi kasım ayı bildirgelerinin son verilme süresi 23 aralık. O yüzden 23'üne kadar şifreyi alıp girişleri yaparak kasım bildirgesini göndermeniz gerekiyor.

sgk nın mevzuatı agırdır dikkatli olun..vekalet olduktan sora şifreyi basvurdugunuz gün alırsınız.