fonradar

SGK Kanun No:0000 Seçip Ocak Ayının Bildirgesini Göndermek Sorun Olur Mu?

Arkadaşlar merhaba. SGK'da 5510 sayılı kanundaki teşvik bittikten sonra, kanun numarasını "0000" seçip bildirgeyi bu şekilde gönderdik. Ocak ayı SGK yani. Bu şekilde kanun numarasını "0000" seçtiğimiz için bir ceza veya sorunla karşılaşır mıyız?

5510 sayılı kanundaki teşvik bitmesi kısmını pek anlayamadım. Ödemeyi zamanında yapamadıysanız eğer sistem zaten o şekilde kabul etmeyecek ve kanun numarası sıfır olacak. Bundan dolayı da bir sıkıntı olmayacak ama ya sizin sormak istediğiniz başka bir şey ya da ben anlayamadım :)

@siperali %5 teşvik uygulaması vardı onu kastetmiştim. Bildiğiniz gibi onu kaldırdılar ve onun yerine erteleme getirdiler. Ayrıca mükellef ödemesini de yaptı.
@Rietveld cevabınız için teşekkür ederim. SGK mevzuatında biraz eksikliklerim var. Yanlış bir şey mi yaptım diye tedirgin olmuştum. Sağolun

%5 teşviği kaldırmadılar hala devam ediyor o nereden çıktı ? Siz 5510 ile %5 teşvikli olarak bildirge vermeye devam edebilirsiniz.

Ben yanlış anlattım galiba özür dilerim. Tahakkuk'unun ödendiği anda yapılan teşvikten bahsediyorum. "6661 Asgari ücret desteği" Dediğim gibi SGK mevzuatında zayıfım. Kendimi bu konuda geliştirmeye ve öğrenmeye yeni başladım.

O ayrı. Siz bildirgeyi 5510 seçerekte verseniz 00000 seçerekte verseniz eğer diğer şartları sağlıyorsanız o indirimden yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca o indirimde kalkmadı hala devam ediyor. Erteleme ayrı indirim ayrı. Erteleme yapsanızda asgari ücret desteği indirimi oluyor. Ha şöyle birşey var. Eğer ertelemeden sonra kalan rakam yararlanacağınız indirimden düşük kalırsa indirim uygulanmıyor. Sonraki aylarda mahsup olacak yararlanamadığınız indirimler.

Anladım hocam teşekkür ederim gayet açık anlatmışsınız. Peki e-bildirgede kanun numarasını 5510, 0000 ya da diğer seçeneklerle belirlemenin amacı nedir acaba? Ben 000 seçeneğini seçtim, 5510'u seçsem ne olurdu veya seçmesem ne olacak.?