SGK nın yeni anonsu (İş kazalarının internet ortamında bildirimi hk.)

Mrb.
Sgk nın iş kazası hk.yayınlamış olduğu kılavuzu ek te göndermeyi başaramadım.
İş kazalarının SGK ya bildirimini artık internet üzerinden vermemiz gerekiyor.
İş göremezlik girişi yapılan kısımdan duyuruya ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar,

Ynt: SGK nın yeni anonsu (İş kazalarının internet ortamında bildirimi hk.)

170 ile görüştük. Konu hakkında bilgilendirme aldık.

1. Hem SGK hem de ÇSGB'na evrak gönderilme zorunluluğu ortadan kalkmadı. Evraklar gönderilecek.
2. Ayrıca SGK için online olarak bildirim yapılacak. (app.sgk.gov.tr/vizite/welcome) adresinden.
3. Sistemin bugün başlamış olduğu bilgisine ulaştık.

Ancak 24.02 tarihli iş kazasını da evrakları kuruma iletmeme rağmen sisteme işlememi istedikler. Bunu yaparsak 2 gün geçtiği için ceza gelmez mi sizce? Kılavuzda her şeyin açıklanıp yürürlülük tarihinin açıklanmaması da ayrı bir durum.

Bu tip zorunluluklar duyuruyla klavuzla vs. yapılamaz. Tebliğ/yönetmelik/sirküler gibi resmi bir açıklama yapmaları gerekir. Dolayısı ile kağıt ortamında ve süresinde verdiğiniz için ceza kesilemez.

Söylediğiniz konuyu kısa bir süre önce ben de bir iş arkadaşım ile konuştum. Ortak düşüncemiz bir süre sonra evrak göndermeyi kaldırıp sadece online isteyecekler bildirimi yönünde. Aynı şekilde işgörmezlik bildirimlerini eskiden evrak ile yapmamız sonrasında online sisteme dönmemiz gibi.

Formu doldururken çok zorlandığım 3 seçeneği kaldrmışlar. :)

DUYURU: İş Kazası Meslek Hastalığı Bildirim İşlemleri İçin Aşağıda Listelenen Alanların Girilme Zorunluluğu Kaldırılmıştır.
* İşyeri Faks
* İşveren Faks ve İşveren e-posta
* Sigortalı Yakını Bilgileri

AYŞE Hanım iş kazası evraklarını teslim almıyorlar mı gerçekten? Biz iadeli taahhütlü gönderiyoruz normalde. 170'de evrak gönderme zorunluluğu devam ediyor diye yanıt verdi bize. Sizce n'apalım gönderelim mi evrak?

BSEdanismanlik ' Alıntı:
AYŞE Hanım iş kazası evraklarını teslim almıyorlar mı gerçekten? Biz iadeli taahhütlü gönderiyoruz normalde. 170'de evrak gönderme zorunluluğu devam ediyor diye yanıt verdi bize. Sizce n'apalım gönderelim mi evrak?

Ben evrak gönderdim her iki kuruma da, elden almadılar..internetten verin dediler.. ben de o şekilde bildirdim geçen ay..

BSEdanismanlik ' Alıntı:

Bağlı bulunduğunuz SGK elden almıyor intertten başvuru yapılıyor. Ancak Bölge çalışmaya verilmeye devam, alıyorlar.

iş kazasını internetden bildirirken, işçi sayısı otomatik olarak geliyor.
Ama bu işçi sayısı, iş kazasını girmemiz gereken tarihteki sayı mı?
Yani diyelim ki, 09.05.2012 de iş kazası bildirimini girerken, sistem de otomatik olarak gelen işçi sayısı, 09.05.2012 ye ait işçi sayısı mı, yoksa , nisan ayına mı ait?
ayrıca, işçi sayısı toplamı , eger birden dazla dosyamız var ise, hepsinin toplamına mı ait, yoksa, iş kazası yapan işçinin ait oldugu dosya toplamına mı ait?

Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Tşkler
özgül Dilaver
SMMM Stajyeri
İzmir

En son verdiğiniz bildirgedeki kişi sayısı çıkıyor diye biliyorum.
İşçi sayısı: iş kazası yapan kişinin sigortalı olduğu sgk sicil numarası altında kaç kişi çalışıyorsa onu gösterir.

BSEDanişmanlık, teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

Bende sgk yı aradim. Ve söylediklerine göre, işçi sayısı , ebildirgedekiyle tutmuyor. birçok şirket aynı şikayet üzerinde başvuruda bulunmuş. Fakat sistemin otomatik olarak aldığı işçi sayısındaki farklılıkla ilgili düzeltme yapılıp yapılmıyacağı bellli değilmiş. SGK ya ve çalışma bakanlığına verdiğimiz dilekçelerdeki işçisi sayısını yazarken kendimiz hesaplayıp yazmamız gerekiyor.Sistemi baz almayın dediler.
Bilginize..

İş kazalarını bağlı bulunduğumuz İŞKUR müdürlüğünede bildirmemiz gerekiyormuş.Kırklareli İŞKUR'u aradım bizede bildiriceksiniz dediler.

Bende SGK'ya internet ortamından ÇSGB ve İŞKUR'a da posta yoluyla bildirimi yaptım.Heralde bu şekilde olması gerekiyor şu an için.

İşçi sayısıda dediğiniz gibi tutmuyor.Otomatik olarak 35 kişi geldi ancak bizde 36 kişi var.Çünkü ay içinde 1 kişi işe almıştık.Yani kazanın olduğu gün 36 kişi çalışıyordu sigortalı olarak.Ancak otomatik olarak bir önceki ayın APHB bilgileri geldiği için 35 gözüküyor.Posta ile yaptığım bildirimlerde 36 yazdım ben.Ancak SGK'ya internet ortamından yolladığım bildirimde 35 kişi gözüküyor otomatik getirdiği için.İnşallah bir problem çıkmaz.

Rietveld,

İşkura bildirileceğine dair bilgiyi nereden edindiniz.

ben bildirmedim.

ozgul35 ' Alıntı:
Rietveld,

İşkura bildirileceğine dair bilgiyi nereden edindiniz.

ben bildirmedim.

Bir arkadaş söyledi bana.Bende İŞKUR'a telefon ettim aslı var mı diye evet bize de bildirmelisiniz dediler.

İnsanı artık öyle bir hale soktularki bildirmek gerekmese bile bildirme isteği duyuyorsunuz ne olur ne olmaz diye.Cezalar çok yüksek çünkü.Ama İŞKUR'daki görevli bildirilmesi gerektiğini söyledi adresi falan verdi posta ile gönderin dedi.

işkur la bölge çalışma birleşti kurum olarak büyük bir ihtimalle bu nedenle iş kur diyorsunuz

Bölge çalışmaya gönderdiğimiz evrağı İşkur'a mi göndereceğiz o halde?

Arkadaşlar,

hayırr işkura bildirmiyeceğiz.

işkuru aradim. hayır dedi.

Rietveld, siz bence tekrar arayin işkuru.

sadece sgk ve bölge çalışmaya bildieceğiz.

ben izmirdeki bağlı olduğumuz işkuru aradım. öle birşey yok dedi. bilginize

Evet Bölge çalışma; İş Kazaları ve Meslek Hastalığı Bildirim
Formu'nu almıyor. İşkur'a yönlendirdi.
İşkur teslim aldı..

iadeli taahhütlü gönderdim , almama gibi bi şansı yok üzgünümm :)