fonradar

SGK Şube İşyeri Açılış Bildirimi

arkadaşlar benim devamlı işyerime bağlı olarak başka ilde şube işyeri açacağım. yanlız sgk şube işyeri için 1 işçi çalıştıracağımdan işyeri bildirgesi aynı gün bildirsem ceza yermiyim...

işyeri şube işe başlama : 09.04.2009
işyeri bildirgesi : 09.04.2009

Ynt: sgk şube işyeri açılış bildirimi

Merhabalar,

Sigortalı bildirimi ve tescili

MADDE 8- İşverenler, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri, 7 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıcından önce, sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Ancak işveren tarafından sigortalı işe giriş bildirgesi;

a) İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için, en geç çalışmaya başlatıldığı gün Kuruma verilmesi halinde,

b)Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar, Kuruma verilmesi halinde,............

benim kanunlarla pek bilgim yok yanlış bir şey yapmak istemiyorum..
İşyeri bildirgesi (4/1-a kapsamındaki sigortalılar için) (ek-6) şube işyeri için bugun bildirsem ceza yermi

işe başlama tarihim 09.04.2009
şube işyeri ssk işyeri bildirgesi 09.04.2009 sigortalı işe başlama tarihi yazsam ceza yermi mobilya işyeri bu
yoksa sigortalı işe başlama tarihini 10.04.2009 yazmam gerek

Muhasebenizle ilgilenen bir mali müşaviriniz yok mu? Bilginiz olmadan bu tarz işlemler yaparsanız ciddi cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Ynt: SGK Şube İşyeri Açılış Bildirimi

5510 sayılı kanunun 11.maddesi,

İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, Kuruma vermekle yükümlüdür. Şirket kuruluşu aşamasında, çalıştıracağı sigortalı sayısını ve bunların işe başlama tarihini, ticaret sicili memurluklarına bildiren işverenlerin, bu bildirimleri Kuruma yapılmış sayılır. Ticaret sicili memurlukları, kendilerine yapılan bu bildirimi en geç on gün içinde Kuruma bildirmek zorundadır.