fonradar

Sgk Vizite Raporunun Geç Onayı

islm

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,

5.aya ait personele ait 3 günlük raporu 8.ayda onaylamışız. İlk 2 günü biz ödüyoruz ve mayıs ayı 31 çektiği için kişi ile ilgili eksik günde bildirmedik. Şimdi sgk dan ceza geldi 1/10 ödenecek diye. Kafama takılan gelen kağıtta "5510 sayılı kanun 102'nci maddesinin birinci fıkrasının i bendi yönünden fiil tarihi, Kurumca gönderilen yazının tebliğ tarihi itibaren beşinci iş günüdür" diye bir ibare var ve ben bu ibareden sistemdeki raporu yazı elinize ulaştıktan itibaren beşinci gün sonuna kadar onaylayın diye bir mana çıkarıyorum. Bu cezayı ödedikten sonra itiraz etsek sonuç ne çıkar. Bu konuda tecrübeli olanların yardımını bekliyorum.
Syg.

5. aya ait raporların onay süresi 6. ayın 23'üne kadardır. Siz süresinden sonra onayladığınız için 10 da 1 i oranında ceza kesmişler. Eğer hiç onay vermeseniz kurum tespit etseydi asgari ücretin yarısı oranında ceza keseceklerdi. SGK'nın hatalı yaptığı bir şey yok. Keşke tam göstermeyip 3 gün istirahatli gösterseydiniz aylık bildirgede o zaman ceza çıkmazdı. Tebligatta yazan kanun eski kanundu. O yüzden raporun tarihini sordum. Eskiden öyleydi ancak değişti sonra. Tebligatları kopyala yapıştır yaptıkları için o yazı öyle kalmış herhalde. Cezayı ödeyeceksiniz mecbur başka çare yok. 15 gün içerisinde öderseniz 4 te 1 oranında indirim oluyor.

8 ayin 1'inde onay verdik onlarsa yaziyi 7'nci ayin 27'sinde yazmiş.yani eksik gunu hiç bildirmemiş gib oldu cezasi yari asgari ucret.pesin odenecegi icinde 1/3 odeme olan oldu yani.

Elektronik ortamdaki rapor giriş ekranında raporun gözükmesi ile size tebliğ edilmiş sayılmaktadır.