Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
sigorta aracı kuruluşları yaptıkları sigorta hizmetleri yönünden kdv mükellefi değiller.almış oldukları hizmet ve mallar yönünden ba bey.vermeleri gerekir.komisyon gider belgeleri karşılığı hasılat olarak kayıt yapmalarında bs bey.vermeleri gerekirmi.mesela bir demirbaş almaları yada araç almaları durumunda aldıkları dönem kdv beyannamesi verilecekmi.kısacası vermeleri gereken beyannameler hakkında kısaca bilgi
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: sigorta aracı kuruluşlarının verdikleri beyannameler

Ba-Bs boş da olsa vermesi zorunlu koşıulan mük. tarafından verilmek zorunda. Ayrıca bu formlar beyanname değildir.
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

5766 sayılı Kanun ile KDV Kanununda da değişiklik yapılmış, yapılan değişiklik ile sigorta acente ve brokerlerinin, sigorta şirketlerine sigortalamaya ilişkin olarak vermiş oldukları aracılık hizmeti KDV?den istisna edilmiştir. (17/4-e mad.)

Ancak
sigorta aracı kurumlarının (bankalar ve şubeleri hariç) sigorta şirketlerine veya diğer kişilere vermiş oldukları hizmet ve teslimler için ise KDV hesaplayacaklardır. Söz konusu kurumların KDV?ye tabi mal veya hizmet teslimleri arızı nitelikte olacağından bahisle 110 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde sigorta aracı kurumları için sürekli KDV mükellefiyetinin tesisine gerek bulunmadığı; anılan kurumların arızı nitelikteki bu işlemlere ait KDV?nin işlemin gerçekleştiği dönemde bir defaya mahsus olarak verilecek KDV beyannamesi ile beyan edilip ödenmesi gerektiği bildirilmiştir.

Sonuç Olarak, sigortacılık faliyetiniz dışındaki satışlar ve hizmetlerden dolayı KDV mükellefisiniz.
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Kiradan veya Ücretten Dolayı kesilen stopjı beyan etmeniz gerektiğini herhalde yazmaya gerek yoktur...
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

konuyu netleştirelim.
1-yapılan giderler (yemek ,yakıt elektrik vb.gibi) için ba formu verilecek.
2-sigorta gider belgesine istinaden elde edilen gelir için bs verilecek.
3-aracı kuruluşun gider belgesine istinaden elde edilen hasılat için kdv hesaplanmaz.
4-alınan demirbaş.araçlar için alındıkları dönem için kdv leri indirim kosu yapılacak.satıldıklarındada kdv hesaplanacak.
5-gider mahiyetindeki elek.yakıt.yemek diğer çeşitli giderler için ise kdv indirim konusu yapılmayıp faturanın toplamı gider olarak işlenecek.

yanıldığım bir husu varsa lütfen düzeltin.saygılar
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Cevat bey;

2 nolu madde hariç tüm maddelerde sizinle görüş birliğindeyim. ancak kom. gid. belgeleri bs formunda bildirilmelerine gerek yoktur.

Saygılar;
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

CEVAT KEREM 4.maddeye_AMAN DİKKAT !!!!!

İNDİRİM YAPAMAZSINIZ...

Bu istisna kapsamındaki hizmetlerle ilgili olarak yüklenilen KDV, KDV Kanununun (30/a) maddesine göre indirim konusu yapılmayacak, işin niteliğine göre gider, maliyet veya kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacaktır. İstisna kapsamına giren işlemlerle istisna kapsamına girmeyen işlemlerin birlikte yapılıyor olması halinde, istisna kapsamına giren işlemler nedeniyle yüklenilen KDV?nin aynı şekilde gider, maliyet veya kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacağı tabiidir.

110 Seri No.lu KDV Genel Tebliğini lütfen okuyun.
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

başar03, doğru, 110 nolu kdv tebliğini okudum.diğer husularda mutabıkmıyız peki
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

evet
4.madde dışı doğru
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

evet komisyon gider belgesi bs de gösterilir.kafama takılan ba ve bs kdv hariç doldurulması gerekir. sigorta aracı kuruluşlarında kdv olmadığı için ba da nasıl gösterilecek. örneğin bir gider kalrminin matrahı 10.000 tl ve kdv side 1.800 tl ise bu sigorta şirketlerinde kdv olmadığı için 11.800 tl olarak işleniyor ba da 10.000 olarakmı yoksa 11.800 olarakmı beyan edilecek.saygılar.
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

arkadaşlar bu konu ile ilgili mükteza talebinde bulunmuşum .yazı gelince bunu sizinle paylaşırım.saygılar
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
183
Konum
SAKARYA
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Sn.Cevat Kerem,
Hayırlı günler.
Sigorta aracı kuruluşunun :
2-sigorta gider belgesine istinaden elde edilen gelir için bs verilecek.

Görüşünüze zemin oluşturan Kanun,tebliğ,sirküler,mukteza v.b yazı ortaya koymadığınız müddetçe Yoktur.

Bu konu ile ilgili tebliğ:
4.10. Sigorta sirketleri tarafından yapılan tazminat ödemeleri fatura ile
belgelendirilen bir mal veya hizmet alımına dayanıyor ise, bu alımların genel esaslar
çerçevesinde katma deger vergisi hariç tutarlarıyla Ba bildirim formuna dahil edilmesi
gerekmektedir.
Diger taraftan, sigorta sirketlerinin poliçe bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine
gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca,

4-alınan demirbaş.araçlar için alındıkları dönem için kdv leri indirim kosu yapılacak.satıldıklarındada kdv hesaplanacak

kısmı tebliğ ile açıklanmış ve forumda cevap verildiği üzere düzeltilmiştir.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
26 Mar 2007
Mesajlar
157
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

bizim de sigorta arc.krm olan bi müşterimiz var.bizler ba sını veriyoruz giderlerini vs gösteriyoruz ama bs sini boş veriyoruz.kdv mükellefiyetini kdv ye tabi bi işlem olduğu zaman vergi dairesinden açtırıp o ay kdv beyn sini verdikten sonra geri kapattırıyoruz.muhtasar beyn si zaten veriyoruz.kira ve işciden dolayı.başka bi bildirim de yok.
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

evet arkadaşlar özelge elime geçti.özelgenin son paragrafını yazıyorum...
Diğer taraftan kurumunuz tarafından yapılan hizmetler nedeniyle ,Bs formu düzenlenmeyecek ancak.kurumunuz adına satın alınacak mal ve hizmetler için Ba formu ile diğer beyanname ve tüm bildirimleri düzenlenip süresinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine vermeniz gerekmektedir.
şeklindedir.burdan da net olarak anlaşılıyorki BS FORMU VERİLMEYECEKTİR.
 
Üyelik
29 Eyl 2009
Mesajlar
32
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Arkadaşlar yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Bundan 3 sene kadar önce bir sigorta aracı kurumunun defterine bakıyordum. Yukarıda saydıklarınıza ilaveten her ayın 15.inde BSMV beyannamesi veriyorduk. Ayrıca belediyelere de Yangın Sigortası vergisi gibi bir şey ödüyorduk. Birde Garanti fonu diye birşey vardı, onu da aracılık yaptığımız sigorta şirketi veriyordu, sonradan yangın vergisini de şirket ödeyecek dendi. Ancak BSMV beyannamesi halen veriliyor mu bilmiyorum.
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

Sayın DEKAVU;

Artık sigorta acentelerininin BSMV mükellefiyetleri olmayıp bu sorumluluk sigorta şirketlerine aittir. Bu bağlamda acenteler 2009/08 den beri sorumlulukları kalmayıp BSMV mükellefiyetlerinini bağlı oldukları vergi dairesnden kapatmışlardır.

Saygılar;
 
Üst