Sigorta Poliçelerindeki G. V .

suleyman057

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,
sigorta poliçelerinde brüt prime dahil gelir vergisini direkt gider olarak mı alacağız yoksa kanunen kabul edilmeyen gidere mi atacağız bu konu hakkında fikri olan arkadaşları düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim... şimdiden ilginizden dolayı teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim saygılarımla...

Ynt: Sigorta Poliçelerinde Ki G.v.

Gider Vergileri Kanunu'nun Üçüncü Bölümünde yer alan, Özel İletişim Vergisi ve Şans Oyunları Vergisinin gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider olarak dikkate alınamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Ancak birinci bölümde yer alan BSMV hakkında böyle bir açıklama olmadığı için, sigorta poliçesi üzerinde bürt prim tutarına dahil olan gider vergisini, mali karı hesaplarken gider olarak dikkate alabilirsiniz.
Kısaca, vergi yasaları bakımından kanunen kabul edilen bir giderdir.

Kolay gelsin...

Ynt: Sigorta Poliçelerindeki G. V .

Poliçe şöyle :
Brüt Prim 27,45
Gider vergisi : 1,31
Net Prim : 26,14

Şirket 26,14 ödediğine göre sadece 26,14'ü mü giderleştireceğiz, yokssa başka türlü bir muhasebe kaydı var mıdır??

Poliçeler yapıldığı döneme eşit şekilde bölünerek direkt gidere atılarak kayıt edilir.

fugenc ' Alıntı:
Poliçe şöyle :
Brüt Prim 27,45
Gider vergisi : 1,31
Net Prim : 26,14

Şirket 26,14 ödediğine göre sadece 26,14'ü mü giderleştireceğiz, yokssa başka türlü bir muhasebe kaydı var mıdır??

şirket 27,45 öder..

gider vergisini ayrı bir hesaba mı atıyoruz o zaman? bildiğim kadarıyla gider vergisini sigorta şirketi ödüyor yanlış mı düşünüyorum?

Gider vergisini Sigorta Şirketleri ödüyor, ancak parasını da senden alıyor.!
Hesap ayırmana gerek yok, ödediğin tutarı giderleştir.

Sigorta poliçelerinde tamamını gider gösteremezsiniz poliçeyi 12 aya bölmek zorundasınız. bulunduğunuz ayda BSMV ve Gider vergisini gider yazarsınız kalanı tutarı 180 ve 280 olmak şartı ile gelecek ay ve yıl sigorta giderlerinde takip edersiniz. :)

Net prim dikkate alınır,gider vergisi sizi ilgilendirmez.Bu arada sayın Su70,maalesef hatalısınız.Tamamı tek kalemde gider gösterilemeyeceği doğrudur fakat BSMV ve Gider vergisi sizi ilgilendirmiyor.Ödediğiniz net primdir ve giderleştireceğiniz budur.Ödemediğiniz bir vergiyi nasıl gidere yazabilirsiniz.Poliçe sahipleri brüt primi değil net primi dikkate alırlar.gider vergisi veya bsmv poliçeyi düzenleyen acenteyi veya şirketi bağlar,poliçe sahibini bağlamaz.Poliçe sahibi sadece net primi ödediğine göre bunu giderleştirebilir.Saygılar.

Hiç Bir zaman poliçelerde net prim baz alınmaz arabanız varsa trafik sigortasına bakın göreceksiniz orda yazar
net prim, BSMV, GH, THGF ve Ödenecek Brüt prim diye Sizin cebinizden brüp prim çıkar Bsmv ve diğer vergiler bir kalemde gider yazabilirsiniz. Bilginize :)

2008/Ağustos ayı idi sanırım gider vergilerini sigorta acenteleri değil artık sigorta şirketleri ödeyecekti, getirilen yeni düzenleme ile.
Buradaki bu gider vergisini sigorta acenteleri yada sigorta şirketleri poliçe düzenlenen kişiden alıp, onun adına devlete ödüyorlardı.Şuan da da yukarıda dediğim gibi bu tutarı sigorta şirketleri (Axa, Işık Sigorta, Eureko Sigorta gibi) ödüyor.
Adına poliçe düzenlenen şahısta kendisinden alınan bu tutarı sayın su70' in dediği gibi gider gösterebilme hakkı vardır.
Problem bunun giderleştirilip giderleştirilememesinde değil, nasıl giderleştireceğinde benim kanımca.
Ben normalde kolay olduğu için poliçe geçerlilik süresine bu ödenecek tutarı bölerek direkt giderleştiriyordum.
Ancak sayın su70' in dediği de pek ala olabilir.Sigorta bedeli olmayan bu tutarları ilk önce direkt gidere atarak giderleştirdikten sonra, kalan kısmı sigorta bedeli olarak varsayıp, sigorta süresine göre eşit tutarlar itibari ile aylara dağıtarak giderleştirilebilir.

Doğrusunuz dip tutar brüt primi gösterir (net + vergi =brüt) tersten gittiği için karıştırdım. :) Yalnız giderleştirme konusunda pek size katılmıyorum.Bugüne kadar okuduğum hiçbir yorumda vergilerin direk gidere yazılabileceği kalanın dönemlere ayrılabileceği konusunu okumadım ve böyle bir uygulama da yapmadım.Bana göre poliçe toplamı bir bütündür ve tamamı üzerinden dönemlere ayrılır diye düşünüyorum.İnşallah yanılmıyorum.Saygılar.

Buna örnek devre sonunda ödemiş olduğunuz fazlerin BSMV sine benzer. Devre sonlarındaki BSMV yi 12 ye bölüyorsanız eğer o zaman poliçelerdeki BSMV yi de 12 ye bölerek giderleştirebilirsiniz

Merhabalar.. bu konunun üstünden geçeli bayağı bir zaman olmuş, fakat benim merak ettiğim bir konu. Poliçenin vergi kısmı direkt gider yazılabilir mi? Yazılabilirse bunun bir dayanağı var mıdır? Her yerde okudum malesef bir sonuca varamadım fakat poliçedeki vergi kısmınında poliçenin net tutarıyla beraber her ay gider yazılacağı ile de ilgili bir şey bulamadım..?