fonradar

Sigorta Primi Ödenmeyen İşçi

hakan1972

Katkı Sunan Üye
07.05.2015 tarihinde sigortalı olan işçi 31.07.2015 tarihinde işinden ayrılmıştır.
2.Ağustosta devlet hastanesine yatmış ancak doktorun verdiği ilaçları
eczaneden almaya kalktığında eczane işveren sgk pirimini yatırmadığından dolayı
hizmete kapalı göründüğünü söylemiştir.
işveren'de e bilgirgeyi verdiğini ancak primleri yatırmadığını belirtmiştir.
4-A lı bir sigortalının primi işverenin sorumluluğunda değil mi?
Önemli olan işçiyi e bildirge ile bildirmesi primini ödememesi işçi sağlık hizmetlerinden faydalanmasına
engel midir?
Teşekkürler.

İşçi sigortalı yapılmadı muhtemelen yoksa işverenin prim ödememesi işçinin sağlıktan yararlanmasına engel değildir,işçiyi bağlayan bir konu değildir.Emin olmak için e devletten 4a hizmet dökümüne bakıp belirttiğiniz tarih aralığında giriş yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz

İşçi sigortalı yapılmadı muhtemelen yoksa işverenin prim ödememesi işçinin sağlıktan yararlanmasına engel değildir,işçiyi bağlayan bir konu değildir.Emin olmak için e devletten 4a hizmet dökümüne bakıp belirttiğiniz tarih aralığında giriş yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz

İşçi hastanede olduğundan e devlet şifresini alamıyor.Ancak işvereni e bildirgeleri gönderdi.
Giriş ve çıkış tarihleri belirttiğim gibi.Primleride yatırmadığını açık açık söyledi.
Bende işveren sorumlu biliyorum lakin eczane nin sisteminde prim borcundan dolayı kapalı uyarısını kendim de gördüm.

Şahsın gss prim borcu olabilir.

Bu benimde aklıma geldi.İnternet bankası aracılığı ile baktım borcu görünmedi.
Daha doğrusu tc kimlik nosundan olabilecek bütün borçlarına baktım vatandaşın borcu yok.
Ayrıca madem sgk'ya kapalı devlet hastanesine nasıl kabul edildi.Bunuda anlamış değilim.
Eczanenin gördüğünü hastane görmüyor mu?

sistemsel bir hata da olabilir
kişi Alo 170'i arasın sigortasının belirttiği tarihlerde yatıp yatmadığını, sağlıktan yararlanıp yararlanamayacağını söylerler