fonradar

Sigorta Yoklama Memuruna Verilen İfade

abdsis

Katkı Sunan Üye
merhaba,

2006/11. ayda başlayan özel bina inşaatı bulunan bir müşterimizin. inşaatına 1.ayda ara verdik dolayısıyle diye sigorta il müdürlüğüne inşaata ara verdiğimizi ve işçi çalıştırmadığımızı bir dilekçeyle bildirmiştik. Ara verdiğimiz dönemde yani mayıs 2007 ayında sigorta yoklama memuru yoklamaya çıktığında inşaatta sigortasız 3 adet işçi çalıştığını tespit edip tutanak tutmuştur. ve müşteriye görüşme mektubu yollamıştır. müşteri yanı özel inşaat sahibi yoklama memuruna verdiği ifadede inşaata ara verdiğini yoklama sırasında orda bulunan işçileri tanımadığını söyleyerek ifade vermiştir.

aradan üç ay geçtikten sonra sigortadan biri muhasebe olarak bizi aradı ve burda tespit edilen işçiler için inşaatın başlangıç tarihinden itibaren aylık hizmet belgesi vermemizi aksi taktirde müdürlükce ressen yapılacağını söylemiştir.

sizce sigorta müdürlüğü doğrumu yapıyor. yani ara verilen inşaata giderek işçi beyanına göre bizden sigorta işe giriş bildirgesi istiyor. ve geriye dönük aylık hizmet belgesi istiyor.

benim tahmini hesabıma göre geriye dönük yanı 2006/11 aydan itibaren işçi giriş bildirgesi verirsek 531,00 X3 1593,00 idari para cezası,

mayıs 2007 ayına kadar 3 işçinin sigortası 568,00X5 ay 6 = 3400,00 (yaklaşık)

yaklaşık 250,00 YTL gecikme cezası olsa

3400 + 1593 + 250 = 5243 YTL ödememiz gerekiyor

sigorta ressen yaparsa masraf ne kadar olur. inşaat sahibi mahkemeye verse kazanma ihtimali varmı

değerli meslektaşlar bu durumda siz neyapardınız. yani sigortanın dediğini yaparak işe giriş ve aylık hizmet belgelerini verirmiydiniz yoksa ressen yapılmasını bekleyip mahkemeyemi başvururdunuz.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: sigorta yoklama memuruna verilen ifade

elimi vicdanıma koyardım eğer gerçekten o adamlar çalışıyorsa inşaatımda,tüm cezalara katlanırdım zaten hak sonunda mutlaka yerini buluyor.

Yani mahkemede açsada eğer o işçiler orda gerçekten çalışıyorsa ve firma sahibi onları çalışmaları için inşaata göndermişse adalet yerini bulacaktır mutlaka

kolay gelsin..

Ynt: sigorta yoklama memuruna verilen ifade

arkadaşlar,

özel inşaat olduğu için müşteri zaten sadece inşaatta ödenmesi gereken işçiliği bile zor yatırıyor. şimdi birde böyle bir tespitle birde geriye dönük yapılıyor baya etkilenecek. sizce mahkeme yoluna gitsek. kazanırmıyız.