Sigortalı Bir İşte Çalıştığım Aylarda Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Hk.

Merhaba Arkadaşlar,

Biraz uzun alacak ama yardımcı olursanız çok müteşekkir olacağım bir konu var.

Üniversiteden 25.07.2013 yılında mezun oldum. Mezun olmaya yakın bir dönemde okuduğuma dair öğrenci belgesiyle sgk'ya gidip 2013 yılı sonuna kadar zorunlu genel sağlık sigortası borcundan muaf olduğma dair işlemlerini yaptırdım, o dönemde borcum sıfır 0 tl idi. Sağlık için annemin sigortasından yararlanıyordum. 25 yaşına girmeme şuan 1 ay var ve mezun olduktan kısa bir süre sonra açıköğretime kayıt yaptırdım. Şuanda öğrenci sayılıyorum.

Mezun olduktan sonra 10.11.2013 tarihinde bir işyerinde çalışmaya başladım, 13.11.2013 tarihinden itibaren sigorta başlangıcım yapıldı ve 1 ay çalıştıktan sonra 13,12.2013 tarihinde işyerinden ayrıldım.

Daha sonra 28.12.2013 tarihinde başka bir iş yerinde çalışmaya başladım, burası da 02.01.2014 tarihinden itibaren sigorta başlangıcımı yaptırdı ve 25.03.2014 tarihine kadar çalışıp ayrılmak zorunda kaldım.

Şimdi sorunum şu; Yazıda bahsettiğim ilk işyerinden 13.11.2013 tarihinde ayrılmama rağmen sgk hizmet bilgisi sorgulamaya baktığımda bu işyeri 25.03.2014 tarihine kadar orada çalışmışım gibi gösterip sigorta yatırmış. 02.01.2014'den itibaren başka bir işyerinde çalışmaya başladığımdan belirli aylarda iki işyerinden sigorta yatmış. Böyle olunca aylık kazancım da yüksek görünmüş.

1 ay önce çalışırken prim borcuma baktığımda 0 tl prim borcum görünüyordu. Bugün prim borcuma baktığımda ise 1.400 tl prim borcum görünüyor ve devlet 31.08.2013 tarihinden itibaren 31.05.2014 tarihine kadar çalıştığım aylarda dahil bana zorunlu genel sağlık sigorta borcu çıkarmış. Gün geçtikçe bu borç artacak.

Bunu nasıl olur? Çalıştığım aylarda işyeri zaten sigortamı yatırıyor, hatta iki işyerinden sigortalı görünmüşüm. Devlet çalışmıyormuşum gibi o aylarda benden nasıl genel sağlık sigortası için prim borcu ister? Ayrıyetten 2013 sonuna kadar muaf olduğumu sanıyordum ve bahsettiğim gibi 25 yaşına gelmemiş ve halen de öğrenci görünüyorum.

O fazladan sigorta yatıran işyerimi beni dolandırmış ne olmuşta devlet bana bu borcu çıkarmış, bu durumu nasıl düzeltebilirim, ne gibi yollar izlemeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

25/7/2013 tarihinde mezun olduğunuzdan anneniz üzerinden yararlanma hakkınız (25 yaş dolmamış olsada) sona ermiş. 25/7/2013 ile açık öğretime kayıt tarihiniz arasında gss ödemeniz çıkar.
Not: tarihlerde hatalarınız var. 31/05/2014 henüz gelmedi.

Sgk ekranında 31/05/2014 tarihi halen gelmemiş olmasına rağmen, o aya kadar her ay borç çıkarmışlar.