Sigortalı sayısı, aylık muhtasar vermemi gerektiriyor mu? (acil yardım!!!)

Arkadaşlar Acil Yardım !!!

4-6 dönemine ait muhtasar beyanname ile ilgili bir tereddüt yaşıyorum.

4. ayda sigortalı sayısı 15,fakat ay içerisinde çıkışları oldu.15 inde girip 25 inde çıktılar.
5. ayda sigortalı sayısı 5 e düşüyor.
6. ayda ise tekrar 15 e çıkıyor ve 30.06.2011 de tekrar çıkışları oluyor 6 kişinin ve 8 kişi kalıyor devam eden sigortalı.fakat muhtasar beyanname de çıkışları olsa bile 4.ayda 15 kişi, 5. ayda 5 kişi ve 6. ayda 15 kişi çalıştırılan sigortalı olarak görünüyor.Dolayısıyla beyannameyi 3 aylık gönderdiğimde (11 kişi ve üzeri işçi çalıştıranlar aylık muhtasar vermek zorundadır) şeklinde uyarı veriyor.

Yapmam gereken; 4-6 üç aylık beyan verip 7.aydan itibaren aylığa çevirmek mi?
Yoksa 4.ay ve 5. için pişmanlıkla aylık muhtasar verip,6 ayı da normal aylık muhtasar verip tahakkuk etmek mi?

şimdiden teşekkür ederim cevaplar için

Ynt: Sigortalı sayısı, aylık muhtasar vermemi gerektiriyor mu? (acil yardım!!!)

alokullanici ' Alıntı:
4.ay ve 5. için pişmanlıkla aylık muhtasar verip,6 ayı da normal aylık muhtasar verip tahakkuk etmek mi?
Yapmanız gereken bu.

Ne kadar doğru bilmiyorum ama

ay içerisinde giriş çıkış olduğunda sayı 11 geçiyor olsa da sonuç itibari ile çalışan sayısı 11 kişi ve altında kalıyorsa aylığa çevirilmesine gerek yok

Yani sizin yapmanız gereken APHB sigortalı sayısını baz almak yerine tah listesinde ki sigortalı sayısını baz alarak muht bildirimi yapabilirsiniz.

NİSANLI ' Alıntı:
Ne kadar doğru bilmiyorum ama

ay içerisinde giriş çıkış olduğunda sayı 11 geçiyor olsa da sonuç itibari ile çalışan sayısı 11 kişi ve altında kalıyorsa aylığa çevirilmesine gerek yok

Yani sizin yapmanız gereken APHB sigortalı sayısını baz almak yerine tah listesinde ki sigortalı sayısını baz alarak muht bildirimi yapabilirsiniz.

Şöylede düşünmüyor değilim;
Cezalı işlem yapmaktansa çıkışları olan sigortalıları bildirmeyip,yani sigortalı sayısı olarak bildirmeyip muhtasarda gayri safi prim tutarını tam yazıp en azından vergi bildirimini doğru bildirip sigortalı sayısını çıkışlar bildirmeden beyan etsek.15 kişi değil de 8 kişi gibi.ancak brüt tutar neyse onu yazmak şartlıyla tabi.

Benim dediğimde zaten o. Tahakkuk fişine bakarsanız sadece aktif sigortalı sayısını verir. Oda 11 kişinin altında oluyor.

NİSANLI ' Alıntı:
Benim dediğimde zaten o. Tahakkuk fişine bakarsanız sadece aktif sigortalı sayısını verir. Oda 11 kişinin altında oluyor.

olmuyor tahakkuk fişinde öyle.
kişi sayısı: 15
gün sayısı 222 yazıyor..

hizmet listesindede durum şöyle : Ücret Gün Ggün Çgün

ahmet 292,05 11 20/04 30/04
ali veli 796,50 30
.. meh 292,05 11 09/04 19/04
. 292,05 11 20/04 30/04
. 292,05 11 09/04 19/04
. 292,05 11 09/04 19/04
. 292,05 11 20/04 30/04
. 292,05 11 20/04 30/04
. 292,05 11 20/04 30/04
. 292,05 11 09/04 19/04
. 292,05 11 09/04 19/04
. 292,05 11 20/04 30/04
. 292,05 11 09/04 19/04
. 796,50 30
. 796,50 30
.

aslında aktif sigortalı 3 kişi yani

NİSANLI ' Alıntı:

Sonuç olarak 3 kişi çalışıyor diyorsunuz. Yukarıda ki yazıyı doğrulayacak arkadaş varsa 3 aylık vermenizde sakınca görmüyorum

uyarı veriyor işte.ona rağmen 3 aylık onaylayıp gönderirsem vergi dairesinden geriye dönük düzeltme talebi gelmez umarım.yoksa şimdi yaparsam en azından 6.ayı da aylık veririm 4 ve 5. aylardan ceza gelir.3 aylık verirde sonradan aylık yapmam istenirse 6.ayda cezalıolacak süre geçtiği için.
ne karışık bir durum ya .

Sigortalı sayısı 11 olursa takip eden aydan itibaren aylığa döner. Sorun yoktur.

cezayı yedik o zaman :)
4-5-6 olarak aylık vermem gerekiyor.
4 ve 5. ayların süresi geçti 6. ayı cezasız verebiliyorum sadece.

teşekkür ederim cevaplar için

Sigortalı sayısı 11 ve üzeri olmuş, ancak aynı ay içinde düşüşde olmuş. İşte bu olayın aynı ay içinde olması sebebiyle yani 10 kişi ve altında olduğundan aylık olması gerektiğini düşünmüyorum

listenize göre 09/04-19/04 tarihler arasında firmanızda 9 kişi çalışmış 20/04-30/04 tarihler arasında da 9 kişi çalışmış, bu durumda ay içerisinde 9 kişinin üzerine çıkmamışsınız ve 3 aylık muhtasar beyanname vermeniz gerekir diye düşünüyorum. Kişi sayısına toplam tutar ve 9 kişi yazabilirsiniz, burda sorun farklı kişileri 11'er günlük dönemlerde dönemlerde çalıştırmışsınız eğer aynı kişiler 09/04 girip 30/04 çıkmış olsalardı böyle bir sorunla karşılaşmamış olacaktınız. O zaman tahakkukta 9 kişi olacaktı zaten.
Özetle anlatmaya çalıştığım bu izah edilebilir bir durum bence dolasıyla aylığa çevirmek gerekli değildir diye düşünüyorum..
kolay gelsin

milayda ' Alıntı:
listenize göre 09/04-19/04 tarihler arasında firmanızda 9 kişi çalışmış 20/04-30/04 tarihler arasında da 9 kişi çalışmış, bu durumda ay içerisinde 9 kişinin üzerine çıkmamışsınız ve 3 aylık muhtasar beyanname vermeniz gerekir diye düşünüyorum. Kişi sayısına toplam tutar ve 9 kişi yazabilirsiniz, burda sorun farklı kişileri 11'er günlük dönemlerde dönemlerde çalıştırmışsınız eğer aynı kişiler 09/04 girip 30/04 çıkmış olsalardı böyle bir sorunla karşılaşmamış olacaktınız. O zaman tahakkukta 9 kişi olacaktı zaten.
Özetle anlatmaya çalıştığım bu izah edilebilir bir durum bence dolasıyla aylığa çevirmek gerekli değildir diye düşünüyorum..
kolay gelsin

cevabınız için teşekkür ederim.
9 kişi bildirdim bende zaten tutarı tam bildiriyorum sayı 11 in altında kaldığı için sorunda olmuyor.3 aylık veriyorum.uyarı vermiyor zaten bu şekilde.ama bu durum tekrarlanmaması için temmuzdan itibaren aylığa çevireceğim.inşaat dosyası olduğu için sürekli olacak böyle şeyler.aylığa çevirmek en iyisi.

inşaat dosyalarında bu sorun sık yaşanmaktadır. Başka meslektaşlardan da bu konuna sorular yansımaktadır. Bana göre GVK nun bu maddesi düzeltilmeye muhtaç çalışan sayısı 10 geçtiği zaman takip eden dönemden itibaren ( 01.07 den itibaren ) aylığa dönüşmesi lazım. ör. 5.ayda 15 kişi olursa geriye dönüp 4. ayı aylık olarak pişmanlıkla vermek ne kadar doğru bir davranıştır. Her şeyi süresinde yapan bir mükellefine pişmanlıkla beyanname vermesi demek bir ödevini süresinde yerine getirmemesi neticesi olmalıdır. Halbuki burada böyle bir şey yoktur.

Ayrıca burada birde maaşların bankadan ödenmesi konusu devreye girecektir ki inşaat sektöründe bunu yapabilmek hiçte mümkün değil çünkü çalışan 3-5 gün çalışıp kaybolmaktadır. Bankada hesap açacak kart alacak zaman ve belge hazırlamak mümkün olamamaktadır.