Sigortalının bakmakla yükümlü ol...

Merhabalar,
SGD primine bağlı çalışan Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu 25 yaş altı okumakta olan kız çocuğu kısa süreliğine sigorta tescili yapılarak bir iş yerinde çalışıp ayrıldığı taktirde tekrar ana-babasının sigortasından faydalana bilrimi? 5510 sayılı kanun da durumunda değişiklik yok ise diye geçmekte; kendisi 3-4 ay kadar çalışma için tescil oluyor ancak yüksek öğrenim görmeye devam ediyor olması nedeni ile ana-babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi sıfatından yararlanma durumu geçerliliğini koruyor mu?. Bu konu ile ilgili bir ayrıntıya ulaşamadım. Bu konu hakkında bilgi ve belgesi olan kişilerden yardım istiyorum.

İyi çalışmalar dilerim

MADDE 3- Bu Kanunun uygulanmasında;

1) (Değişik: 17/4/2008-5754/1 md.) Bakmakla yükümlü olduğu kişi: Bu Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinin dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;
a. Eşini,
b. 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,

Ynt: Sigortalının bakmakla yükümlü ol...

kendi çalışmayı bırakıp okuluna devam ettiğinde babasının üzerinden sağlıktan yararlanır . ama yine de sgk müdürlüğüne gidip öğrenci belgesi ile kendisini babasının üzerine kayıt yaptırmasında yarar var çün bazen hastane gittiğinde kayıtlarda görünmeyebiliyor.