Sigortalının İşten Ayrılış Kodu (KOD 22)

Sigortalının İşten ayrılış kodu (KOD 22)- Diğer nedenler olduğu durumlar hangileridir? Örneğin kod listesinde geçerli bir neden varlığı durumuna ait bir kod yok. Bu tür durumlarda diğer nedenler mi işaretlenir?

Aynen dediğiniz gibi. Diğer Kodlar uymuyorsa 22 seçilir. Ama diğer kodların açıklamasını doğru okumanız gerekir. Örneğin, Aynı işverene ait başka işyerine geçiş 16dır. Ama bunu patron aynı kişiler olarak düşünmeyin. Şubeler arası geçiş manasına gelir aslında.
Personelin neden çıktığını yazarsanız daha fazla yardımcı oluruz aslında.

Aynen dediğiniz gibi. Diğer Kodlar uymuyorsa 22 seçilir. Ama diğer kodların açıklamasını doğru okumanız gerekir. Örneğin, Aynı işverene ait başka işyerine geçiş 16dır. Ama bunu patron aynı kişiler olarak düşünmeyin. Şubeler arası geçiş manasına gelir aslında.
Personelin neden çıktığını yazarsanız daha fazla yardımcı oluruz aslında.

Örneğin işçinin yetersizliği, işyerinin işin gerekleri , işletme içi nedenler, işyerinde ekonomik sıkıntı durumlarında geçerli neden varlığı durumunda çıkışlarda kod 22 mi denmelidir?

Tabi ki değil. Bu saydıklarınızın tamamı 4. madde olan İş akdinin işveren tarafından feshine girer. Zaten işveren bugün kimi işten çıkartsam diye işyerine gelmez. İşyeri ya da işçi ile ilgili sıkıntılardan dolayı işçi çıkartılır.
Ama işçinin çok kusurlu olduğu durumlarda 7 numaralı (İşsözleşmesinin işverence haklı nedenlerle feshi) işten çıkış kullanılabilir.

Tabi ki değil. Bu saydıklarınızın tamamı 4. madde olan İş akdinin işveren tarafından feshine girer. Zaten işveren bugün kimi işten çıkartsam diye işyerine gelmez. İşyeri ya da işçi ile ilgili sıkıntılardan dolayı işçi çıkartılır.
Ama işçinin çok kusurlu olduğu durumlarda 7 numaralı (İşsözleşmesinin işverence haklı nedenlerle feshi) işten çıkış kullanılabilir.
7 numaralı işten çıkış kodu kaldırılmadı mı? Onun yerine 27,28 ve 29 numaralı kodlar getirildi.

Yalnız işveren sebepsiz yere personeli işten çıkartmıyor ki geçerli bir neden sunuyor, iş yerinin ekonomik durumu yüzünden bu personeli işten çıkartıyorsa 4. kodda belirtilen "Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi" buna uymuyor. 4. kodda biraz kafasına göre çıkartılmış imajını doğurmuyor mu? Bu durumda ise haklı bir neden olmasa da geçerli bir neden söz konusu.

4. şıkta bahsedilen haklı sebep işçinin hal ve hareketleri neticesinde iş akdinin 25. Md. sebebiyle feshidir ki haklı neden ile ilgili olarak yukarıda da belirttiğim gibi 27,28 ve 29 çıkış kodları getirilmiştir. Yani geçerli sebeple iş akdi feshinde 04.Haklı sebep bildirilmeden yani geçerli neden ile fesih anlamını taşımakta değil midir?

04.Haklı sebep bildirilmeden fesih kodu bende hiç nedensiz işçiyi işten kovmak imajını yarattı o yüzden biraz tereddüt yaşadım açıkçası. Ama dediğiniz gibi o zaman geçerli nedenle fesihte 04 kullanmamız gerekiyor. Teşekkür ederim.

Merhaba, ben hiçbir şuç işlemedim, disiplin cezası almadım, uyarılmadım ve hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkarıldım. 6 aydır çalışıyordum kod 22 ile çıkarıldım. Yanlış değil mi? Diğer nedenlerin içine birden fazla sebep giriyormuş. Bunun bir yaptırımı olmaz mı? Nasıl değiştittirebilirim?

Siz sadece işten çıkış kod unu öğrendiniz,
gerçeği dememin sebebi fesih nedeni ve bu nedene bağlı olarak kod un uygun olup olmadığını öğrenmeniz idi,
bu durumları şikayette bulunursanız öğrenebilirsiniz.

Siz sadece işten çıkış kod unu öğrendiniz,
gerçeği dememin sebebi fesih nedeni ve bu nedene bağlı olarak kod un uygun olup olmadığını öğrenmeniz idi,
bu durumları şikayette bulunursanız öğrenebilirsiniz.

Anladım, eğer öğrenme imkanı varsa alo170 şikayet üzerinden yazdım. Başka yapabileceklerim varsa söylerseniz sevinirim. Uyarı almadım, disiplin suçu işlemedim bir günde çıkarıldım böyle bir şeyin yapılması çok ahlaksız.

Neden böyle işaretlediklerini bilmediklerini söylediler, sebebini öğrenmem için işverenle konuşmam gerektiğini söylediler. Değiştirmezlerse mahkemeye verebilirmişim. İşverenle muhatap olmak istemiyorum, ptt kanalıyla kendim ihbarname yazsam, ya da sizin öneriniz nedir?

Son düzenleme:
.......hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkarıldım.
?
Kurumun işleri yoğun olunca sizi yönlendirmek istemişler,yinele işverenle görüşebilirsiniz ama netlik olmaz bu nedenle,
hiç bir sebeb gösterilmeden işten çıkarıldım,bu nedenle konunun incelenmesini istiyorum şeklinde dilekçenizi kuruma veriniz,mutlaka size dönüş yaparlar.

Son düzenleme:
İlgili ildeki işkura dilekçe yazmanız daha uygun olur. (iadeli taahhütlü posta ile gönderiverin.)

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU ...... İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Çalışmakta olduğum falanca ünvanlı ve falanca adresteki şu sgk numaralı(e devletten bulabilirsiniz ya da son bordronuzda yazar) iş yerinden 00/00/0000 tarihinde, tarafıma yazılı ya da sözlü her hangi bir sebep belirtilmeden, ihbarsız işveren tarafından işten çıkışım yapılmış olup, işveren tarafından bilgi alamadığımdan konunun kurumuz nezdinde incelenip tarafıma çıkış nedenlerim hakkında bilgi verilmesini arz ederim.

imza
isim soyisim
t.c. kimlik no
adres
telefon

İlgili ildeki işkura dilekçe yazmanız daha uygun olur. (iadeli taahhütlü posta ile gönderiverin.)

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU ...... İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Çalışmakta olduğum falanca ünvanlı ve falanca adresteki şu sgk numaralı(e devletten bulabilirsiniz ya da son bordronuzda yazar) iş yerinden 00/00/0000 tarihinde, tarafıma yazılı ya da sözlü her hangi bir sebep belirtilmeden, ihbarsız işveren tarafından işten çıkışım yapılmış olup, işveren tarafından bilgi alamadığımdan konunun kurumuz nezdinde incelenip tarafıma çıkış nedenlerim hakkında bilgi verilmesini arz ederim.

imza
isim soyisim
t.c. kimlik no
adres
telefon

Tamam yaparım. Ben ihbar tazminatımı aldım, tek sorun kod 22 yazmaları. Şikayet var isimli internet sitesi üzerinden de işverene yazsam bir sorun olur mu?