fonradar

Sigortam Alakasız Bir Şirkette Gözüküyor.

Merhabalar,

2012 yılında işe başladım. Sigortam 3 ay sonra başladı bugüne kadar ödendi halen devam ediyor, fakat yakın zamanda sgk'tan öğrendiğim kadarıyla çalıştım şirketin sahibiyle alakası olmayan tanımadığım bir kişi tarafından sigortam ödeniyor ve farklı bir meslek personeli olarak gözüküyorum. Bu tarz bir olayın bana ne gibi bir zararı olur, hangi haklarımdan mahrum kalırım.

2. sorum, çalıştığım şirket hakkında ihbarda bulunsam ceza alırlar mı kanunda bunun hükümleri nelerdir.

Teşekkürler

öncelikle 3 sigortasız çalıştırdığı için ihbarda bulunmanız halinde sigortasız çalıştırdığı kişi ve ay olarak ceza kesilecektir. tanımadığınız bir kişi değilde iş yerinin kullandığı paravan bir şirket tarafından sigortanız ödeniyordur.şirket sahibinin gayri resmi vergi azaltmak amacı ile çaycıya odacıya kurdurulan şirket olabilir . şikayetiniz halinde şirket sahibi ile değil sigortanızın ödendiği firma ile davalık olacaksınız ki o tarihine kadar o firmada ssk prim ve vergi borcu ile iflas-ini ilan edecektir.

yardımcı olabildim mi?

Cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla o güne kadar ödenen sigorta primlerim geçersiz sayılacak. Peki ben bu şirkette çalışıyorum bankadan hesabıma yatan para belli güvenlik kamerası görüntüleri var şirkete girerken parmak okutuyorum. Çalıştığım şirket hakkında hiç mi işlem yaptıramıyorum ?

Anlatmayı atladığınız bir kısım olabilir mi? A şirketinde çalışıyorsunuz, ama B şirketinde çalışıyormuş gibi mi görünüyorsunuz?

Anlatmayı atladığınız bir kısım olabilir mi? A şirketinde çalışıyorsunuz, ama B şirketinde çalışıyormuş gibi mi görünüyorsunuz?

evet aynen o şekilde ve bu işlem benim bilgim dışında yapıldı. Ben bu şirketi şikayet etsem hiç mi cezası yok kanunlarımız bu kadar sorunlu mu?

SGK şikayet dilekçesi verdiğinizde her iki şirkette incelemeye alınır ve yasal bir uygulama yapmadıklarından ceza kesilir. Asıl gözükmeniz gereken yer sizin orada çalışmadığınıza dair ikna edici belgeler sunar ise ceza yemez. Sizin var gösterilen sigortalılıklarınız iptal edilir. Asıl gözükmeniz gereken yer sizi aylık bildirim düzeltmesi vererek göstermez ise hizmet tesbit davası açmanız gerekir.