fonradar

Sigortamdan Ne Kadar Faydalanabilirim

Merhaba
birinci sorum ağustos ayında doğum yapıcam ve temmuz ayında doğum iznine çıkıyorum iznim kasım ayında bitecek ve tekrar işe dönmicem kasımda çıkışım yapılacak kasımda çıktıktan sonra ne kadar daha sigortamdan faydalanmaya devam edicem eskiden 6 aydı ama şimdi nasıl bilmiyorum
ikinci sorum benim çocuğum benim sigortamdan faydalanabilirmi doğduktan sonra ona benim üzerimden sağlık karnesi çıkarabilirmiyim yararlanabilirse ne kadar süre yararlanabilir

Ynt: sigortamdan ne kadar faydalanabilirim

1.soru işten ayrıldıktan sonra 3 ay daha faydalanırsınız
2.soru doğduğunda hemen ssk ya gidip üstünüze kayıt yaptırın n.cüzdanı ile tabi 18 yaşına kadar zaten çocuklar sağlık hizmetinden faydalanabiliyor
yani sizin gibi 3 ay sonra bitmez

yani kasımdan sonra 3 ay daha yararlanabileceğim dimi
ve benim kendim için sigortadan yararlanma sürem bittikten sonra başka bir yerde çalışmasam bile çocuk 18 yaşına kadar yararlanabiliyormu

peki eşim şuan iş değiştirdi bir kaç aydır çalışmıyor ve yeni bir yere başladı ssk dan yararlanması yani 90 günün dolması eylülü filan bulacak acaba ağustos da o kendi üzerine kayıt edebilirmi çocuğu yoksa sigortasından faydalanıyor olması mı gerekiyor yani benim mi kayıt ettirmem daha doğru olur

eşiniz 30 günde sağlık hizmetinden yararlanmaya başlar
çocuğu üstünüze almaya gerek yok t.c. si olduktan sonra yaşıda 18 e gelene kadar sağlık hizmetinden yararlanır
yani çocuğu üstünüze almanıza gerek yok 18 yaşa kadar sağlık bedava bunun koşulu yoktur

kafam çok karıştı kusura bakma 10 defa soruyorum ama o kadar çok şey okudumki anlayamadım bir türlü
birincisi eşim ocak ta ayrıldı işyerinden ve o zamandan beri ssk sı yok şimdi yeni başlayacak 30 gün sonra kullanabilir yazmışsın yani 90 günü doldurması gerekmiyormu bu işyerinde öyleyse peki vizite kağıdını nerden alacak
ve çocuk için ssk dan herhangi bişey yapmama gerek yok direk doktora götürüp muayene edebileceğim kimliğiyle öylemi

-işe ilk girişte 30 gün sonra sağlık hizmetinden yararlanılır (yani eşiniz için 30 gün gerekiyor)
-işten ayrıldıktan sonra eğer işçinin işten ayrıldıktan sonra geriye doğru 1 yılda 90 gün prim ödemişliği yani 90 gün en az sigortalılığı varsa işten ayrıldıktan sonra 90 gün daha sağlıktan faydalanır
-işten ayrıldıktan sonra 90 gün den az 30 günden çok sigortalılığınız varsa sadece 10 gün daha sağlık hizmetinden yararlanılabilinir

*Çocuk için hiç bir yere başvurmanıza gerek yok yasaya göre ancak yinede tedbir açısından sizin veya eşinizin üstüne sgk ya gidip kayıt ettirin burası Türkiye kanunlar pek uygulanmıyor eğer sigortalı anne veya baba varsa yani siz çocukları üstlerine kayıt ettirmekte fayda var sonra hastaneye gidildiğinde sıkıntı olmaması için

teşekkür ederim baya şeyler değişmiş hiçbirini bilmiyorsum sağol o zaman vizite kağıdında 90 gün aranmıyor artık değilmi şimdi 30 gün dolunca yeni işyerinden alacağı 30 günlük vizite kağıdıyla muayene olabilecek yani

Ynt: Sigortamdan Ne Kadar Faydalanabilirim

doğrudur 30 gün dolunca hemen sağlıktan faydalanacak birde vizite kağıdına gerek yok kimlik nosu ile bakılır