fonradar

Şikayet Hk...

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Arabulucu da işçi işveren anlaştı ve hatta ödemeler yapıldı.
İşçi şimdi anlaşma sağlanan konulardan,eksik prim ödemesi hakkında sgk şikayet edeceğini söylüyor.
Arabuluc da anlastiktan sonra böyle bir hakkı var mi ?

Neden hakkı olmasın? Tabi zamanaşımı gibi konular var, bu işin uzmanları daha net cevap verecektir.
İşçinin yasaca konulmuş bir hakkı, işçi-işveren arasında düzenlenecek bir anlaşma ile engellenemez.

Eksik ödeme nedeniyle ileride alacağı emekli maaşı nedeniyle hak kaybı olacak. İşçinin bunun takipçisi olacağı bilinmeli.

İşverenler artık düşük maaş üzerinden gösterme uygulamasını bırakmalı. Ödeyeceği ceza bu kişiyle sınırlı olmayacak. Varsa daha önce faydalandığı teşvikler/indirimler hepsi geri istenecek. Bu riski almaya değmez.

Katılıyorum.
Arabulucuda anlaşma sağlanmış olsada, olayımıza bağlı olarak, bu şikayetin kurum tarafından kabül göreceği,bu duruma bağlı inceleme yapılacağı düşüncesindeyim.

Flu kısımlar olduğundan bir şey diyemem zira hangi sebepten fesih oldu da iş arabuluculuğa gitti orada anlaşılan maddeler ne bunlara bakmak gerek,normal şartlarda arabuluculukta anlaşılıp imzalandıktan sonra mahkeme reesen red kararı verir.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Evet mahkeme red veriyor diye okudum
Arabulucu da imzalanan tutanakta;
Tazminat, mesai,izin ve bu eskik gösterilen prim günleri var.
Adam 15 gün çalışmış mesala 10 gün gösterilmiş.

Sn. aşkın
örnek üzerinden,
15 gün çalışmış, 10 gün gösterilmişse, x ay eksik prim gün sayısı 5 gün denildiğinde,
aynı ay eksik 5 günlük ücrette var demektir. bu 5 günlük ücret arabulucu hesabında kabül edilip ödendi ise kaçarınız yok, eğer böyle değil yani o 5 günlük ücret kabül edilmediyse, dolayısıylede ödenmediyse, bu durumda işci önce bu 5 günlük çalışmayı ispat etmeli ki karşılığı primler ödenebilsin düşüncesindeyim.

Bence,
- hiç kimse çalışma hayatında sosyal güvenlik hakkından vazgeçemez, seçimlik bir hak değil ,
- her durumda işveren kayıt dışı işçi çalıştıramaz,
- şikayet konusu olacak olan SGK nun alacak olduğu primler olduğuna kayıtdışı çalıştırmada muhatap SGK olduğuna göre ,
- Arabulucuda anlaşan taraflar arasında SGK bulunmadığına göre,
Çalışanın arabulucu bürosunda anlaşılan, kayıt dışı çalışmayı işverenin de kabul ettiği resmi evrak ile ,
durumu bildirmesi yeterli olduğundan, SGK ilgili usulsüz işlem için gerekeni yapmakta gecikmeyecektir.
Çalışan bu durum için daha fazla para talep ediyor olsa bile , ödenmiş olması SGK nun alması gereken primleri ve uygulaması gereken idari para cezalarını uygulamasına engel olamayacaktır.
Kayıt dışı çalışma için şikayet yeri mahkeme değil, SGK nun kendisidir.

keremcem bey

Yalnız arabulucu da anlaşılan ücret,tazminat gibi koşullar mevcut prim gününden doğan hak edişler değilmi?bunları tasdik ettiğiniz zaman evet ben 10 gün çalıştım ve 10 güne dair tazminatım bu diğer günler de çalışmadım demek değilmidir?

Arabulucu da işçi işveren anlaştı ve hatta ödemeler yapıldı.
İşçi şimdi anlaşma sağlanan konulardan,eksik prim ödemesi hakkında sgk şikayet edeceğini söylüyor.
Arabuluc da anlastiktan sonra böyle bir hakkı var mi ?
Daha önce dediğim gibi,
arabuluculuk uzlaşma tutanağında, işveren taraf kayıt dışı çalıştırdığını kabul etmişse, artık alacaklı olan SGK dur, çalışan değil.
Şikayet ile kendine doğrudan maddi bir kazanç sağlamadığından çalışanın anlaşması dışına çıkması olarak değerlendirmek bence yanlış olur.

Keremcem'in ve şeref aydemir'in dediği gibi ortada 2 tarafa ayıp var 1 tarafla uzlaştın demek ikisini de hallettin demek değil. Şikayet doğrultusunda gerek görülürse diğer personellere kadar inceleme yapılabilir.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Evet mahkeme red veriyor diye okudum
Arabulucuya intikal eden ilk sebebi bilmediğinizden tam cevap vermek doğru olmayacaktır. Çünkü arabulucuda anlaşılan konu için mahkeme açılamaz fakat arabulucuda bahsi geçmeyen konular için başka arabulucuya gidilerek, işçi anlaşma sağlamaz da mahkemeye giderse daha önce anlaşılan konuları da dosyada talep ederek hak arayabilir. Bu sebeple işçinin idda ettiği konuları gözden geçirerek haklılığı varsa mağduriyetin giderilmesi ve belgelendirilmesi kafanızı rahatlatır.