Sınavı Kazandıktan Sonra Smmm Ruhsatı Almanın Süresi Var mı ?

herkese merhaba değerli forum üyeleri, bugün smmm ruhsatı almaya hak kazandığımı ögrendim. suan maddi durumum iyi değil. sormak istediğim sınavı kazandıktan sonra smmm ruhsatını almak için bir süre kısıtlaması var mı? ruhsatı almazsam hakkımı kaybeder miyim? birkaç yıl sonra ruhsatımı alsam bir sorun olur mu?

cevaplarsanız sevinirim, şimdiden tesekkür ederim.herkese iyi forumlar

Herkese merhaba

Hayırlı olsun.

Ruhsatı alma süresi yoktur.Müktesep(kazanılmış)hak olup yürürlükteki mevzuat değişse bile hakkınız kaybolmaz.

Şimdi ruhsat alıp bağımlı olarak ve sigortalı çalışsanız bile tam aidat ödemekle yükümlüsünüz.

Bilgilerinize sunarım.

Cevabınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bazı sitelerde 15 veya 30 gün içinde ruhsatın alınması gerektiği yazıyor. Bu sürelerin bir bağlayıcılığı veya dayanağı olan bir kanun var mı acaba?

Cevabınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bazı sitelerde 15 veya 30 gün içinde ruhsatın alınması gerektiği yazıyor. Bu sürelerin bir bağlayıcılığı veya dayanağı olan bir kanun var mı acaba?
Hayır yok
Kazandım 4 ay önce ama hala ruhsat başvurusunda bile bulunmadım.
Zaten kazanılmış olan bir hakkı para ile satmaları da hiç adil değil.

Geçenlerde Tesmerde sınava girenlerin tebligatları yayınlandı,konuyla alakalı olduğu için buraya da yazmak istedim. Tebliğtın içeriği:

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatınızın hazırlanabilmesi için on beş gün içerisinde ilinizin bağlı bulunduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına, SMMM unvanı ile kayıt olmanız ve aşağıda bildirilen TÜRMOB hesaplarına, TC. Kimlik Numaranızı belirterek; Ruhsat Bedeli 2.780,00 ₺, İnşaat Fonu 490,00 ₺, Eğitim Fonu 490,00 ₺, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu 490,00 ₺, Kimlik Bedeli 210,00 ₺ olmak üzere, tek havale işlemi ile toplam 4.460,00 ₺ ödemeniz ve ruhsat işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

Daha önce söylendiği ve yukarda görüldüğü gibi herhangi bir zorunluluk yok.