fonradar

Sınıf Türü

Selamlar
Bir müşterimiz elektrik tesisatı işi yapıyor, Bankamatik Kurulumu, Ünivsersite, Kafe Vb Yerlerin Elktrik Tesisatı Kurulumu, Kamera& Uydu Kurulumu, Nadiren Tesisat Bakım Onarımı, Nadiren Malzeme Satışı Yapıyor.
Nace kodu ise (43.21.01-Bina ve bina dışı yapıl. elektrik tesı, kabl. tv. ve bilgi. ağı tes, ile konut tipi antenler (uydu antenleri dahil), elek.i güneş enerjisi kolekt, elektrik sayı, yangın ve hırsızlık alarm sist. vb. kurulumu,)
Kestiği faturalar ise Şu şekilde “İşçilik, Malzeme, Malzeme ve İşçilik” kesiliyor.
Küçük bir deposu var işyeri olarak gözüküyor içeride malzemesi cok yok.
Öncelikle İşletme Defterine Tabi
1-Nitelik olarak hizmet mi ticaret işletmesi midir. Alışları malzeme alışlarına işliyoruz.
2-Gelirlerini ise “Malzeme” ise satışlara “İşçilik” ise gelirlere “Malzeme ve işçilik” ise yine tamamını gelirlere işliyoruz.(tek kalem kesilip detayı bilinmediği için) Bu şekilde kayıt altına almak doğrumu dur. İşletme defterinde hesap özetinde doğru yerlere mi gidiyor.
3-Birde sınıf değiştirme defter hadleri bakımından hangi sınıfda değerlendireceğim hesap özeti bu şekilde iken hizmet satışı fazla olduğu için 1.sınıfa geçiyor;
(Malzeme ve İşçilik Faturaları nedeni ile bu arada Malzemeli işçilik değil ! Malzeme ve İşçilik yazıyor Anlam değişikliği bakımından önemli mi bilmiyorum)
Dolayısı ile bu şekilde bu işlem doğru mu yada iç orantı kurup bir kar marjına göre faturaları işlerken mal satışı ve işçilik diye geliri ben kendim ayırıp kaydedeyim mi!
İlginiz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı Bekliyorum.