Sınırlı Yetkili Müdürün Vergi ve SGK Borçlarına Karşı Sorumluluğu

Üyelik
3 Mar 2021
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Merhaba,

Sınırlı yetkili genel müdürü olduğum bir limited şirket var.
Sorumlu olduğum döneme ait firmanın kayda değer meblağda br vergi ve sgk borcu bulunuyor; ancak banka havale yetkim olmadığı ve kasada para olmadığı için bu borçları ben ödeyemiyorum.

Firma sahibi münferiden yetkili müdür; ben sınırlı yetkili müdürüm. Söz konusu borçlar sebebiyle bu hafta görevimden istifa edeceğim noter aracılığıyla; benden sonra da ödenmemesi durumunda, benim dönemime ait bu sgk ve vergi borçlarından sorumlu tutulup tutulmayacağım hususunda net bir bilgi almam mümkün mü acaba; sorduğum her avukat ve muhasebeci farklı bir şey söylüyor.

** Sınırlı yetkiye sahip müdürüm.. Genel müdürlük yetkilerimi izah eden imza sirküsünde alakalı bir tek şu satır var:
SGK, vergi daireleri ve devlet kurumlar nezdinde şirketimiz adına işlemleri takip edip ilgili başvuru, giriş, fesih ve güncellemeleri yapmaya yetkilidir. (diğer maddeler, elektrik-su açma, banka hesabı açma vs gibi şeyler)
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,178
Konum
İSTANBUL
Limited şirketin kamuya olan borçlarından dolayı şirket müdürlerinin sorumlulukları da yine AATUHK’da düzenlenmiştir. AATUHK hükümlerine göre; limited şirketin mal varlığından tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan kamu alacakları, şirketin temsilcisi ve idarecisi durumunda olan şirket müdürlerinden tahsil edilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; şirket müdürlerinin, limited şirketin kamuya olan borçlarının tamamından sorumlu olduklarıdır. Dolayısı ile şirket müdürlerinin sorumluluğu ortaklarınkine nazaran daha fazladır; nitekim yukarıda da belirttiğimiz gibi, limited şirketin kamuya olan borçlarından dolayı ortakların sorumlulukları sermaye hisseleri nispetindedir. Bu konuda sıkça sorulan sorulardan biri de, bir kişi limited şirketin ortağı ve aynı zamanda müdürü ise şirketin kamuya olan borçları ile ilgili sorumluluğunun ne şekilde olacağıdır. Böyle bir durumdaki sorumluluk, yukarıda belirttiğimiz şirket müdürünün sorumluluğu olacaktır. Bir başka anlatımla hem limited şirket ortağı hem de müdürü olan bir kişi, şirketin kamuya olan borcunun tamamından sorumlu olacaktır. Limited şirketin kamuya olan borcunun doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda şirket müdürlerinin farklı kişiler olmaları halinde söz konusu kişilerin borcunun tamamından birlikte sorumlu olacakları şeklindeki AATUHK hükmü, Anayasa Mahkemesinin 2014/144 E. ve 2015/29 K. sayılı ve 19.03.2015 tarihli kararı ile iptal edilmiştir. Böylece şirket müdürleri, görevde olmadıkları dolayısıyla müdahalede bulunma hak ve yetkilerinin de olmadığı işlem ve eylemlerden sorumlu tutulamayacaklardır.
 
Üyelik
3 Mar 2021
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

'Müdahalede bulunma hak ve yetkilerinin de olmadığı işlem ve eylemlerden sorumlu tutulamayacaklardır' cümlesi beni sorumluluktan kurtarıyor anladığım kadarıyla; zira sınırlı yetki açıklamamda ilgili tek cümle şöyle imza sirküsünde:

SGK, vergi daireleri ve devlet kurumlar nezdinde şirketimiz adına işlemleri takip edip ilgili başvuru, giriş, fesih ve güncellemeleri yapmaya yetkilidir.

Doğru mudur?
 
Üst