fonradar

Şirket aktifine yeni yılda girecek olan araç

narin_

Katkı Sunan Üye
merhaba,
herkese iyi haftalar dilerim.

şirkete binek oto alındı. Fatura tarihi bugün, yani 20.12.2010 olarak kesilmiş. Ancak binek oto şuanda galeride, teslimini Ocak-2011 de yapacaklar. Böyle karar alınmış.

Faturanın kesildiği tarih itibariyle binek oto satıcıda gözüküyor, bu araç; şirketin bünyesine yeni yıldan itibaren
katılacak. Yani Ocak-2011 de şirket aktifine girecek.

Ancak sorunum şuki, binek oto olduğu için ve yeni yıldan itibaren şirket aktifine dahil olacağı için amortisman mevzusu olarak, 2010 mu? yoksa 2011 de mi? amortismana tabi tutulur.
biraz tereddüt ettim.

Ynt: Şirket aktifine yeni yılda girecek olan araç

Selamlar.
Sadece amortisman kısmına yorum yapacak olursak,amortisman aktife alındığı tarih itibari ile başlar.
Faturayı 2010'da kaydederseniz aktife 2010'da girmiş sayılır.Amortisman'da 2010'da başlar.Saygılar.

buradaki esas sorun amortismanın hangi yıla tekabül etmesi gerektiği.
2010 aralıkta kesilen fatura ile alınan binek otonuz 2011 de teslim alınacaksa, burada işin hukuki niteliğine bakılması gerekir. Bundan yola çıkarak, amortismanı 2010 da ayırmaya başlıyacaksınız. Tabiki kıst amortisman olarak.

kdv hakkında ne düşünüyorsunuz.( kdv doğmamış oluyor)

kolay gelsin..

Faturanın 2010 yılına kaydedilmesi ve kdv nin de 2010 yılında indirilmesi gerekir. Yalnız trafik tescili 2011 yılında yapılırsa amortisman uygulamasına 2011 yılında başlanır. "Kullanımı tescile tabi araçların tescil edildiği tarihte amortisman uygulamaya başlanır. (389 sayılı VUK tebliği)"

Şirket aktifine 20.12.2010 tarihinde fatura edilerek giren aracın amortismanı da dönemselik gereğin 2010 da yapılı kıst amortisman ayrılır ; ör:50.000*0,20=10.000/12 ay=833,33 tl aralık ayı ayıracağınız amortisan tutarıdır

Faturanın 2010 yılına kaydedilmesi ve kdv nin de 2010 yılında indirilmesi gerekir.

Bülent Bey binek otoya kdv indirimi ile ilgili yazmışsınız.Dikkatinizden mi kaçtı acaba yoksa benim mi cehaletim ??

smmmstajeri ' Alıntı:
Faturanın 2010 yılına kaydedilmesi ve kdv nin de 2010 yılında indirilmesi gerekir.

Bülent Bey binek otoya kdv indirimi ile ilgili yazmışsınız.Dikkatinizden mi kaçtı acaba yoksa benim mi cehaletim ??
Tabi haklısınız. Ancak benim vurgulamak istediğim faturanın kaydı ile amortisman ayrılması dönemi idi.