fonradar

Şirket Çalışanı Yönetim Kuruluna Girerse

turkasia

Tanınmış Üye
evvelden beri şirket çalışanı olan şahıs, hisse devri ile ortak ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olacak. emin olamadım. 01.10.2008 sonrasında bu durumda kişinin 4/b limi olması gerekiyor. yoksa 4/a kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b li olmasına gerek yokmudur.

Ynt: şirket çalışanı yönetim kuruluna girerse

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında
sigortalı sayılanlar, 01/10/2008 tarihinden itibaren kendilerine
ait veya ortak oldukları işyerlerinden, Kanunun 4 üncü
maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak
bildirilemeyecektir.

Ynt: Şirket Çalışanı Yönetim Kuruluna Girerse

Yalnız sayın cetvel, arkadaşımızın "evvelden beri şirket çalışanı" ibaresine dikkat etmemiz gerekmez mi? Yani sigortalılığı kesilmeden ve ara verilmeden devam ediyorsa bu kesilme ya da ara verme anından sonra 4/b li olması şartı yok mudur?

sigortalılık hallerinin çakışmasında temel kural öncelik emekli sandığındadır (5510 sayılı Kanun 4-c), Eski Bağkur ve iki Sosyal Güvenlik çakıştığında (5510 sayılı Kanun 4-a ve 4-b lilik çakıştığında ) önce başlayan devam eder.Bir kişi sigortalı olduğu işyerine daha sonra ortak olursa sigortalılığa ara vermediği sürece sigortalılığı devam eder.Ne zaman ki sigortalılığı kesintiye uğrar o zaman bağkurlu olmak zorundadır..01.10.2008 tarihinden itibaren durum değişmiştir.Bu tarihten önce kendi işyerlerinden 4-a ya (Eski SSK ya ) tabi olanlar kesinti oluncaya kadar devam edeceklerdir.01.10.2008 den itibaren eskiden devam edenler hariç hiç kimse kendi işyerinden sigortalı olamayacaktır.

Selamlar çok basit anlatımla şöyle diyebiliriz.Bu kişi 01.10.2008 tarihinde sigortalı ise ve sigortası kesntiye uğramadan devam ederken şirkete ortak olarak girdiyse sigortası kesintiye uğrayıncaya kadar kendi şirketinden de sigortası devam edebilir.SSK dan ayrıldığı anda bağkurlu olmak zorundadır.

Sayın Twolf yanlış anlaşılma olmasın örnek üzerinde kanun maddesinden ne anladığımı sizlerle paylaşmak isterim.

A Ltd Şti nde Ssk lı olarak ssk işe başlama tarihi 01.09.2008 olsun
A Ltd Şti ne ortak olma tarihi 01.10.2008 tarihinden sonra ise bu kişi 4 a lı olarak çalışamaz( ara vermese bile ) 4 B li olmak zorundadır.

Ancak A Ltd Şirketinde 01.10.2008 tarihinden önce örneğin 15.09.2008 tarihinde şirket ortağı olsaydı bu defa 4 a lı olarak çalışmaya devam edebilecekti ( ara vermeden)

Bu Konu çok tartışılmaya başlandı.bence çok fazla başlık açmadan bu konuyu burada cevaplamaya aynı zamanda doğru cevaba gitmeye çalışalım.

01/10/08 öncesi SSK lı çalışan.
01/10/08 sonrası ortaklığa girme kararı alınıyor. Burada karşımıza;

...
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.
...
alıntı yapılan madde çıkıyor. İlk etapta 4/a lı olan işçinin, ortaklıktan ötürü 4/a lılığının devam etmesi gerekli şeklinde bir yorum çıkıyor. Aksi durumda şirket ortakları ortaklıktan çıkıp 4/a girişi yapıp akabinde hisse devri ile tekrar ortak olup 4/a lılığa devam ederdi. Ancak madde metninin devamında

...
(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. [1]
...

diyerek ilk fıkraya bir sınırlama getiriyor. Sanırım kanun koyucu bunun önüne geçmek istemiş. Madde gerekçesi pek açıklayıcı değil ama;
...
C) 53 üncü maddesinin;

- Birinci fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen fıkralar ile; sigortalılık hallerinin birden fazla olması durumunda sigortalılık durumunun kesintiye uğraması hali ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların hizmet akdine dayalı çalışma bildirimlerinde bulunmayacaklarına açıklık getirilmiştir. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılığın zorunlu sigortalılığın başlaması halinde sona ereceği konusunda açık hüküm getirilmiştir.

- Dördüncü fıkrasında yapılan düzenleme ile; birden fazla sigortalılık hali durumunda yaşlılık aylığı haricindeki maluliyet ve ölüm aylığı ile yaş haddinden emekli olma ve kanunla sigortalılık halinin değişmesi veya vazifeye atanma durumunda son bulunulan halden aylık bağlanacağı hükme bağlanmıştır.

...

01/10/08 öncesi durum için zaten

5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ
...
V- SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI
...
9) 01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.
...

4/a lılık korunmuş durumda.

yani 01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar 4 a lı olarak devam edemeyecekler

cetvel ' Alıntı:
yani 01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar 4 a lı olarak devam edemeyecekler
Evet.

SSK'lı olarak iş sözleşmesine dayalı olarak bir işyerinde çalışmakta iken işyeri açan ya da şirket ortağı olanlar yani vergi mükellefiyeti başlayanlar SSK'lı çalışması kesintiye uğrayıncaya kadar SSK'ya prim ödemeye devam edebilirler. SSK'lı çalışması kesintiye uğradığı anda da Bağ-Kur sigortalısı olmak zorunda kalırlar.

Sigortalı olarak çalışmayı sürdürürken çalıştığı şirkete ortak olan işçi de ücretli olarak devam ettiği iş daha önce başladığı ve ortaklığı daha sonra başladığı gerekçesiyle SSK'lı olmaya devam edecektir

Ancak çalışan şirkete önce ortak olmuş ve daha sonra aynı şirket de ücretle çalışmaya başlamışsa bu kere önce başlayan ortaklık olduğu için kişi SSK'lı olamayacak, Bağ Kur'a tabi olacaktır.

Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde iş sözleşmesiyle çalışmaya başlamışsa önce başlayan Bağ Kur sigortalılığı sebebiyle kişi SSK'ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir.

Bir başka şirkette ya da işyerinde sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin daha sonra ortak olduğu başka bir şirkette işe başlamak istemesiyle de karşılaşılmaktadır. Bu durumda kişi kendi şirketinde ortak olduğu için sigortalı çalıştığı diğer işyerinden ayrıldığı andan itibaren Bağ-Kur sigortalısı olması gerekirken kendi şirketinden SSK'ya bildirilmesi boşuna olacak, yıllar sonra birikmiş Bağ-Kur borçlarıyla karşılaşacaktır.

Şevket Tezel

Sözcü Gazetesi

09.05.2008

sibel hanım makale açıklayıcı fakat tarihi 09.05.2008 yani 01.10.2008 öncesi

Aynı durum bizim anonim şirkettede şu sıralar gündemde. 2004 yılından beri sigortalı olarak çalışan patronumuzu oğlu 20.04.2009 da şirketten hisse alarak yönetim kurulu üyesi oldu.Bu durumda ssk lılığı devam edecek mi yoksa ssk dan çıkarılıp bağ-kur lumu yapılması gerekiyor? Anonim şirket olması bu durumu etkiler mi?

yollabana ' Alıntı:
Aynı durum bizim anonim şirkettede şu sıralar gündemde. 2004 yılından beri sigortalı olarak çalışan patronumuzu oğlu 20.04.2009 da şirketten hisse alarak yönetim kurulu üyesi oldu.Bu durumda ssk lılığı devam edecek mi yoksa ssk dan çıkarılıp bağ-kur lumu yapılması gerekiyor? Anonim şirket olması bu durumu etkiler mi?

Merhaba,
Yönetim kurulu üyesi olduğu tarihten itibaren bağ-kur lu olması gerekir.Yönetim kurulunda olmadan ortak olsaydı ssk lı olarak devam edebilirdi.

Kemal ' Alıntı:
yollabana ' Alıntı:

Merhaba,
Yönetim kurulu üyesi olduğu tarihten itibaren bağ-kur lu olması gerekir.Yönetim kurulunda olmadan ortak olsaydı ssk lı olarak devam edebilirdi.

Sayın kemal,
01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar kanun 4 b li olarak kabul ediyor.ancak 01.10.2008 tarihinden önce çalıştığı şirkete ortak olanlar sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar ssk lı olarak devam edebilecek.
yine de forumdaki arkadaşların bu konuya ilave veya karşıt yönde görüşleri olan varsa katılımlarını bekliyorum

cetvel ' Alıntı:
Kemal ' Alıntı:
yollabana ' Alıntı:

Merhaba,

Sayın kemal,
01.10.2008 sonrası çalıştığı şirkete ortak olanlar kanun 4 b li olarak kabul ediyor.ancak 01.10.2008 tarihinden önce çalıştığı şirkete ortak olanlar sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar ssk lı olarak devam edebilecek.
yine de forumdaki arkadaşların bu konuya ilave veya karşıt yönde görüşleri olan varsa katılımlarını bekliyorum

Merhaba,
Buradaki şirket konusunu biraz açmak istiyorum.
5510 say.Kan.
MADDE 4- (Degisik: 17/4/2008-5754/2 md.)
Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine baglı olmaksızın kendi adına ve
hesabına bagımsız çalısanlardan ise;
3) Anonim sirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüs
komandit sirketlerin komandite ortakları, diger sirket ve donatma istiraklerinin ise tüm
ortakları,
----------------------------
28.09.08 tarihli 27011 sayılı R.G. tebliğ
5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ

V-SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI
6) 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.

Buradaki tebliğe göre sadece b kapsamına alınması gerekenler kendi şirketinde sigortalı olarak çalışamaz. Yani 4/b deki dışındaki şirket ortaklarının kendi şirketlerinde sigortalı olarak çalışmasında herhangi bir engel yoktur diye düşünüyorum.

SSK'lı olan bir kişi çalıştığı şirkete sonradan ortak olabilir mi?

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni sosyal güvenlik yasasına göre kişiler kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde SSK sigortalısı olarak bildirilemiyorlar. SSK?lı olan bir kişi, çalıştığı şirkete sonradan ortak olabilir mi? A.C

Sizin de belirttiğiniz gibi, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak bildirilemeyecekler. Ancak 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak çalışan kişi, çalıştığı şirkete sonradan ortak olabilir.
Bu durumda, ortak olduğu şirket anonim şirket ise 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren anonim şirket ortakları 4/b kapsamında sigortalı sayılmadıklarından (sadece yönetim kurulu üyesi ortakları 4/b sigortalısı sayıldıklarından) mevcut sigortalılık durumunda bir değişiklik olmaz.
4/a kapsamında çalışırken sonradan ortak olduğu ve aynı zamanda çalışmaya devam ettiği şirket, limited şirket ise önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılacağından, önce başlayan 4/a sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b sigortalısı olması gerekmez.

4/a lı ara vermeden şirkete ortak olunca neden 4/b ye geçsin ki
4/a lık devam eder

Arkadaşlar merhaba bende çok kısa bazı açıklamalar da bulunacağım umarım faydası olur.Kanun gereği 01.10.2008 tarihinden itibaren kişi kendi işyerinden yada ortak olduğu şirketten 4/a lı(ssklı) olarak artık gösterilemeyecek.Konuyu örnekle açalım;
örnek 1
kişi A ltd.şti'nde 15.03.2008 tarihinde ssk lı olarak başladı.Ssk sı devam ederken 20.03.2008 de B ltd.şti'ne ortak oluyor.Şimdi bu kişi 20.03.2008 tarihinden itibaren 4/a lılığına(ssk sına) hiç ara vermemiş ise ve hala bugün 11.05.2009 da dahi hiç ara vermeden 4/a lılığı devam ediyorsa 4/a lılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b li(bağkurlu) olmayacaktır.
Sonuç 1: Kişinin kanun öncesi ssk girişi var ve ssk lılığı sürekli devam etti ve hiç ara vermedi bu arada ara vermeden şirket ortağı oldu.Kendi firmasında değil de, başka bir firmada 4/a lı olmasına rağmen şirket ortaklığından dolayı 4/b li (bağkurlu) sayılmadı.
örnek 2:
kişi A ltd.şti'nde 15.03.2008 tarihinde ssk lı olarak başladı.Ssk sı devam ederken 20.03.2008 de B ltd.şti'ne ortak oluyor.Kişi A firmasından 25.03.2008 tarihinde ayrılıp aynı gün yani 25.03.2008 tarihinde Kendi firması olan B firmasında ssk lı olarak başlıyor.Şimdi bu kişi 25.03.2008 tarihinden itibaren 4/a lılığına(ssk sına) hiç ara vermediğinden ve ve hala bugün 11.05.2009 da dahi hiç ara vermeden 4/a lılığı devam ediyorsa 4/a lılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b li(bağkurlu) olmayacaktır.
Sonuç 2: Kişinin kanun öncesi ssk girişi var ve ssk lılığı sürekli devam etti hiç ara vermedi bu arada ara vermeden şirket ortağı oldu ve yine hiç ara vermeden ama kanun öncesi kendi firmasında ssk lı olarak başladı. kendi firmasında kanun öncesi ve hiç boşluk vermeden 4/a lı olduğundan dolayı şirket ortaklığından 4/b li (bağkurlu) sayılmadı.
Örnek 3:
kişi A ltd.şti'nde 15.03.2008 tarihinde ssk lı olarak başladı.Ssk sı devam ederken 20.03.2008 de B ltd.şti'ne ortak oluyor.Kişi A firmasından 18.11.2008 tarihinde ayrılıp aynı gün yani 18.11.2008 tarihinde Kendi firması olan B firmasında ssk lı olarak başlıyor.Şimdi bu kişi 18.11.2008 tarihinden itibaren 4/a lılığına(ssk sına) hiç ara vermemiş olmasına rağmen kanun gereği 01.10.2008 tarihinden itibaren kendi yada ortak oldukları işyerlerinden 4/a lı (ssk lı) olarak gösterilemeyeceğinden 19.11.2008 den itibaren 4/b li(bağkurlu) olması gerekecektir.
Sonuç 3:
Kişinin kanun öncesi ssk girişi var ve ssk lılığı sürekli devam etti hiç ara vermedi bu arada ara vermeden şirket ortağı oldu ve yine hiç ara vermeden ama bu sefer kanun sonrası kendi firmasında ssk lı olarak başladı. kendi firmasında kanun sonrası ve hiç boşluk vermeden 4/a lı olmasına rağmen 5510 sayılı kanun gereği 01.10.2008 tarihinden itibaren kişiler kendi yada ortak oldukları firmalarda 4/a lı olarak çalışamayacaklarından dolayı bu 4/a lılık hali acilen sonlandırılmalı ve bir an önce 4/b lilik hali başlatılmalıdır.
umarım açıklamalarım faydalı olmuştur.
saygılarımla,

Sayın partak yukarıda bahsettiğim olayı daha açıklayıcı bir şekide anlatmışsınız benin kanaatim ve kanundan anladığım da bu. yani 01.10.2008 tarihi sonrası kişi hiç ara vermese bile kendi şirketinden 4 a lı olarak gösterilemeyecek.