Şirket Çalışanın Patron olması durumu

Üyelik
14 Eki 2010
Mesajlar
2
Bayan A , 2005 yılından beri sigortalı olarak çalıştığı bir işyerine ,2008 yılında yapılan hisse devri sonucunda çalıştığı firmaya ortak oluyor.Ortaklık payı firmada % 3 . Aynı firmada daha önce 4/a lı olması sebebiyle ilgili bayan 4/a lı olarak çalışmaya devam ediyor.(4/b- Bağkur a geçmeden ).Mevcut bu uygulama doğrumudur=? [
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

Bence yanlıştır.Kişi kendi çalıştığı işyerinde ssklı olamaz.
Başka bir işyerinde ssklı olsaydı yada başka bir şirketin hisselerini devir alsaydı, uygulamaya doğru derdim.
 
Üyelik
14 Eki 2010
Mesajlar
2
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

V- SONUÇ

Kendilerine ait veya ortağı olduğu işyerlerinden 4/a sigortalısı olunamayacağına dair hükümleri düzenleyen 5510 sayılı Kanun?un 53. maddesi 1 Ekim 2008?den itibaren yürürlüğe girdi. 1 Ekim 2008?den önce kendilerine ait veya ortağı olduğu işyerlerinden 4/a sigortalısı olanların hakları ise, 4/a sigortalılıklarında kesinti oluncaya kadar 1 Ekim 2008?den sonra da devam ettirildi.

SGK İl Müdürlükleri 5510 sayılı Kanun?un 53. maddesinde yer alan; ?sahibi veya ortağı olduğu işyerinden 4/a sigortalısı gösterilemeyeceğine? dair Yasa hükmünü iki farklı şekilde uygulamaktadır. Bunlardan birincisi; başka bir işyerinde 4/a sigortalısı iken farklı bir işyerinin ortağı olunduğunda bu durumdaki bir kişinin 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b sigortalılığını başlatmaktadırlar. İkincisi ise; işçi (4/a sigortalısı) olarak çalıştığı işyerine sonradan ortak/sahip olan kişinin 4/a sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a sigortalılığını devam ettirmekte ve 4/b sigortalılığını başlatmamaktadırlar.

Bu konudaki 53. madde hükmü açıktır. Madde metninde açıkça; 4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanların kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemeyeceği hükmü yer almaktadır. Kanun maddesinde yer alan bu hükümler genel ve kapsayıcıdır. Dolaysıyla, 4/a sigortalısı olan bir kişi ne zaman ki, çalıştığı işyerine ortak olup 4/b sigortalısı sayılmayı gerektiren bir sıfata sahip olursa, 4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar arasında yer alacağından 4/a sigortalılığının sona erip 4/b sigortalılığının başlatılması gerekmektedir.

Ancak, başka bir şirkette 4/a sigortalısı iken farklı bir şirket veya işyerine ortak/sahip olan kişinin 4/a sigortalılığı, ortağı olduğu şirketten SGK?ya sigortalılık bildirimi yapılmadığı için, önce başlayıp devam eden sigortalılığa itibar edilmesi ilkesi gereği, 4/a sigortalılığının devam ettirilmesinin gerektiğini düşünmekteyiz.

* Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

Evet tarihi yazmayı atladım 01 Ekim 2008 önemli
 
Üyelik
15 Mar 2010
Mesajlar
174
Konum
BALIKESİR
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

savaş77 ' Alıntı:
V- SONUÇ

SGK İl Müdürlükleri 5510 sayılı Kanun?un 53. maddesinde yer alan; ?sahibi veya ortağı olduğu işyerinden 4/a sigortalısı gösterilemeyeceğine? dair Yasa hükmünü iki farklı şekilde uygulamaktadır. Bunlardan birincisi; başka bir işyerinde 4/a sigortalısı iken farklı bir işyerinin ortağı olunduğunda bu durumdaki bir kişinin 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b sigortalılığını başlatmaktadırlar. İkincisi ise; işçi (4/a sigortalısı) olarak çalıştığı işyerine sonradan ortak/sahip olan kişinin 4/a sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a sigortalılığını devam ettirmekte ve 4/b sigortalılığını başlatmamaktadırlar.

bu madde gerçekten duruma son noktayı koyuyor fakat anlayamadığım,ben mi yanlış yorumluyorum ama sayın zindan bu madde düşündüğünüzle çelişmiyor mu ???
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

Yıllara dikkat etmemiştim bende, burada tarih önemli evet.01.Ekim 2008 den önce hisseleri devir aldıysa, NİSANLI' nın dediklerini, 01.Ekim 2008 den sonra devir aldıysa benim dediklerimi dikkate alınız.Burada hisse devir tarihi önemli.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

TURKUVAZ ' Alıntı:
savaş77 ' Alıntı:
V- SONUÇ

SGK İl Müdürlükleri 5510 sayılı Kanun?un 53. maddesinde yer alan; ?sahibi veya ortağı olduğu işyerinden 4/a sigortalısı gösterilemeyeceğine? dair Yasa hükmünü iki farklı şekilde uygulamaktadır. Bunlardan birincisi; başka bir işyerinde 4/a sigortalısı iken farklı bir işyerinin ortağı olunduğunda bu durumdaki bir kişinin 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b sigortalılığını başlatmaktadırlar. İkincisi ise; işçi (4/a sigortalısı) olarak çalıştığı işyerine sonradan ortak/sahip olan kişinin 4/a sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a sigortalılığını devam ettirmekte ve 4/b sigortalılığını başlatmamaktadırlar.

bu madde gerçekten duruma son noktayı koyuyor fakat anlayamadığım,ben mi yanlış yorumluyorum ama sayın zindan bu madde düşündüğünüzle çelişmiyor mu ???

Yukarıdaki yazıda diğer üç paragrafta doğru noktalara değinilmiş, sizin alıntı yaptığınız paragrafta Ssknın yaptığı uygulama olduğunu öne sürüyor ve yanlış olduğunu izah etmeye çalışıyor.
Benim söylediklerim ile de yukarıdaki yazının tamamını dikkate aldığınızda çelişen bir şey yok diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
15 Mar 2010
Mesajlar
174
Konum
BALIKESİR
Ynt: Şirket Çalışanın Patron olması durumu

ZİNDAN ' Alıntı:
Yıllara dikkat etmemiştim bende, burada tarih önemli evet.01.Ekim 2008 den önce hisseleri devir aldıysa, NİSANLI' nın dediklerini, 01.Ekim 2008 den sonra devir aldıysa benim dediklerimi dikkate alınız.Burada hisse devir tarihi önemli.

+1
 
Üst