Şirket Devri

Üyelik
22 Şub 2013
Mesajlar
2
Konum
istanbul
değerli arkadaşlar konuyu size kısaca aktarıcam acil olarak geri dönüş yaparsanız sevinirim.
şu an x şirketinde çalışıyorum x şirketi y şirketine çalışanları, bütün haklarıyla 1 mart itibariyle devredecek fakat ben y şirketinde çalışmak istemiyorum.Kıdem tazminatını alarak çıkma hakkım var mı?
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,102
Konum
İstanbul
Selamlar
Bu konuda net'te bir sürü yoruma rastlayabilir ve gerekli cevapları alabilirsiniz.
Çok kısa belirtmek gerekirse devir işlemlerinde,özellikle şirket devirlerinde şirketin tüzel kişiliği değil,sadece ortaklar değişmektedir.Yani şirket,yine aynı şirkettir.Bu durumda çalışmak istememeniz kıdem tazminatı almanızı gerektirmez. Şayet şahıs firması olsaydı,bu durumda firma devri değil,yeni bir kapama ve açma işlemi olacağından haliyle çalışmak istememeniz halinde tazminat hakkınız doğacaktı.
İş kanununun 6.maddesinin 5.fıkrasını okuyabilirsiniz.
Saygılar
 
Üst