fonradar

Şirket Geçici Vergi Alacağından Vazgeçebilir mi???

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Bütün formdaş arkadaşlara selamlar
Şirketin geçmiş döenemlerden kalma 136 Hesapta Bekleyen Vergi Dairesinden Geçici Vergi Alacağı bulunmaktadır. Şirketin Bu alacağgından vaz geçmek istemesi durumunda bu hesapta bekleyen tutarların kapatılması ile olması gereken muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Şirket Geçici Vergi Alacağından vaz geçebilirmi???

136 hesapta ticari olmayan alacaklar olur
193 hesapta geçici vergi olması gerkir
Gerçekten vergi dairesinden alacağı var ise dğacak vergilere mahsup ettirebilirsinizde
Geçmiş dönemdeki vergi alacaklarını vergi dairesi tarafından genelde mükellef aranır borçları var ise mahsup edilir yok ise banka hesap numarası istenir gönderirler

1 yılı geçen geçici v. alacağı alma/mahsup ettirme imkanı kalmaz.

Zaten Şirket bu geçici vergi hakkından vaz geçmek istiyor. Bundan dolayı 136 Hesapta bekleyen Vergi Dairesinden olan geçici vergi alacağını kapatmak istiyoruz. Bunu yaparken Tek Düzen Muh. Uygun olarak Hangi hesapları çalıştırmamız gerekiyor. Bizim sorunumuz bu yoksa geçici vergiyi almak almak gibi bir niyetimiz yok.

Teşekkürler nane
Mevlana gibi eksiğimi tamaladın

nane ' Alıntı:
Ve bir yılı aştıkta sonra KKEG olarak matraha ilave etmek şarıyla giderleriniz içine alabilirsiniz.

Tamer Başkan ' Alıntı:
nane ' Alıntı:
Ve bir yılı aştıkta sonra KKEG olarak matraha ilave etmek şarıyla giderleriniz içine alabilirsiniz.

Ben öyle Düşünmüyorum. Öncelikle idarenin vergi alacağını mükellefe tebliğ etmesi gerekir. Bu tebliğe rağmen bir yıl içinde iadesi talep edilmeyen geçici vergi hazineye irat kaydedilir. Bu tabi ki Gelir vergisi beyannamesinin ilgili satırında gösterilmeyen geçici vergiler için, Beyannamenin ilgili satırında gösterilen iade edilecek geçici vergi için zaman aşımı süresi içerisinde her zaman iade talebinde bulunulabilir.Bir yıl gibi bir sınırlama yoktur.

252 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
2. Geçici Verginin Mahsubu ve İadesi

2.3. Diğer Vergi Borçlarına Mahsup veya Nakden İade

Ödenen geçici vergi tutarının, geçici verginin ilgili olduğu döneme ilişkin olarak verilen beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden fazla olması halinde, mahsup edilemeyen tutar mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilir.

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120 nci maddesi hükmü uyarınca, mahsup işleminin yapılabilmesi için yazılı başvuru şartı aranmaz. Söz konusu mahsup işlemi 6183 sayılı Kanunun 47 nci maddesi hükmü de dikkate alınarak ilgili vergi dairesince re?sen yapılır.

Mahsup işlemi yıllık beyannamenin verildiği tarih esas alınarak yerine getirilir. Mahsubu yapılacak vergi borçları için vade tarihinden, yıllık beyannamenin verildiği tarihe kadar gecikme zammı uygulanır. Dolayısıyla bu tarihten sonra söz konusu vergi borçları için gecikme zammı uygulanmaz.

Mahsup sonucu iadesi gereken miktarın bulunması ve bu tutarın beyannamenin ilgili tablosuna yazılmış olması mükellefçe yazılı olarak yapılmış iade talebi olarak kabul edilir. Yıllık beyannamenin ilgili tablosunda/satırında gösterilmeyen geçici verginin mahsuben veya nakden iade edilebilmesi için o yılın sonuna kadar yazılı olarak başvurulması gerekir.

Geçici verginin gerek mahsuben gerekse nakden iadesinde herhangi bir tutar sınırlaması olmayıp, geçici verginin ödenmiş olması yeterlidir. Geçici vergiye ilişkin iade taleplerinde teminat ve inceleme raporu aranmaz.

Ynt: Şirket Geçici Vergi Alacağından Vazgeçebilir mi???

sy MEMET ORHAN geçici v. geri almak istemediklerini yazdığı için beyannamede de görtermediğini (iadesi gereken tutarı) varsaydım. ilk cevabımı 1 yıl dolduktan sonra defter kayıtlarının (sy t.başkan'nın yazdığı gibi) yapabilileceğini vurgulamak için yazdım.

Türk_bey üstadın haklı, kendisinin dediği gibdir.

Ayrıca Üstadlar,

alacaktan vazgeçmeyiniz. Dilekçe ile paranızı alınız.

Valla meslekdaşlar yorum yapıcağım, yine yorum yaptı diyeceksiniz ama...yine de tutamıyorum kendimi. :)

Tahsil imkanı bir dilekçeye bakan bir alacaktan vazgeçmek ne işletmecilik ilkelerine sığar, ne meslek ahlak ilkelerine mesleği geçtim ekmeğini yediğin adama KKEG yazdırmak insanlığa sığmaz. Patron istemese bile "üstad bu alacağı alabilirim" demek uyarmak muhasebecinin, finansmancının mesleki vazifesidir. Bu tutarı KKEG yazmak düpedüz tembellikdir, ataletsizliktir.

Yahu, bir dilekçe yazacaksın ve ilk muhtasar, KDV ödemenden mahsup edeceksin. Var mı ötesi. Zor bişey mi? Ne angaryası var bu işin ne de bürokratik engelleri.

Amaaaa,

Kayıtlarınız toparlayamayacağınız kadar darmadağın olmuşsa o meslekdaşın sorunudur.

Sn. Butterfly'a katılıyorum. Neden devletten alacağımdan vaz geçeyim. Ben devleten daha mı zenginim.
Yok ;işin altından çapanoğlu çıkar fazla karıştırmayalım, üstümüze sıçramasın diyorsanız. Susarım bir şey demem.