fonradar

Şirket İçin Şahsıma Gelen Para

Merhaba,
bir şirketin şubesinde çalışmaktayım. merkezden şahsi hesabıma peyderpey para gönderimleri oluyor. bu para aylık 100,000 TL yi bulabiliyor. ben bu parayı kendi şahsi hesabımdan çekip, şirketin ödemelerini çek senet vergi ssk ve diğer ödemeleri yapıyorum.
Bu paraların benim hesabıma gelmesi; vergi ve ya başka bir açıdan benim için sıkıntı yaratır mı?
teşekkürler.

Dikkatli olup, avans hesabınızı düzenli ve usule uygun belgelerle kapatırsanız sorun olmaz. ayrıca vekaletinizin de olması ,para

Nizam Bey' in de söylediği gibi firma sizi şube yetkilisi olarak atamış ve vekalet vermişse parayı size göndermesi normal. Sizde bu para ile yaptığınız tüm ödemeleri resmi olarak belgeleyip birer fotokopisini şubenizde tutup asıllarını bir masraf formu ile merkeze gönderdiğiniz de hiç bir sıkıntı olmayacaktır. Çekingelerinizin ortadan kalkması için 3 ay da bir avans hesabınızın muavinini (ekstresini) merkezden talep edip kontrollerini sizde yapabilirsiniz.

Doğrusu şubenin bulunduğu yerde şirket adına hesap açılmasıdır. Verilecek yetki ile de (vekaletname ) hesaplardan para çekebilir, yatırabilir, hesaptan talimatla ödeme yapabilir, havale çıkarabilir. Zorunlu haller dışında da nakit değil banka hesabından ödeme yapmak en sağlıklı ve garantili yoldur.

cevaplar için teşekkür ederim,
ben şirket yetkilisi veya vekaleti olan biride değilim sadece sgk'lı çalışanıyım

avans hesabımı istedim inceledim atılan para yok hesabıma. sorduğumda; çekilen paraları kasaya giriş yapıp kasadan çıkış yaptıklarını söylediler, talimatla para çekeyim hesabıma göndermeyin dediğimde acil ödemeler dışında şirket yetkilisi her zaman şirkette değil imza alamıyoruz internet bankacılığı ile yolluyoruz dediler ayrıca bu ödemelerinde bazıları gayri resmi, resmi belgesi yok. gayri resmi olarak imzalattığım tediye makbuzları var elden alınan maaşlar gibi. ben şimdi ne yapmalıyım

Sayın hsncsr'nin ilk sorusunu okuduğumda zaten baştan aşağı sıkıntılı bir durum olduğunu sezdim cevap yazmadım sadece yazılanları okumak istedimki zaten yazılanların sadece sayın bulent249'un şubenin buludnuğu adrese yakın banka şubesinde hesap açılmasına katıldım o kısımada sadece ofis mutfak ve temizlik malzeme giderlerinin karşılanması için gönderilen bir kasa avansı olabilir ise katıldım diğer tüm yazılanların hiçbirisine katılmadım katılmak bile mümkün değil. Soruyu sonra arkadaşın en son sorusunda ise herşey gayet açık ve net sorunlu ve sıkıntılı bir süreç merkezin ve şubenin banka kayıtları ile kasa hesapları sanırım içler acısı diğer hesaplara girmeye bile gerek yok soru kişinin şahsi hesabına gelen bir olduğu için soruda bu yönde sorulduğu için verecek tek cevap bence en kısa sürede şahsi hesabınıza gelen para giriş çıkışını durdurun.

Maaşlar elden verildiğine göre kim bilir sizin hesabına gelen paralardan hangi hesaplara elden kayıtsız paralar veriliyor bu işelmelerin neden yapıldığı açık ve net.
Konu net ve açık olmakla birlikte diğer hususlar şirketinizin ve sizin kendi bileceğiniz durum.

Ben olsam sizin yerinizde şahsi hesabınıza para göndermemelerini isterdim.

İyi Günler.

Sayın hsncsr,

Sayın Demiral yeterince söylemiş. Ben biraz daha ürküteyim. Şubede çalışıyorsunuz ve hiçbir yetkiniz yok. Şube statüsü nasıldır bunu da açıklamamışsınız. Ancak tüm bunların yanında şahsi hesabınızın kullanılması ancak tek şekilde olabilir, Şirket karar alır size yetki veriri ve sizde bu hesabınızın şirket işlemleri için kullanılmasına muvafakat ettiğinizi yazılı olarak söylersiniz. Öyle yetkili yok imza alamıyoruz internetten yapıyoruz bahaneleri olmaz. Açsınlar şube adına bir banka hesabı yine internetten o hesaba yapsınlar. Yüzbinleri hesabınıza göndermeye güveniyorlarsa yetkiyi de versinler siz de işlemleri bu anlamda sürdürmeye devam edin.

Hem bunlar yok, hem yetkiniz, ve ödemeler yapıp makbuzlar imzalıyorsunuz. Yetki ve Sorumluluk birlikte olur. Sizin yetkiniz yok sorumluluğunuz var ve "zimmetine para geçirdi" derlerse kaçacak yeriniz yok.

Saygılar,
Kevork

cevaplayan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
zimmet açısından yaptığım bütün ödemelerin resmi gayri resmi bütün makbuzları muhasebe müdürüne imzalatıp bir dosyada fotokopilerini biriktirip saklıyorum.
ben vergi açısından parayı nereden buldun vergisini öde gibi bir şey çıkar diye korkarken, bütün yönlerden tehlikede olduğumu fark ettim.
bundan sonra böyle işlemleri yapmamakta, talimatsız para çekmemekte direteceğim. inşallah bu işlemler yüzünden ödeyemeyeceğim bedellerle karşılaşmam
tekrar teşşekürler