fonradar

Şirket Kuruluş Sermayesinin Önemi

Merhaba değerli forum üyeleri,
Genç bir girişimici olarak yıllardır satışını yaptığım dayanıklı tüketim ürünlerini kendi mağazamı açarak satışını yapmak istemekteyim. Fakat şirket türü ve sermayesinde kararsız kaldım. Mevcutta 30.000 TL param bulunmakta, açmak istediğim mağaza dekarasyon ve demirbaşları için yeterli olmakta. Şirketlerle çalışma şeklim teşhir ürünlerini firmadan vadeli olarak satın alacağım ve satış gerçekletikce firmadan ertesi gün veya belirlenen tarihde talep edip 30 gün veya 45 gün sonra ödemesini yapacağım (Firmalarla bireysel olarak görüşülmüş ve uygun görülmüştür). Bu süreç şirketimi kar'a geçirip stok tutmaya başlayana kadar devam edecek. Fakat bu süreçte aylık perakende satış hedefim en az 100.000 TL ve adetli ürün talep eden müşterilerimde olacak onlarıda ilave edersek ortalama 150.000 TL ciro hedefim bulunmakta. Soruma gelecek olursak ortalama yıllık cirom en az 1.800.000 TL olacak sermayemin ve şirket türümün yukarıda yer alan iş planı ve ciro hedeflerine göre nasıl olması gerekmekte. 30.000 TL sermaye ile şirketi kursam ne gibi fayda/sıkıntılarla karşılaşabilirim. 100.000 TL göstererek kurabilir miyim? Kurarsam ne gibi fayda/sıkıntılarla karşılaşabilirim. Sermayenin bankalar nezdindeki itibarı nedir (Bireysel olarak bankalarda itibarım bulunmakta)? Bu konuda sanal ortamda pek aydınlatıcı bir yazı bulunmamakta ve görüştüğüm muhasebecide pek bilgi paylaşımı yapmadı. Tarafınızdan benim gibi girişimci arkadaşlara bilgi paylaşımı yapmanızı rica ederim.

Saygılar.

Son düzenleme: