fonradar

Şirket Maaşlarımızdan Para Kesip Bayramda Avans Diye Veriyor.Buna Hakkı Var mı ?

Merhaba arkadaşlar,ben özel büyük bir firmada çalışıyorum.3 yıldır burdayım bu yıl bir uygulama başlattılar.Şirket elektrik santrali,mühendis ve teknikerlere üretime karşılık prim veriliyor.
Ben yönetici asistanıyım fakat bana verilmiyor,patronumuz böyle uygun görmüş elektrikçi olmadığım için sanırım,bunun böyle keyfi bir yaptırımı varmıdır?
Ayrıca 2013 yılı başında zam yapılırken şirket bize bir açıklama yaptı maaşınız x+1 kadar zam aldı fakat bu x+1'in 1 kesiyoruz sizin için biriktiriyoruz ve bayramda size ikramiye veriyoruz dediler.
Mesela benden ayda ne kadar kesiliyor bilmiyorum bunun açıklaması yok,ama benim maaşımdan kesip bana bayramda prim gibi ödemesi hukuken uygun mu burda benim bir hak aramam söz konusumudur.

vahşi kapitalist sistemin dönen çarklarının bir parçasıda patronların işçinin sırtını sovazlayıp laf cambazı olarak edebiyat ve felsefe yapmalarıdır bizim türk aile firmaları nakti çevirmeyi hiç bir zaman başaramayıp kurumsallaşamadığı için her zaman en kolay kandırabileceği gücünün yettiği kişileri kandırmaya devam edecektir.Siz büyük bir firma diyorsunuz işte memleketimden büyük şirket manzaraları varın ufakların halini siz düşünün.Dizginler işverenin elinde bu sistem bu şekilde işler sizde maalesef bir şey yapamazsınız sayın ekmekci siz ekmez bulamazken ve yiğit muhtac olmuş kuru soğana derken patronlarınız deveyi hamuduyla götürmeye devam edecek
i ne yazık ki hukuken bir hakkınız yok zira hukuk zenginleri kollar bu sistemde

vahşi kapitalist sistemin dönen çarklarının bir parçasıda patronların işçinin sırtını sovazlayıp laf cambazı olarak edebiyat ve felsefe yapmalarıdır bizim türk aile firmaları nakti çevirmeyi hiç bir zaman başaramayıp kurumsallaşamadığı için her zaman en kolay kandırabileceği gücünün yettiği kişileri kandırmaya devam edecektir.Siz büyük bir firma diyorsunuz işte memleketimden büyük şirket manzaraları varın ufakların halini siz düşünün.Dizginler işverenin elinde bu sistem bu şekilde işler sizde maalesef bir şey yapamazsınız sayın ekmekci siz ekmez bulamazken ve yiğit muhtac olmuş kuru soğana derken patronlarınız deveyi hamuduyla götürmeye devam edecek
i ne yazık ki hukuken bir hakkınız yok zira hukuk zenginleri kollar bu sistemde
Hiç bir teknik bilgi içermeyen, sadece isyan içerikli bir yanıt, yada içini dökme olmuş.
Hiç bir şey yapamazsınız derken neye dayanarak diyebiliyorsunuz, oturduğunuz koltuğun arkalığına mı ?

Aylık ücretinizin ne kadar olduğunu bilmiyormusunuz sn.rekmekçi? Bordrolarınızda , bahsettiğiniz kesinti ne olarak görülüyor?

Hiç bir teknik bilgi içermeyen, sadece isyan içerikli bir yanıt, yada içini dökme olmuş.
Hiç bir şey yapamazsınız derken neye dayanarak diyebiliyorsunuz, oturduğunuz koltuğun arkalığına mı ?

Aylık ücretinizin ne kadar olduğunu bilmiyormusunuz sn.rekmekçi? Bordrolarınızda , bahsettiğiniz kesinti ne olarak görülüyor?

Aylık ücretim 960 TL.Bodroda bu açıklamaya uyan bi bildirim yok.P1 ve P2 diye bir bölüm var açıklamarını bizde bilmiyoruz.P1 teknikerler için olduğunu söylediler ben teknik eleman olmadığım için sürekli 0 o kısım P2 de 3 tl bazen 17 tl küçük rakamlar fakat açıklaması ne bilmiyorum.

Bordronuzda 960 TL aldığınız görülüyor ve 960 TL alıyorsunuz öyle mi?
Zam yapıldığını söyledikleri tarihten önce ne kadar alıyordunuz peki?

Selamlar
İş kanunu hukukçusu değilim ama nacizane şunları söyleyebilirim.
İş hukukunda kabaca iki zorunluluk mevcut..Bunlar,İşçinin iş görme zorunluluğu ile,işvereninde ücret ödeme zorunluluğudur.Ücret ödemelerinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı da işçi-işveren arasında düzenlenen iş sözleşmesi ile sabitlenir veya belirlenir.Sözleşmede aksine bir hüküm bulunmadıkça,işçi ücretlerinden kesilmesi gereken kesintiler kanunca açıklanmıştır.Kanuni ücret üzerinden kesilmesi gereken yine kanuni kesintiler dışında isteğiniz veya haberiniz olmadan başkaca hiçbir kesinti yapılmaması gerekir.Normal ücretiniz üzerinden kanuni kesintiler dışında başka kesintiler yapılmıyorsa normal ücret açısından bir sorununuz yoktur düşüncesindeyim.. Gelelim prim ve zam olayına..Prim konusu maalesef esnek bir konudur.İşletme politikasıyla alakalı bir ödemedir.Bazı departmanların +prim alması,bazı departmanlarında bu primden mahrum kalması,maalesef sıklıkla gözlenen bir durumdur ve kanımca bu konuda yetki, işveren üzerindedir.Prim konusunda herhangi bir hak talebinde bulunamayacağınız düşüncesindeyim.Fakat ücretin primli şekliyle ödenmesi konusunda yine iş sözleşmesinde bir hüküm varsa, işveren bu hükmede uymak zorundadır. Ücretlerin ücret+prim şeklinde ödeneceği sözleşmede yazmasına rağmen,işveren keyfince bunda kısıtlamaya giderse haliyle sizinde bir hak arama hakkınız doğacaktır.
Aylık imzaladığınız gerek bordro,gerekse ücret pusulasındaki tüm bölümleri sormak,öğrenmek hakkınız olduğu gibi,bunlarında herhangi bir bilgi saklamadan size izah etmekte işverenin veya muhasebe departmanının görevidir.
Yine ayrıca belirlenen zammın veya primin sizin olurunuz alınmadan,tamamiyle işveren keyfince kesilip size başka türlü ödenmesinde de bence hukuken geçerlilik yoktur.
Yorumum bu şekilde olabilir.
Saygılar

Çok teşekkürler arkadaşlar,aynen birazişletmede keyfi durum olduğu için canımızın sıkılmasıyla kalıyoruz anca.

Maaşım zamdan önce 850 TL idi ve net ücret olarak maaş alıyorduk sonra 960 TL oldu ve brüt ücrete geçtik vergi dilimine girdikçe kesinti olacakmış.Bodrodaki gerekli yerleri açıklamak durumundalar fakat personele soruyoruz müdürünüze sorun o açıklasın diyo,müdürede sorunca bodro harici herşeyden konuşuyor şirket kuruluş polikitasından giriyor,işletmeden çıkıyor,bize göre müdürde sistemi anlamamış ya da bilerek yapıyor.Sonuç aydınlamıyoruz.