fonradar

Şirket müdürlüğünden ayrılma

Merhaba,
Benim şöyle bir sıkıntım var. Birçok muhasebeci ve mali müşavir ile görüştüğüm halde net bir cevap alamadım. umarım aradığım cevabı burda bulurum.
2005/12. ayda iki ortaklı limited şirket ortaklığından kendi hisseme düşen %30 hisseyi, bir başkasına devrederek şirketle olan ilişiğimi kestim. Askere gidip geldikten sonra, 2007 ve 2008 yılllarında aynı şirkette sigortalı olarak çalıştım.2008 yılından sonra kendime farklı bir firma kurarak o şirketle olan ilişiğimi kestim.Şimdi sorunum şu: 2005 yılında muhasebeci, beni şirket ortaklığından çıkarırken, şirket müdürlüğünden çıkarmayıp halen o şirkette müdür olarak gözükmeme sebep olmuştur.2008 yılında da eski ortağım şirketi 3. şahıslara devretmiş. 1-2 gün önce tesadüfen ortaya çıktı bu olay ve o firmada şu an faaliyette değil. Duyduğuma göre de sigorta ve maliyeyle sorunları varmış ve ben o firmada halen müdür olarak gözüküyorum. Bugün itibariyle o şirketin müdürlüğünden ayrılsam bile geçen dönemden mecburen mesul olacağım. Nasıl bir yol izlemeliyim?Muhasebeciyi aradım; şu an itibariyle beni şirket müdürlüğünden çıkaracağını söyledi. Fakat halen huzursuzum.Çünkü geçen yıllarda firmanın sigorta ve vergi borçlarından dolayı şirket müdür olduğum için ben mesul gözükeceğim. yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. böyle olaylar sık olur mu? karşılaşan varmı? mevzuatta yeri nedir? cevaplarınız bekliyorum

Ynt: Şirket müdürlüğünden ayrılma

Yardım edecek Bişey yok
müdürlüğünüz süresince tüm şirketten tahsil edilemeyecek devlet borçlarından tamamından tüm malvarlığınla sorumlusun
yapman gereken önce şirketin ssk ve vergi dairesine ne kadar borcu var buna bak
ondan sonra bir avukat bul ve muhasebecinin hatası yüzünden diye dava açacaksın ancak mahkemede haklı bulunursan belki kurtulabilirsin

Önceden şahıslar ortaklıktan ayrılınca, müdürlük sonlandırılıyordu.Ancak bir iki yıldır yapılan bir uygulama sanırım bu, ortaklıktan ayrılmasına rağmen müdürlüğünün bitmesini istiyorsanız, onun içinde aynı kararda müdürlüğün bitmesi yazılmalıydı.
Tek çareniz mahkeme yoluyla düzeltmektir.
Şirket ortaklığından ayrıldıktan sonra, orada sigortalı çalışmanızda sizin için handikaptır.Ancak sigortasız çalışan dönemlerinizde müdürlük görev sürelerinin iptali için dava açabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Yani muhasebecinin yaptığı bir hata yüzünden benim hayatım kararıcak.