Şirket Müdürü Kendi İstifa Edebilir mi ?

Üyelik
23 Mar 2011
Mesajlar
5
Konum
istanbul
üstadlar merhabalar

şirket müdürü ortakların rızasını almadan istifa edebilirmi müdürlükten. şirkette hissesi olmayınca.
nasıl bir yol izlemeli.
teşekkürler
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,114
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket müdürü kendi istifa edebilirmi ?

Selamlar
LTD'den bahsediyoruz herhalde.Kendi isteğiyle istifa isteme hakkı vardır da,hem istifayı hemde yerine seçilecek müdürü tekrar kararla odaya tescil ettirmek lazım.Bu kararı da haliyle ortaklar imzalamalıdır.
İmzalamaktan imtina ederlerse veya müdür için başka birini seçmek istemezlerse olay hukuksal olaya dönüşür..
Saygılar
 
Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
Ynt: Şirket müdürü kendi istifa edebilirmi ?

İstifa edebilir ancak istifa dilekçesini ticaret odasına bildirmeli ve şirketede noter kanalı ile göndermelidir, bildiğim bir mahkeme kararı var
İyi Çalışmalar
 
Üyelik
19 Haz 2013
Mesajlar
4
Konum
istanbul
Benimde aynı konuda bir sorum olacak. Firma 2 şirket müdürü ile temsil ediliyor. dışardan atanan, ltd şirket ortağı olmayan müdür istifa ettiğinde istifasını diğer müdüre yazılı sunması yeterlimidir? Birde, istifa eden şirket müdürü iş kanundaki ihbar süresi kadar kalmak zorundamıdır.bu sürede şirketteki müdürlük yetkileri ve sorumluluğu devam eder mi? cevaplarınız için teşekkür ederim.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
İhbar süresi ile LTD şirket müdürünün ilgisi yok. Çünkü iş akdi değil vekalet akdi ile çalışıyor.
 
Üyelik
19 Haz 2013
Mesajlar
4
Konum
istanbul
İhbar süresi ile LTD şirket müdürünün ilgisi yok. Çünkü iş akdi değil vekalet akdi ile çalışıyor.
Cevabınız için teşekkür ederim. Şirket müdürü için maaş ve ssk sigortalılık söz konusu. Şirket ile dışardan atanan müdüre karar defterinde şu kii şu maaş ve şu koşullar ile müdür olarak atanmıstır diye atama kararinda belirtilmis. Dışarıdan atanan şirket müdürü istifa kararını noterden şirkete tebliğ edip ertesi gün ilşiğini kesebilir mi?
 
Üyelik
11 Şub 2019
Mesajlar
1
Konum
istanbul
hocam iyi akşamlar. aynı durum anonim şitkette söz konusu olsa cevabınız ne olurdu? zira Yargıtayın şöyle bir kararı var (ama karşı oy yazısı); Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 2015/13645 Esas, 2017/1451 Karar Sayılı ve 13.03.2017 Tarihli ilamında ''Bilindiği üzere Limited Şirketlerde, müdür veya müdürlerin istifası suretiyle görevlerinin sona ermesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmemiştir.
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 547 vd. maddelerinde Ticari Temsilci düzenlenmiş olup Limited Şirket müdürünün Ticari Temsilci olduğu açıktır.
Ticari Temsilci hakkında, 6102 sayılı TTK'da aksine bir hüküm bulunmadığı durumda, 6098 sayılı TTK 547-550 maddesi hükümlerinin uygulanması mümkündür.
Birer ticari temsilci olan müdürler istifa hakkına sahip olup, istifa hakkının iş sözleşmesindeki hükümlere uygun olarak yapılması gerekmektedir. Aksi halde müdürün şirkete karşı sorumluluğu sözkonusudur.
Ticari Temsili (müdür), her zaman sözleşmeyi yani müdürlük görevini tek taraflı olarak sona erdirebilir (6098 sayılı TBK 512 md.). Zira limited şirkette müdürlük zorunlu bir görev değildir.
Müdürlerin istifaları, tek taraflı olarak görevden ayrılmayı ifade ettiği içindir ki istifanın kabulü için herhangi bir makamın, örneğin ortaklar kurulunun onay ve kabulü aranmaz.
İstifa keyfiyetinin şirkete bildirilmesi ve ortaklar kurulunca bu konuda karar alınması, müdürün şirkete karşı sorumluluğu yönünden önem arz etmekte olup, bu lazimenin yerine getirilmemesi, tek taraflı irade beyanı ile sonuç doğuran istifanın, geçerliliğine etkili değildir ''.
 
Son düzenleme:
Üst