fonradar

Şirket Ortağı Adına Para Yatırma

Merhabalar acil bir sorum olacaktı
şimdi şirket ortağı ev kredisi ödüyor bizler şirketten para alıp şirket ortağı olan kişinin banka kredisini ödüyoruz bankacı bize bununla uğraşmayın bizler her ay şirketin banka hesabından ortağın kredi borcu olan hesabına aktaralım diyor yani şirketin kendisi ödüyor gibi gözükecek normalde bizler şirketten parayı alıp bankaya gidip elden ortağın ev kredisini ödüyorduk
böyle yapsak bir sorun oluşurmu ilerde acaba bununla ilgili mevzuat örneğini ve yorumlarınızı yazarsanız seviniriz
iyi çalışmalar herkese

Merhabalar acil bir sorum olacaktı
şimdi şirket ortağı ev kredisi ödüyor bizler şirketten para alıp şirket ortağı olan kişinin banka kredisini ödüyoruz bankacı bize bununla uğraşmayın bizler her ay şirketin banka hesabından ortağın kredi borcu olan hesabına aktaralım diyor yani şirketin kendisi ödüyor gibi gözükecek normalde bizler şirketten parayı alıp bankaya gidip elden ortağın ev kredisini ödüyorduk
böyle yapsak bir sorun oluşurmu ilerde acaba bununla ilgili mevzuat örneğini ve yorumlarınızı yazarsanız seviniriz
iyi çalışmalar herkese

Şirketten para aldığınız zaman nasıl muhasebe yapıyordunuz? değişen birşey yok. Bankadan doğrudan ödeyin. Şirkette muhasebeleştiriken ortağın cari hesabını borçlandırın.

Sayın vahitceylan,

Bu işlemlerle ilgili sordan önce ortağa borç verebilirmiyiz diye sormalıydınız. Eğer ortağın şirketten alacağı yoksa TTK çerçevesinde hata işliyorsunuz, bağlı kurallara uygun da davranmıyorsanız ayrıca da suç işliyorsunuz. Bunun için Şirketlerde Kar dağıtımı/Avans kar dağıtımı/ ortakların şirkete borçlanması şartları başlıklarını inceleyin. Esas olan şirketten paranın alınması veya hesaptan otomatikman alınması değil.

Şirketlerde Kar dağıtımı/Avans kar dağıtımı/ ortakların şirkete borçlanması şartlarını kaç şirket uyguluyor? Küçük şirketlerde uygulandığını sanmıyorum. Ticaret Bakanlğı elenemanları şirketi ticari yönden incelediklerinde Kevork beyin cevabı doğru olur.

Sayın vahitceylan,

Bu işlemlerle ilgili sordan önce ortağa borç verebilirmiyiz diye sormalıydınız. Eğer ortağın şirketten alacağı yoksa TTK çerçevesinde hata işliyorsunuz, bağlı kurallara uygun da davranmıyorsanız ayrıca da suç işliyorsunuz. Bunun için Şirketlerde Kar dağıtımı/Avans kar dağıtımı/ ortakların şirkete borçlanması şartları başlıklarını inceleyin. Esas olan şirketten paranın alınması veya hesaptan otomatikman alınması değil.

üstadım sende ne yaptın iki dakkada suç işletip içeriye attırdın bizi :)) ben sadece daha önce ortağın ev kredisini bankaya gidip elden ödüyorduk şimdi şirket banka hesabından virman olarak ödemek istiyoruz bunun bize iyi veya kötü yaptırımı nedir ilerde sıkıntı olurmu o kadar

Bunu uygulayan bir çok firma var, keşke bütün işler bu kadar basit olsa :) ortak hesabına atın ortak hesabından ödeyin, ortağı borçlandırın...
Bütün hesaplarınız resmi ise ki adat hesaplamanız gerek,

Sayın arkadaşlar, Sayın vahitceylan,

"Kar dağıtımı/Avans kar dağıtımı/ ortakların şirkete borçlanması" konusu yeni TTK ile artık ciddi bir sorundur. "üstadım sende ne yaptın iki dakkada suç işletip içeriye attırdın bizi" espriniz hoş olmasına rağmen yine tavsiyem bunu incelemenizdir. Çünkü bu duruma izin veren yöneticiler de suçlu sayılıyor. Bu durumla ilgili inceleme konusu sadece Ticaret Bakanlığı elemanları bunu incelemez, inceleme doğrudan Mali İdarenin elindedir. Çünkü bu tür borçlanmanın esası Kar Dağıtımı/Vergi Stopajı esasına dayanıyor.

Maalesef Adat hesaplaması olamaz, Daha büyük hata olur. Dönem içinde borçlanılan "Makul" bir rakam kar dağıtımıyla kapatılamıyorsa yılsonunda "Defaten" geri ödenmesi ŞART. Bu bakiye eğer bilançonuzda kalırsa unutmayın Kurumlar Vergisi beyannamenizin ekinde Transfer Fiyatlandırması açıklamaları içinde yer alacaktır. Ayrıca Mizan Bildiriminizden durum açıkça anlaşılacaktır.

Bu nedenle sayın vahitceylan, daha önce de dediğim gibi şirketten çekip (ortğı borçlandırarak) bankadan otomatik ödemeyle varacağınız sonuç aynıdır. Ama ben bunu sorun olarak görmüyorum. Tüm arkadaşlarıma da bu anlatmaya çalıştığım konuya dikkat etmelerini önemle tavsiye ederim. Yeni TTK mali işlerle ilgili bağlantıyı tamamen Vergi Yasalarına bırakmıştır.