Şirket Ortağı kendi firmasında sigortalı olabilir mi?

Ynt: Şirket Ortagi

Bu soruyu şu örnekle açsak cevap ne olur acaba?
Bir anonim şirketin 5 ortağı var diyelim. Bu 5 ortaktan 3 ü şirket yönetim kurulu üyesi.Geri kalan 2 kişi ise şirkette aktif olarak çalışan biri.
- 3 kişi a.ş. nin yönetim kurulu üyesi olduğu için 4/b kapsamında
- 2 kişi yönetim kurulu üyesi değil 4/b li olma zorunluluğu yok. Aktif olarak kendi şirketinin çalışanı (bordrolu). Bu iki kişi a.ş. ortağı olsa dahi 4/a lı olamaz mı ?
Olamaz ise uygulamada yapılan nedir ?
Biz şu an bu şekildeki şirket ortaklarımızı 4/a lı göstermekteyiz. Sizce bu doğru mudur?

5 ortaktan 3'ü 4/b li
diğer 2 ortak şirkette aktif 4/a lı olarak çalışırken şirket ortağı olur ise aktif çalışması kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a lı olabilir

Sayın Deniz cevabınız için teşekkürler ama çalışırken şirket ortağı olmak gibi bir durum söz konusu değil..
Tam tersine bu 2 kişi, yönetim kurulu üyesi iken üyelikten ayrılıp şirket ortaklığına devam ediyor, aynı zamanda da bahsettiğim gibi şirketlerinde çalışıyorlar.
Yönetim kurulu üyesi iken 4/b li idiler. Şimdi yapmamız gereken nedir?
Kendi şirketinde sigortalı olamaz gerçeği burda geçerli midir?

kendi işyerinde 4/a lı olamaz ama 4/b li birisi başka bir işyerinde 4/a lı olabiliyor.

Aslında benimde bu konu ile ilgili birkaç sorum olacaktı ama bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

1- daha önce şirket personeli yani 4/a lı olarak çalışan bir şahıs şu anda şirkete ortak olarak girdi ve yanötime katıldı bağkurlu olarak devam etmek istiyor bunu sgk kendimiz bildirmelimiyiz yoksa tescil ettirdiğimizden dolayı otomatik olarak bağkurlu sayılır mı? ( daha önceden bağkur kaydı bulunmaktadır. )

2- a.ş. yönetimde olmayan şirket ortağının bağkur kaydı kapatılabilirmi ?

birde bağkur açılış ve kapanış evrakları ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler..

şirkette 4/a'lı olarak çalışırken şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi olanların 4/b'li olması gerekiyor. bu kişiler kendi şirketlerinde 4/a olamıyor. Geçen ay bu konuyu sgk ile görüşerek uyguladık. Bunun için YK üyesinin 4/b tescilini yaptırması gerekiyor.

Ynt: Şirket Ortağı kendi firmasında sigortalı olabilir mi?

sn melo
şirket te çalışan personeliniz sonradan ortak olduğunda yine 4/a lılığı devam eder aynı anda hem 4/a lı hemde 4/ b li olamıyacağından önce şirketteki 4/a ılığına son verip (işten cıkış verip)sonra şirket ortaklığından dolayı 4/b tescilini yaptırabilirsiniz

Şirkette Yönetim Kurulunda Olmayan Ortak Kendi Firmasında 4/a lı olarak sigortalı gösterilebilir.
(Zaten Giriş yaparken alt bölümde işçi/işveren gibi seçenekler var onuda bunun için koydukları kesin.)

Ama yönetim kurulunda olan kişi ister kendi ister başka şirkette 4/a lı olamaz. Sadece 4/b'li olması gereklidir.

Diye biliyorum.. ve uyguluyorum..

iyi çalışmalar.

çok teşekkür ediyorum verilen bilgilerden dolayı kolay gelsin...

şirkette 4/a'lı çalışırken ortak ve yönetim kurulu üyesi olanların 4/b'li olması gerekiyor. bu konuda şişli sosyal güvenlik merkezi (eski bağkur müdürlüğü) görüşürseniz aynı cevabı vereceklerdir.