zirve

Şirket Ortağı Kendi Şirketinde Sigortalı Olarak Gözüküyor

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Arkadaşlar bir limited şirketimiz var.Bu şirketin ortağı olan bayan ayrıca şirketin muhasebesini tutuyor.Bu bayanı 03.01.2009 tarihinde sigortalı olarak işe giriş yapmışız.Ayrıca o dönemde şirket ortağı oldu.

İnternette baktığım kadarıyla şirket ortağının kendi şirketinde sigortalı olabilmesi için 1 Ekim 2008'den önce başlamış olması gerekiyor sigortalılığı ve hiç aralıksız devam etmesi gerekiyor.

Bu bayan için biz bağkur ödemedik hiç sigortalı olduğu için.

Şimdi bununla ilgili ne yapmamız gerekiyor.Başvuru yapıp bağkuramı geçmemiz gerekiyor.Bir ceza ile karşılaşırmıyız ? O dönemler için yaptığımız prim ödemeleri bağkura aktarılırmı ?
 
Üyelik
30 Ocak 2013
Mesajlar
6
Konum
İzmir
merhaba,
01.10.2008 tarihinden sonra ortak kendi şirketinde 4-a lı olamaz, doğrudur.
şirket olarak ödenmiş primler varsa iptal bildirgesi ve dilekçe ile kuruma başvurda bulunup yersiz ve fazla ödenen primleri geri isteyiniz, alınca şirkkette bu tutarları gelir yazınız,
şahıs tarafında ise; kuruma vereceği dilekçede kendi şirketin yatırdığı primlerden hisssesine isabet eden kısmı geri isteyecek veya 4-b türünden kendine çıkarılan borca mahsubunu isteyebilecektir. ayrıca uhtesine geçen bu tutarı yıllık gelir vergisi beyannamesine taşıması gerekebilir.
ortagın bagkurlu olması ve 4-b kapsamında prim odemesi gerektiği geçte olsa karşınıza çıkacaktır.
internetten (ANA SAYFA) sorgulama yaptıgınızda da borcu olup olmadığını görebilirsiniz.
 
Üyelik
18 Ağu 2011
Mesajlar
343
Konum
İstanbul
Ticaret sicil gazetesi, işe giriş bildirgesi ile beraber bağkur'a başvurarak geçmiş tarihli bağkur girişini verin. geç bilirimden ipc gelecek.
4a - 4b çakışmasının olduğu tüm dönemlere ait aphb iptal dilekçelerini hazırlayın. işveren servisine teslim edin.
4alı olduğu döneme ait işveren primleri şirkete (şirketin sgk'ya borcu var ise o tutarlar mahsup edilecek), işçiye ait primler ise bağkur borcu mahsup edildikten sonra eğer kalan kısım var ise kişinin hesabına iade edilecektir.
Çok uzun bir süreç.
Kolay gelsin.
 
Üst