Şirket Ortağı Olmayana Huzur Hakkı Verilebilir mi?

Üyelik
27 Eki 2009
Mesajlar
54
Selam herkese, ofisimizde başka firmaya ortak olan çalışanımız var, bu diğer yerden bağkurlu olduğu için burdada sigortalı olamayacağını hatta huzur hakkı verebileceğimizi söylemekte bana ortak olduğum mali müşavir(ofisimiz ltd), kısacası ortak olmayan birine huzur hakkı verebilir miyiz, verebileceğimiz ya da veremeyeceğimiz hangi kanunda bulabilirim?
 

hadisat

Katkı Sunan Üye
Üyelik
8 Nis 2008
Mesajlar
259
Konum
istanbul
Ynt: Şirket Ortağı Olmayana Huzur Hakkı Verilebilir mi?

sayın petibör sizin şirkette çalışıyorsa ve başka bir firmadan dolayı 5510/4-b kapsamında olması sizin şirkettende çalışması karşılığı alacağı adına isterseniz huzur hakkı deyin bu GVK.61.maddenin 2.paragrafı gereği ücrettir ve verilen ücretten sadece GV.DV.kesintisi olur ve SGK kapsamında işlem olmaz ve burdada dayanak 5510/53.maddedir ve hatta TTK.kapsamındaki huzur hakkıda esasen bir nevi yapılan işlerin karşılığıdır ve ücretttir ama TTK.buna huzur hakkı demiş ve sorun olmaz ve illaki ücret kavramının iş kanunu kapsamında olmasıda illa zorunluluk değildir ve 61.madde bazı ödemeleride ücretten saymış,yani eğer sizin dediklerinizi yanlış anlamadımsa ve bu şekilde ise sorunuz o zaman dediğim gibi işlem yapın derim,kolay gelsin.
 
Üyelik
27 Eki 2009
Mesajlar
54
Ynt: Şirket Ortağı Olmayana Huzur Hakkı Verilebilir mi?

çok teşekkürederim ,kolay gelsin..
 
Üst