Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Üyelik
24 Tem 2008
Mesajlar
29
x Şirketinde ssk olarak çalışan bir kişi şirket hisselerini deviralırsa ssk sı devam eder mi ? yoksa bağkurlu olamk zorundamıdır? ssk olarak gün boşluğu olamayacaktır.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Ssklılığı son bulmadığı sürece devam edebilir.
 
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
104
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

şirketin yapısı nedir. Eğer ltd. şirketi ise ve önceden 4/a ile işlem görüyorsa ve hiç bir kesinti yapılmamak koşuluyla hisse devri yapıldığı zaman 4/a lı olarak işlem görmeye devam eder. ama a.ş. ise 4/b li olmak zorundadır.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Sayın Zindan.

Soruyu dikkatli okudunuz mu?

Kişi ssk.'lı olarak çalıştığı şirketin hisselerini alıyor.

Bu durumda kişi ortak olduğu şirkette ssk'lı olarak çalışamaz.

Dolayısı ile hisse devri sonunda kişin bağkura kayıt yaptırması gerekir.
 
Üyelik
17 Ara 2009
Mesajlar
178
Konum
ANKARA
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Sn.Zindan
Şirket ortağı olduğu anda herhangi bir sosyal güvencesi olmasaydı o zaman bağkurlu mu olacaktı ?
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Evet, sayın REVİZYON haklı, soruya dikkat etmemişim.
Ortak olduğu şirket daha önceden ssklı olduğu şirket ise, ssklılığı bitmeli ve bağkurlu olmalı.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

MUHASİP58 ' Alıntı:
Sn.Zindan
Şirket ortağı olduğu anda herhangi bir sosyal güvencesi olmasaydı o zaman bağkurlu mu olacaktı ?
Tabi.Evet.
 
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
104
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

Limited şirket ortağı kendi şirketinde (4/a) kapsamında (SSK?lı) sigortalı olabilir mi?

Daha önce SSK?lı hizmetinin olmasının bir önemi var mıdır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu?nun 4. maddesine göre, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile, diğer şirket ortakları (4/b) kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Limited şirket ortaklarının sigortalılığı şirketin ticaret siciline tescil edildiği, yeni ortakların sigortalılığı ise, hisse devrinin pay defterine işlendiği tarihte başlayacaktır.

Aynı kanunun 53. maddesine göre ise, ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınacak, bu sigortalılık devam ettiği sürece daha sonra başlayan sigortalılık dikkate alınmayacaktır. Limited şirket ortağı olmadan önce (4/a) kapsamında bir işyerinde çalışmaya başlanılmış ise bu sigortalılık devam ettiği sürece şirket ortağı olunmasına rağmen (4/b)?li olunmayacak, (4/a) sigortalılığının sona ermesi halinde (4/b) sigortalılığı başlamış olacaktır. Hiç ara verilmemiş olunsa dahi şirket ortağı kendi şirketinde (4/a) kapsamında sigortalı olamayacaktır. (4/b) kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olmak zorundadır. Sigortalının, sigortalı sayılması gereken sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler esas alınan sigortalılık hali için ödenmiş kabul edilecektir. (4/b) kapsamında sigortalı olması gereken şirket ortağı kendi şirketinde (4/a) kapsamında sigorta primi ödediği takdirde bu primler geçerli olan (4/b) sigortalılığı için dikkate alınacaktır. Ancak, 1.10.2008 tarihinden önce (4/b) kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden (4/a) kapsamında prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilecektir.

Özet: Bir kişi daha 01.10.2008 tarihinden önce kendi şirketinde ssklı olarak çalışmaya başlamışsa şimdi bu ssklılık durumu devam edebilir. Fakat 01.10.2008 tarihinden sonra kendi işyerinde ssklı olarak bir kişi çalışamaz. Daha önce ssklı olan bir kişi kendisine ait şirket kursa, bu şirket ortaklığından dolayı arada hiç gün vermeden sskda devam edemez. bağkura geçmek zorundadır.

ayrıca aşağıdaki linkide inceleyiniz ltf.syg.
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=31064.0
 
Üyelik
24 Tem 2008
Mesajlar
29
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

peki şirket ortağı olan bu kişi ilerde gitti başka bi şirkette işe girdi. orada ssk lı çalışamıyacakmı? bağkurumu sayılacak. orada ssk lı olursa emekli olacağı zman bağkur mu araya girecek?
 

dogan76

Katkı Sunan Üye
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
374
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

1.10.2008 tarihinden önce şirkette sigortalı ise hisse alarak şirkete ortak olunursa 4/b zorunluluğu söz konusu olacak mı? Bu durumda olanlar için kanunda bir istisna var diye hatırlıyorum? Yanlışsa düzeltin.
 
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
104
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağı ssk lı olabilir mi?

hamitt ' Alıntı:
peki şirket ortağı olan bu kişi ilerde gitti başka bi şirkette işe girdi. orada ssk lı çalışamıyacakmı? bağkurumu sayılacak. orada ssk lı olursa emekli olacağı zman bağkur mu araya girecek?
Limited şirket ortağı olmadan önce (4/a) kapsamında bir işyerinde çalışmaya başlanılmış ise bu sigortalılık devam ettiği sürece şirket ortağı olunmasına rağmen (4/b)?li olunmayacak, (4/a) sigortalılığının sona ermesi halinde (4/b) sigortalılığı başlamış olacaktır.
 

Benzer konular

Üst