Şirket Ortağı SSK lı

1993 yılında ssk lı olarak bir şirkette işbaşı yaptım.2001 yılında hala ssk olduğum halde başka bir şirkete ortak oldum.2005 yılı kasım ayında ssk lı olduğum şirketten başka bir şirkete geçtim.bu arada 15 gün boşluğum oldu.2012 yılına kadar kesintisiz ssk lı olarak çalıştım.sonrasında işten ayrıldım.bu arada şirket ortaklığım devam ediyor.benim durumum nedir yardımcı olursanız sevinirim..bu arada ortağı olduğum şirket faaliyet göstermiyor.yeni ttk kanununa göre bu tür şirketlerin 2014 yılından itibaren devlet eliyle fesih edileceğini öğrendim..bilgi verirseniz memnun olurum.iyi çalışmalar..

Ssk' lılığınızın bittiği 2012 tarihinden bu yana bağkurlu olmanız gerekiyor.
Düzeltiyorum:
15 gün boşluk verdiğiniz tarihteki Ssk' lılığınızın bittiği tarihten itibaren Bağkurluluğunuz başlar.Bugüne kadar devam eder.
Ancak aradaki 01.03.2011 ile Ssklılığınızın bittiği 2012 tarihine kadar bağkurlu olarak prim ödemezsiniz.

Son düzenleme:
ilginiz çin teşekkürler.bir şey daha sormak isterim..ssk hizmet dökümünde bazı yıllarda eksiklik gözüküyor.bunu nasıl düzelltirebilirim..

Eliniz de o dönemlere ait kanıtlayıcı evraklar varsa, bağlı olduğunuz Sgk' ya bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.
Aksi takdirde pek şansınız yoktur diyebilirim, ama yine de belge olmasa bile bir dilekçe ile müracat edin.

ilginize teşekkürler ,,

şimdi benim o tarihten sonra yatan ssk primleri ne oldu..yandı mı....

Bağkur yüzünden boşa giden SSK primleri

1993 yılında ssk lı olarak bir şirkette işbaşı yaptım.2001 yılında hala ssk olduğum halde başka bir şirkete ortak oldum.2005 yılı kasım ayında ssk lı olduğum şirketten başka bir şirkete geçtim.bu arada 15 gün boşluğum oldu.2012 yılına kadar kesintisiz ssk lı olarak çalıştım.sonrasında işten ayrıldım.bu arada şirket ortaklığım devam ediyor.15 gün boşlıktan sonra bağkurlu sayılıyorsam 2012 yılına kadar bu tarihten sonra ödenen ssk primlerim boşa mı gitti..
ne yapılabilir..teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın texxim,
ödenen primler boşa gitmez ama sskdan emeklilik şartları daha kolay ve erken olabiliyor. yoksa ödenen primler bağkura sayılacaktır. 15 günlük boşluk işi bozuyor. 2005 kasımına kadar sigortalılığınız sayılacak ve o tarihten sonra bağkurlu olacaksınız. emekli olmanıza daha çok olduğuna göre bir an önce gerekli düzeltmeyi yapmak üzere sgk gidiniz. bundan sonra kendi şirketiniz haricinde gireceğiniz iş sonrası ssklılığınız devam edebilir.

selamlar

slm...müşterim olan bir şirketin ortağı şirkette sigortalı iken, 2011 yılında ortaklığı başlıyor ve 4a sigortalılığını durdurup 4b ye geçmemiş.
şimdi ne yapmam gerekiyor,hemen 4a dan çıkarttırıp 4b yemi kaydettireyim, sigorta primleri iptal olurmu? şirkete herhangi bir ceza gelirmi ?....

Son düzenleme:
Sigortalılık (4/A) başlangıç tarihi ne zaman, eğer 01.10.2008 tarihinden önce ise, arada gün boşluklarının olup olmadığına bakmak gerekir.Bu tarhiten önce başlayıpta gün boşluğu olmadan Ssksı devam ediyorsa eğer, bağkurlu olmasına gerek yok.

Düzeltme:
Kişi ssklı olduğu kendi şirketine ortak olduğu için ve bu ortaklığı 01.10.2008 tarihinden önce başlamadığı için Ssklı çalışamaz, bağkurlu olması gerekir.

Son düzenleme:
Sigortalılık (4/A) başlangıç tarihi ne zaman, eğer 01.10.2008 tarihinden önce ise, arada gün boşluklarının olup olmadığına bakmak gerekir.Bu tarhiten önce başlayıpta gün boşluğu olmadan Ssksı devam ediyorsa eğer, bağkurlu olmasına gerek yok.
ocak 2011 sigortalı başlangıcı,nisan 2011 şirket ortaklığı.01.10.2008 den sonra önce sigorta sonra şirket ortağı olup sigortalı devam edilmeyeceğini biliyorum,
bu durumda ne yapıcağım,müşteriyi nasıl yönlendirsem acaba.

Sayın yusufaldemir,

Bu durumda sigortalı olarak devam edebilir,kişinin sigortalılık süreci bittiği andan itibaren bağkur'lu olması gerekir.

İyi Günler.

ocak 2011 sigortalı başlangıcı,nisan 2011 şirket ortaklığı.01.10.2008 den sonra önce sigorta sonra şirket ortağı olup sigortalı devam edilmeyeceğini biliyorum,
bu durumda ne yapıcağım,müşteriyi nasıl yönlendirsem acaba.

Sayın yusufaldemir,

Bu durumda sigortalı olarak devam edebilir,kişinin sigortalılık süreci bittiği andan itibaren bağkur'lu olması gerekir.

İyi Günler.
5510 sayılı yasanın 53. maddesi 2. fıkrası hükmüne göre, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi
kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.

Son düzenleme:
sayın keremcem,

6111 SAYILI KANUN
BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Torba yasanın yürürlüğe girmesiyle vergi mükelleflerinin ve şirket ortaklarının dilerlerse
bağkurlarını iptal edip sigortalı olarak bir yerde hizmet sözleşmesi ile çalışabilmesi imkanını getirmiştir. Aynı
şekilde hizmet akdi ile bir yerde sigortalı olarak çalışan vergi mükellefi veya şirket ortağının hangi kuruma
önce girip girmediğine bakılmasızın sigortalı olarak çalışmasına imkan tanınmıştır.

İyi Günler.

sayın keremcem,

6111 SAYILI KANUN
BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Torba yasanın yürürlüğe girmesiyle vergi mükelleflerinin ve şirket ortaklarının dilerlerse
bağkurlarını iptal edip sigortalı olarak bir yerde hizmet sözleşmesi ile çalışabilmesi imkanını getirmiştir. Aynı
şekilde hizmet akdi ile bir yerde sigortalı olarak çalışan vergi mükellefi veya şirket ortağının hangi kuruma
önce girip girmediğine bakılmasızın sigortalı olarak çalışmasına imkan tanınmıştır.

İyi Günler.
Sn.demiral,
bu imkan 6111 sayılı kanunun neresinde tanınmıştır?

sayın aldemir,
5510 sayılı kanunun 53. maddesinde bulunan (Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler" hükmü gereğince şirket ortağının 17/4/2008'den sonra kendi şirketinde çalışamayacağı hüküm altında alınmıştır.
selamlar

sayın keremcem,sayın ibalcim,

01.03.2011 tarihinden önceki uygulamada geçerli olan sigortalılık statüsünün belirlenmesi
6111 sayılı yasa ile aşağıda açıklanan değişiklikler 01.03.2011 tari
-
hinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten önceki hizmet çakışmalarında önce
başlayan geçerli olur ilkesi hakimdi ve belirtilen tarihten önceki çakışan
süreler için hala bu ilke uygulanmaktadır. Önce 4/a kapsamındaki çalış
-
malar başlamış ise, sigortalı vergi mükellefi olarak bir işyeri açsa ya da bir
şirkete ortak olsa 4/a sigortalılık sonlanmadan 4/b kapsamına alınmıyordu.
Yine bağımsız olarak çalışan ve bu çalışması gereği 4/b kapsamına alınan
bir sigortalı, bir işverene bağımlı olarak hizmet akdi ile çalışmaya baş
-
lasa 4/b kapsamındaki sigortalılığı sonlanmadan 4/a kapsamında sigortalı
olamıyordu. Önce başlayan statüde olması gerektiği halde, bu kapsamda
tecilini yaptırmayıp, diğer kapsamda sigortalı olarak bildirilenler içinde
aynı uygulama geçerlidir.

Soruda sigorta başlangıcı Ocak 2011 olarak belirtilmiş.
dolayısı ile 6111 sayılı yasa ile hizmet çakışmalarında geçerli olan sigortalılık süreleri düzenlenmiştir.

Kaynak : İsmmmo Mali Çözüm Mayıs-Haziran 2011
Kaynakça bültende belirtilmiştir.

İyi Günler.