fonradar

Şirket ortağina ait arsaya imalathane ins.

Merhabalar şirket ortağina ait arsaya imalathane inşa etmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili biraz araştirma yaptim. Ama bazi tereddütlerimiz var. Mesela 30 yillik sözlesme yapildi Arsa sahibi ile şirket arasinda. İnşaat maliyeti olusup bittikten sonra imalathaneye kira gosterecek miyiz? Maliyet bedeli emsal kira degerinden hesaplanip 30 senelik kirayi karsiladigini dusunebiliriz bu durumda sahis gmsi verir mi ? Kentsel donusum kapsaminda bina yikilirsa şirket ortagina bina ft. Kesip tek kalemde oldukca yuklu kdv maliyetine girer mi? İnsaat maliyetleri 252 mi 262 hesaptami toplanir? Ya da en iyisi ortak arsayi sirkete mi satsa ...bilemedik:) Bu konu hakkinda bilgisi olanlardan yardim rica edeceğim . Herkese iyi çalismalar.

Ynt: Şirket ortağina ait arsaya imalathane ins.

ortak arsayı leasing yoluyla şirkete satsın kdv yi indirim konusu yaparsınız.

faizleride gider yazarsınız.

Sayın Mrc
Leasing yapmak öyle kolay birşey değildir.
Burada kira bedelini düşük gösterirsiniz. Şirket ortağının olduğu için büyük bir problem olmaz. Buraya yaptığınız maliyetleri 258 yapılmakta olan yatırmlar hesabında incelersiniz. Sonradan 252 binalara atablirsiniz.

Sahış gmsi verebilmesi için yıllık gelir vergisi 2.dilim oranını geçmesi gerekir İşyerlerine verildiğinde

Düşük göstermeniz gerektiğinde bir problem yaşayamazsınız. Sattığınız zaman şirkete oluşan fark üzerinden vergi ve diğer masrafları düşünmek lazım hangisi sizin için olumlu olur.

sayın mitat çakal

doğru,leasing kolay bişey değil zaten kolay olduğunuda söylemedim.

soruyu soran arkadaş 'Ya da en iyisi ortak arsayi sirkete mi satsa ...bilemedik' demiş.

ona istinaden yazdım, satış yapılacaksa leasing normal satıştan daha avantajlıdır.

kiralama hakkında söylediklerinizde haklısınız.

Yorumlarinizi takip ediyorum arkadaşlar teşekkürler. Arsanin olduğu yerlerde kira 7-8000 tl civarinda. 800.000 tl gibi bir inşaat maliyeti ciktiginda 20 senelik kira bedelini yapilan insaat maliyeti kurtariyor. Sozlesme suresi doldugunda o zamanki kanunlar ne olur bilemem ama toplu halde gmsi vermek zorunda kalirsa ortak icin sorun olur diye dusunuyorum.bu arada sirket insaata baslasa surekli ortaklardan kasaya para girisi yapmam gerekir mizanimizin hali evlere senlik olur . Ben yine bilemedim hangisi iyi olur...;)