fonradar

Şirket Ortağının Bağkurluluğu

daha önce de tartışılmış olan bir konu fakat benim çözümünü net bulamdığım bir sorum olacak. şirket ortağının bağkurlu olmaması için gereken şartlardan biride hizmetin kesintiye uğramamasıdır.bu durumda sigortalı bir işçi 06.10.2005 tarihinde işten çıksa başka bir işverenin yanında aynı gün 06.10.2005 tarihinde işe başlamış olsa sigortalılığı devam edermi

sayın yılmaz,
ssklılığı devam eder. hatta kendi kurduğu şirkette bile çalışabilir.
selamlar

sayın ibrahimb
daha önce formda bu konuda farklı görüşler ortaya sunulmuş. ssk lı olamaz diye bunla ilgili bir karar vs. varmı

Ynt: Şirket Ortağının Bağkurluluğu

merhaba
benim de çok fazla okumama rağmen anlamadığım bir konu var
ortağın ssk lı mı yoksa bağkurlu mu olması daha yararlıdır.ne gibi avantajlar ve dezavantajlar vardır.
acilen yardım rica ediyorum

sedabozok ssk veya bağkur diye seçme hakkın yok. hangisinin şartlarını taşıyor isen ona kayıt olmalısın.

tabiki nane teşekkürler ,ama şuan ssk lılar acaba bağkuarmı geçsek die düşünüyorlar

yeni bir sorunum var yardım rica ederim
şirket ortakları şuan ssk lı fakat ücretsiz izin haklarını kullanmak istiyorlar bu durumda ssk dan çıkıyorlar mı acaba,yani direkt bağkura mı dönüyorlar.Mümkünse dayanağını da rica ederim

Sayın sedabozok,

Şirket ortaklarının SSK'lı olmaları şirketle bir hizmet akdine bağlı olarak çalıştıklarından olmayıp şirket ortağı olmadan önce tabi oldukları sigortalılıklarını yine SSK sigortalılığı üzerinden devam ettirmek istediklerindendir.

Ücretsiz izin durumunda bağkur kapsamına geçmeleri gerekir.

Sayın :ahmet bey katılıyorum.
bir ek
şirket müdürleri kendi şirketlerinde iş akdi sözleşmesi imzaladıklar takdirdr işçi ve işveren konumuna geçmekte .
burda zorunlu bağkur kapsamına girmesi(devamlılık arz etse dahi) gerekir