fonradar

Şirket ortağının sigortalılığı

şirket ortağı şirket kurulmadan önce ssk üzerinden sigortası devam ettirilmekteydi şirket faaliyete devam etmesinden 1 yıl sonra ssk çıkışı verildi biz yine ssk üzerinden işe girişini yapabilirmiyiz yoksa bağkur kapsamında mı devam edecek yeni yasayla ssk girşi yapabilirmiyiz

Ynt: şirket ortağının sigortalılığı

stajyer1 ' Alıntı:
şirket ortağı şirket kurulmadan önce ssk üzerinden sigortası devam ettirilmekteydi şirket faaliyete devam etmesinden 1 yıl sonra ssk çıkışı verildi biz yine ssk üzerinden işe girişini yapabilirmiyiz yoksa bağkur kapsamında mı devam edecek yeni yasayla ssk girşi yapabilirmiyiz
sirket ortakları artık ortak olduğu işletmelerde sigortalı olamazlar. Bağkur kapsamında devam edecek. torba yasayla ssk ve bağkur u aynı anda devam ettirebilir.

Ynt: şirket ortağının sigortalılığı

başka bir işletmede gösterilse olur mu sigortası bir aylık kesintiye uğradı ssklıylıd ortak 1 ay önce çıkışı verildi tekrardan başka bir işletmede devam edebilirmi

Ynt: Şirket ortağının sigortalılığı

stajyer1 ' Alıntı:
başka bir işletmede gösterilse olur mu sigortası bir aylık kesintiye uğradı ssklıylıd ortak 1 ay önce çıkışı verildi tekrardan başka bir işletmede devam edebilirmi

sgk nın torba yasayla gelen yeni düzenleme ile ilgili genelgesi yayınlanmadı sanırım. Şu anda mümkün olduğunu sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla 4b ve 4a yı aynı anda devam ettirebilirsiniz. Şirket ortağı olup sadece 4a kapsamında sigortalı olunabileceğini zannetmiyorum.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen

turkasia ' Alıntı:
stajyer1 ' Alıntı:

sgk nın torba yasayla gelen yeni düzenleme ile ilgili genelgesi yayınlanmadı sanırım. Şu anda mümkün olduğunu sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla 4b ve 4a yı aynı anda devam ettirebilirsiniz. Şirket ortağı olup sadece 4a kapsamında sigortalı olunabileceğini zannetmiyorum.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen

Şirket ortağı olup sadece 4-a kapsamında sigortalı olabilir.. ( Bu durumda bir 4-b'li sistemden 4-a'ya tabi olacak şekilde girişi yapıldığında uyarı veriyor, 4-b iptal 4-a geçerli diye.. )

Sadece 4/a lı olur işe girerse. Fakat yazı ile başvurup aynı zamanda bağkur ödemek istediğini belirtip bağkuruda öder. Emekli olurken fazla prim ödediğinden maaşı daha yüksek bağlanır.

Bu konuda benim de bir sorum var.

Şirket çalışanı 07 2008 döneminden beri sigortalı olarak çalışmaktadır. Bugün şirketteki bir ortağın hisselerini satın alarak devir almıştır. İşçi şirkette ücret mukabili çalışmaya devam etmektedir. Bu durumda bu işçinin sigortalılığı hangi kapsamda devam etmelidir. Eğer 4b olması gerekecek ise şirket verdiği ücreti nasıl bordrolaştıracaktır.

Teşekkürler.

01.10.2008 den önce sigortalı olduğu için 4/a ya tabi devam edebilir.

SS İşlemler yönetmeliğinde yapılan değişiklerle ilgili yönetmelik dün yayınlandı. ilgili madde aşağıdadır.

MADDE 22 ? Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

?Çakışan sigortalılık statülerinin değerlendirilmesi

GEÇİCİ MADDE 24 ? (1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerindeki sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olunması halinde 1/3/2011 tarihine kadar önce başlayan sigortalılık statüsü dikkate alınır, 1/3/2011 tarihinden itibaren ise bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin dokuzuncu, onuncu, onbirinci ve onikinci fıkralarında yer alan hükümler uygulanır.