Şirket Ortaklarına Maaş, Ücret Hakkı Verilmesi Hk ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Ltd.Şti.' lerde birikmiş geçmiş yıl karları var.Bunları sermaye artırımı yapmak isteyenlere, sermayeye ilave ediyorum; yapmayanlara kar dağıtımı yapıyorum.
Ancak ileriye yönelik bu geçmiş yıl karlarının birikmesini önlemek için Ltd.Şti. ortaklarına ücret verilmesi olayını düşünüyorum.Burada aklıma birçok soru işareti geliyor?

- Mantıklı mıdır? Değilmidir? Ücret mi ödenmlidir? Kar dağıtımı yapılmalıdır?
- Ne kadar maaşa kadar ücret ödemesi karlıdır? Nerden sonra zararlıdır? Başabaş noktası neresidir?
- Avantajları dezavantajları nelerdir?
- Ücret gösterilmesinin nerelere etkisi olur, sınırı varmıdır?
- Tek işyerinden ya da iki üç işyerinden ücret alan kişiler gelir vergisi beyannamesi veriyor mu?
- Başka bir işyerinde 4/a' lı olan şirket ortağı, şirketinden maaş alsa ne olur?
- Karar defterinde karar alınması gerekir mi?
- Maaşın bir sınırı varmıdır?

Bu sorulara cevap arıyorum arkadaşlar?
Uygulayanlar ve değerli yorumlarınızı bekliyorum?

Cevaplar için teşekkürler.
İyi günler.

Ynt: Şirket ortaklarına maaş, ücret hakkı verilmesi hk?

Ahmet bey,
Tek tek bakalım :):
1-Ücret artan oranlı vergiye tabidir. Kar dağıtımı %20 stopaj.
2-Birinci vergi dilimi karlıdır. gerisi %20 geçer.
3-Kar olsun olması ücret mutlaka her ay ödenmelidir.
4-Belirlenmiş bir sınır yoktur. Piayasa şartları dışında olmamalıdır.
5-Evet ikinci işverenden alınan dilim atlatıyorsa verecek aynı ücret geliri
6-Bişi olmaz zaten sgk kesintisi yok 4 bli olacak
7-evet gerekir.
8- yukarda söyledim. zaten huzur hakkı bu.

Sayın Nizam beyin açıklamalarına ek olarak.Kar paylarının yarısı gelir vergisinden istisna edilmiştir.
Basit bir hesap yapalım.250.000-TL kar payı alacak bir ortak.
Şirket bunun %15 stopajını muhtasar beyanname ile beyan edip ödeyecek.Buda 37.500-TL yapıyor.
şimdi yıllık beyanname hesabını yapalım 250.000/2=125.000
2012 yılı için 23.000 Tl ye kadar olan kar payları beyan dışı olduğundan
125.000-23.000=102.000-TL
102.000-TL nin yıllık beyannamede ki vergisi 28.810-TL dir Dolayısıyla 8.690-TL ortak vergi iadesi alacaktır.
Yanlış hesap yaptıysam arkadaşlar lütfen uyarsın veya düzeltsin.
250.000 TL huzur hakkı olarak ödenirse ne olur.Onuda başka bir arkdaşımız hesaplasın kıyaslayalım

sn.metyo küçük bir düzeltme; 125.000 tl. - 23.000 tl.değil, 125.000 tl., menkul sermaye iradı beyan edilecek.

sn.bulent249 haklısınız.23.000-Tl yi aşıyorsa tamamı üzerinden vergilendiriliyor.
Dolayısıyla 125.000-Tl nin yıllık gelir vergisi beyannamesindeki vergisi 36.860-Tl dolayısıyla iade alınacak vergi 640-TL dir.Bir yerde başa baş noktası 250.000-TL dir.

?-Şirket ortaklarına asgari ücretin altında aylık ücret verilebilir mi?

?-Şirket ortaklarına ödenen ücrete ayrıca agi de hesaplıyor musunuz?

İş Kanuna göre hiç bir işgörene asgari ücretin altında bir ücret ödenemeyeceğinden, aynı zamanda işgören sıfatına da haiz şirket ortaklarına bu sıfatları nedeniyle asgari ücretin altında bir ücret verilemez.

?- 2 Evet.

ZİNDAN ' Alıntı:
?-Şirket ortaklarına asgari ücretin altında aylık ücret verilebilir mi?

?-Şirket ortaklarına ödenen ücrete ayrıca agi de hesaplıyor musunuz?

1. İş kanunu gereği bir çalışma ise verilemez, hakkı huzur ise verilir.
2. GV kesildiğine göre agi alır.

Tamamen çalışmayan bir ortak değil, işyerinde çalışmasına karşılık verilen bir ücret, sonuçta ortakların çalışmaları İş Kanununa tabi olmuyor.Olsa Ssk kesintileri vs. de yapılması gerekir.!
Bu durumda bende asgari ücretin altına düşebileceğini düşünüyorum.

Prime kazanç üst sınırın üzerinde huzur hakkı hesaplanıyor olması da söz konusu.

Sayın Zindan, iş yerine hizmet akdi ile işgören sıfatı ile bağlı olan ortaklar için 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin uygulanmayacağını belirtmişsiniz, bunun yasal dayanağını da belirtirseniz çok sevinirim. Zira benim gördüğüm kadarıyla 4857 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinde istisna olan durumlar sayılmış ve bu istisnai durumlar arasında ortaklar yok.

"Madde 4 - Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;

a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,

b) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,

c) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,

d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışardan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,

e) Ev hizmetlerinde,

f) İş sağlığı ve güvenliği hükümleri saklı kalmak üzere çıraklar hakkında,

g) Sporcular hakkında,

h) Rehabilite edilenler hakkında,

ı) 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununun 2 nci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde."

ZİNDAN ' Alıntı:
...Olsa Ssk kesintileri vs. de yapılması gerekir.!
...
SSK kesintisinin olmamasının nedeni bu kişilerin bağkurlu olmasından dolayıdır. Ancak SGK kanunundaki son değişiklik ile bu kişilerin ücretli çalışmaya (İş kanununda belirlenen şekilde) başlaması durumunda bağkur durdurulup ssk primi kesilmesi gerekmektedir.

Ayrıca 5510 sayılı Kanun ile 4857 sayılı Kanun bir birinden farklı iki kanundur. 5510'a göre sosyal güvenlik primi kesilmese bile (ki Sayın g705'in belirttiği üzere böyle bir kesinti yapılması gerekiyor meri mevzuata göre), bu durumda otomatikman 4857 sayılı Kanunun hükümleri uygulanmayacaktır diyemeyiz. En azında benim naciz hukuk mantığım böyle diyor.

Bir yerde yazıp yazmadığını bilmiyorum, bende yorum yapıyorum sizler gibi.
İş kanununa tabimidir bu ortaklar ona karar vermek lazım?
Bağkur ile Ssk kesintisi bağlantılımıdır?
Çünkü başka bir işyerinde Ssk' lı olup, kendi şirketinden huzur hakkı alan ortaklarda var.?
Ayrıca Kendi işyerinde ssklı olamayacakları için ssk kesintisinin yapılamayacağınıda düşünüyorum.!
Belki asgari ücretin altında huzur hakkı almaması gerekir, ancak bağkurlu olmasa bile primde kesilmemesi gerkir diye düşünüyorum.Kaldıki, bağkurmu sskmı derseniz, ikisi aynı anda varsa ssklı olması gerekir kuralına göre, kendi şirketinde de ssklı olamayacağına göre, ssk primi kesilmez mantığı çıkıyor bende.!

Şimdi ; özetleyelim:

Yönetim kurulu üyeleri, şirket ortaklarına ödenen bedeller " huzur hakkı diyoruz" gelir vergisi açısından ücrettir. Ancak bunlar iş akdi ile ödenmez "vekalet akdi " ile ödenir.
Yönetim kurulu üyeleri, kendi şirketlerinde 4a lı olamazlar (İstisna 2006 dan önce girişi olan ve kesintisi olmayanlar) 4b li olmak zorundadırlar. Bu tutar da şirkette çalışan 4a lı sigortalılardan daha az olamaz.
Yönetim kurulu üyeleri ve ortaklar kuruluna ödenen huzur hakları genel kurul tarafından iki şekilde belirlenebilir.Ya aylık sabit ücret olarak, ya da toplantı başına olmak üzere. Örneğin toplantı başına 250 tl ücret belirlemesi yaygındır. Bu nedenle asgari ücretle ilişkisi yoktur.

Huzur hakkı ile karışmaması için özellikle ortakların işyerine işçi sıfatı ve hizmet akdi ile bağlı olduğu durumlar için cevap verdiğimi belirttim. Huzur hakkı gelir vergisi açısından ücret sayılıyor GVK md.61'e göre elbette, ancak gelir vergisi yönünden bunun ücret sayılması iş hukuku açısından arada bir hizmet akdi olduğu anlamına da gelmez. En baştan soru ortaklara maaş verilmesi değil de, huzur hakkı verilmesi şeklinde sorulmuş olsaydı cevabı da farklı olacaktı elbette.

Evet Koray bey zaten sizin söylediklerinizle benimkiler çelişmiyor. Ben özetleme yaptım. :)

Bir de şu var.
Eğer şirket ortağına huzur hakkı veya ücret (adına ne dersek) verilirse, bağkura ödediği primde; bunun üzerinden hesaplanarak artması gerekir diye düşünüyorum? Doğru mudur?