fonradar

Şirket Ortaklarının ve Yönetim Kurulu Üyelerinin SGK na Göre Durumları

Değerli arkadaşlar ;
Belediye ortaklı bir A.Ş. de ortak sayısı 255 kişi.Sermayenin %83 belediyeye ait.77 kişi kurucu üye.Mevcut 7 adet yönetim kurulu üyesi var.Yönetim kurulu üyelerinin 7 tanesi de emekli olup 2 tanesi vergi mükellefidir.(esnaf) Şirkette yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı vs. ödenmiyor.01.07.07 tarihinden itibaren SGK na göre şirket yönetim kurulu üyelerine SGDP ÖDEYECEK Mİ, kurucu üyelerin durumu nasıl olacak.Bunların şirketteki hissesi %1 bile değil, çok düşük miktarda.2007 yılında yönetim kurulu üyelerini emekli olmayanlardan seçsek nasıl olur.Emekli olupta yönetim kurulu üyesi olan ortağın SGDP ni şirket mi ödeyecek.Bu konularda detaylı bilgiye sahip olan arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim.

Ynt: Şirket Ortaklarının ve Yönetim Kurulu Üyelerinin SGK na Göre Durumları

Kurucu üyeler ile Yönetim kurulu üyelerinin daha önce 506 sayılı kanuna göre çalışması yoksa tamamı bağ_kur kapsamındadır. Bağ_kur ve Bağ_kura tabi SGDP primlerinin muhatabı kendileridir. Şirket tarafından karşılanamaz.

Ynt: Şirket Ortaklarının ve Yönetim Kurulu Üyelerinin SGK na Göre Durumları

28.01.2004 tarih ve 25360 sayılı resmi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 5073 sayılı Kanun uayrınca 01.02.2004 tarihinden itibaren anonim şirketlerin kurucu oratkaları ile yönetim kurulu üyesi olan oratkları ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ortakları da sosyal güvenlik destek primi ödeyeceklerdir.
5510 sayılı Kanunun ne zaman ve ne şekilde yürürlüğe gireceği henüz kesinlik kazanmamıştır.