fonradar

Şirket Ortaklığı ve Bağkur

merhaba,
1992 yılında vergi mükellefi oldum fakat bağkura kaydolmadım. Halen şirket ortağıyım. Bağkura kaydolmazsam nolur?
Eğer mecbur kaydolacaksam şimdimi yoksa taksitlendirme işlemleri başladıktan sonramı üye olmalıyım? ve sizce ne kadar borcum çıkar?

1. kurucu ortak mısınız ?
2. şirket türü ? (aş, ltd, ...)
3. aş yönetim kurulundamısınız?
4. vergi mükellefiyetiniz devam ediyor mu?

Şirket ortaklığı Bağ-Kur

Merhaba,
1992 yılından itibaren zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektirecek faaliyete başlamış olmanıza rağmen Bağ-Kur tescilinizi yaptırmamışsınız. Tescili süresinde yaptırmadığınızdan ne zaman başvurursanız vurun Bağ-Kur sigortalılığınız 04.10.2000 tarihinde başlayacaktır. Tescilinizi yaptırıp hesaplanacak prim borçlarınızı Af Kanunundan yararlanarak ödeyebilirsiniz.

Hemen tescilinizi yaptırmanızı öneririm, 01.04.2006-31.05.2006 tarihleri arasında Bağ-Kur da aşırı bir yoğunluk olacağını düşünüyorum.

nane' Alıntı:

1.ewt kurucu ortağım
2.ltd şti
4.ewt devam ediyor

ali_bakir' Alıntı:
1.ewt kurucu ortağım
2.ltd şti
4.ewt devam ediyor

Merhaba,
ewt = ?

Türkçe'de ewt şeklinde yazılan bir kelimenin varlığını (ve nasıl okunduğunu) bilmiyorum.

Lütfen güzel türkçemizi daha dikkatli, kullanalım. Zaten 300-500 kelime ile konuşan bir nesil(ler) haline geldik. Hiç olmazsa bu şekilde hiçbir anlamı olmayan chat kültürü kelime müsvettelerini, bu şekilde her yerde kullanmayalım.

Günaydın,
Sn Başkan'a kesinlikle katılıyorum. Burası bir chat odası değil. Bizler mesleki, bilimsel formasyonu olan kişileriz. Yazı yazarken lütfen biraz daha dikkatli, daha ciddi davranalım. Başarılı olmanın ölçüsü bence para kazanmak değildir. Biraz da etrafımızdakilere örnek olmalıyız.

ben 16 yaşımda bir gencim babamın notlarını sizelere ben iletiyordum bu hatamdan dolayı sizlerden çok özür dilerim affınıza sığınıyorum...
ali_bakir' Alıntı:
nane' Alıntı:

1.evet kurucu ortağıyım
2.şirket türü ltd.
4.evet devam ediyor

ali_bakir' Alıntı:
merhaba,
1992 yılında vergi mükellefi oldum fakat bağkura kaydolmadım. Halen şirket ortağıyım. Bağkura kaydolmazsam nolur?
Eğer mecbur kaydolacaksam şimdimi yoksa taksitlendirme işlemleri başladıktan sonramı üye olmalıyım? ve sizce ne kadar borcum çıkar?

Merhaba,
1479 sayılı Bağ-Kur kanununun Geçici 18. maddesine göre 4.10.2000 tarihine kadar tescilini yaptırmayan Bağkur sigortalıların hak ve yükümlülükleri 4.10.2000 tarihinden itibaren başlamaktadır. Yine aynı kanunun 24/I maddesine göre gerçek veya basit usulde vergi mükellefi olanlar ile şirket kurucu ortakları zorunlu sigortalı kapsamındadır. Siz ilk mükellefiyet tesisi esnasında kaydınızı yaptırmadığınız için Geçici 18. madde gereğince 4.10.2000 tarihinden itibaren sigortalı sayılacaksınız. Benim görüşüm hemen kaydınızı yaptırarak yeni çıkan borçların yapılandırılması hakkındaki kanun hükümlerinden faydalanarak çıkacak olan borcunuzu taksitle ödemeniz şeklindedir. Aksi takdirde ileride bu sigortalılığınız belirlenince 5458 sayılı yasa ile getirilen ödeme kolaylıklarından faydalanamayacak ve daha yüksek bir borç ile karşılaşacaksınız.

Sevgili (sanırım) en genç üyemiz, umarım yukarıdaki serzenişim nedeniyle kırılmamışsındır. Bu genel bir sorun. Ne yazıkki gençlerimiz yabancı kültürlerden oldukça fazla etkileniyorlar. Benim yabancı dil, yabancı sermaye v.s. gibi yabancı düşmanlığım yok ve herkesi yabancı dil öğrenmeye ve globalleşmeye teşvik etmeme rağmen, eğer karşımızdaki insan, aynı milletten ise kendi dilimizi, kendi kültürümüzü dejenere etmeden iletişim kurmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu arada bir tatil anımı anlatmak istiyorum. Gitmiş olduğum Fransız tatil köyünde Fransız olmayan sadece 3 aile vardık. Bu aileler doğal olarak fransızca bilmiyorlar azda olsa ingilizce biliyorlardı. Fransızlar ingilizce bilmelerine rağmen kendi milletinden olanlar arasında oldukları için diğer insanlar ve tatil köyü çalışanları ile kesinlikle fransızca konuşuyorlar, ingilizce soruları cevaplandırmıyorlar ve bizlerede günlük ihtiyaçları anlatacak fransızca kelime ve cümleleri öğretmeye çalışıyorlardı. Yani adamlar Türkiye'de bile mümkün olduğu kadar kendi kültürlerinden kopmadan yaşamaya çalışıyorlardı. Bizler de en az fransızlar kadar kendi kültürümüzü korumalıyız. Kültürümüzü ise dilimizi korumadan ve çirkinleştirmeden koruyamayız.

teşekkür ederiz yardımlarınızdan ve beni affetmenizden dolayı bana büyük ders oldu syn başkan teşekkür ederim tekrar iyi akşamlar

Merhaba,
Aynı sorun benim başımda da var. Kendi ihmalkarlığımız. 86 senesinde SSK ya girdim 96 senesinde işten ayrılınca çıktım. 1818 gün çalışmışlığım var, aynı sene şirket kurdum ltd şirketi kurucu ortak şirket 2 sene aktif faliyet gösterdi ama ondan sonra hiç bir iş yapmadık ama şirketide kapamadım şirket hala faliyette görünüyor. Bu şirketi kurarken bağkur başvurumu yapmadım kayıtlı değilim. 2006 başında şirketi devir ettim ve SSK dan isteğe bağlı sigorta ödemesine başvurdum ama bağkur ne olacak böyle kalmalımı başvurursam ne olur başvurmazsam ne olur ?
bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla.