Şirket Tasfiye Süresi 6 Aydan 3 Aya İndirildi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba

06.11.2021 tarihli Resmi gazetede yayınlanan 7341 sayılı TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ İLE İHRACATÇI BİRLİKLERİNİN KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'un 17.maddesine göre Şirketlerde tasfiye süreci 6 aydan 3 aya indirilmiştir.

MADDE 17 – 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 543 üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci ve ikinci cümlelerinde yer alan “altı” ibareleri “üç” şeklinde değiştirilmiştir.

Buna göre 6102 saylı kanunun 543.maddesinin önceki hali;
4. Tasfiye sonucu dağıtma
(1) Tasfiye hâlinde bulunan şirketin borçları ödendikten ve pay bedelleri geri verildikten sonra kalan varlığı, esas sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa pay sahipleri arasında, ödedikleri sermayeler ve imtiyaz hakları oranında dağıtılır. Tasfiye payında imtiyazın varlığı hâlinde esas sözleşmedeki düzenleme uygulanır.
(2) Alacaklılara üçüncü kez yapılan çağrı tarihinden itibaren (Değişik ibare: 6728 S.K. m.68/c) "altı ay" geçmedikçe kalan varlık dağıtılamaz. Şu kadar ki, hâl ve duruma göre alacaklılar için bir tehlike mevcut olmadığı takdirde mahkeme (Değişik ibare: 6728 S.K. m.68/c) "altı ay" geçmeden de dağıtmaya izin verebilir.
(3) Esas sözleşme ve genel kurul kararında aksine hüküm bulunmadıkça, dağıtma para olarak yapılır.

Buradaki 6 ay ibaresi 3 ay olarak değiştirilmiştir.
Bilgilerinize

Merhaba

06.11.2021 tarihli Resmi gazetede yayınlanan 7341 sayılı TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ İLE İHRACATÇI BİRLİKLERİNİN KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'un 17.maddesine göre Şirketlerde tasfiye süreci 6 aydan 3 aya indirilmiştir.

MADDE 17 – 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 543 üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci ve ikinci cümlelerinde yer alan “altı” ibareleri “üç” şeklinde değiştirilmiştir.

Buna göre 6102 saylı kanunun 543.maddesinin önceki hali;
4. Tasfiye sonucu dağıtma
(1) Tasfiye hâlinde bulunan şirketin borçları ödendikten ve pay bedelleri geri verildikten sonra kalan varlığı, esas sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa pay sahipleri arasında, ödedikleri sermayeler ve imtiyaz hakları oranında dağıtılır. Tasfiye payında imtiyazın varlığı hâlinde esas sözleşmedeki düzenleme uygulanır.
(2) Alacaklılara üçüncü kez yapılan çağrı tarihinden itibaren (Değişik ibare: 6728 S.K. m.68/c) "altı ay" geçmedikçe kalan varlık dağıtılamaz. Şu kadar ki, hâl ve duruma göre alacaklılar için bir tehlike mevcut olmadığı takdirde mahkeme (Değişik ibare: 6728 S.K. m.68/c) "altı ay" geçmeden de dağıtmaya izin verebilir.
(3) Esas sözleşme ve genel kurul kararında aksine hüküm bulunmadıkça, dağıtma para olarak yapılır.

Buradaki 6 ay ibaresi 3 ay olarak değiştirilmiştir.
Bilgilerinize

merhabalar, ben bir soruda takıldım yardımcı olabilir misiniz.

Bir anonim şirketim var 5 ortaklı yönetim kurulu imza yetkilisi 2 kişi
yönetim kurulu imza yetkilisi yönetim kurulu (A) kişisi vefat ediyor
sadece 1 kişi kalıyor yönetim kurulunda (yetki bitiş tarihi 2023) bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir

"MADDE 363- (1) 334 üncü madde hükmü saklı kalmak üzere, herhangi bir sebeple bir üyelik boşalırsa, yönetim kurulu, kanuni şartları haiz birini, geçici olarak yönetim kurulu üyeliğine seçip ilk genel kurulun onayına sunar. Bu yolla seçilen üye, onaya sunulduğu genel kurul toplantısına kadar görev yapar ve onaylanması hâlinde selefinin süresini tamamlar.

yönetim kurulu tek kişi yönetim kurulu kararı alıp ortaklardan birini geçici olarak yönetim kuruluna atayabilir mi

"Yönetim kurulu, kararlarını toplantıda hazır bulunan üyelerin çoğunluğu ile alır. " bu şekilde de yeterli sayıya ulaşamıyoruz "

maddelerde çakışma var hangi yolu izlemem gerekecek yardımcı olabilir misiniz.

Merhabalar üstadlarım,
2022 yılı başında tasfiyeye gireceğiz. Firmayı ağustos ayında devir aldım. şirketin 570 geçmiş yıl karı : 400.000 TL, 580 Geçmiş Yıl Zararı : 38.000 TL dir.
Tasfiye öncesinde sabit kıymet satışı, stok satışı yapacağız ve tahmini 2021 yılını 400.000 TL zararla kapatacağız. 31.12.2021 tarihinde 570 Geçmiş Yıl karının 580-Geçmiş Yıl zararından mahsup ederek muhasebe kaydı yapmamıza engel bir durum var mıdır ? böylelikle 2022 yılı açılış bilançosunda 580 Geçmiş Yıl zararı hesabında 38.000 TL kalmış olacak. ( yada hiç bu kaydı yapmadan tasfiye dönemi sonunda mi yapsak ) izlenen yol yada tavsiye edeceğiniz görüş hakkında değerli katkılarınızı esirgemez iseniz memnun olurum.