fonradar

Şirket Üzerine Kayıtlı Aracın Şahısa Satışı

Merhabalar

Halihazırda şirket üzerine olan bir aracım var fakat o şirketle bir ortaklığım bulunmuyor. Araç benim tamamen şahsi aracım, sadece ruhsat o şirket üzerine. 2011 yılı Ağustos ayında sıfır alındı bu araç. Şimdi ben bu aracı kendi üzerime almak istiyorum çeşitli sebeplerden dolayı. Bu konuda işleyiş nasıl olmalıdır? Şirketin veya benim böyle bir durumda ödemesi gereken herhangi bir vergi vs. var mıdır? Varsa nedir, ne kadardır?

Teşekkür ederim, iyi günler

Merhaba
Her ne kadar araç benimdir desenizde aslında bu şirketin aracı ve şirketin malıdır.Ortaklığınız olsa da durum böyledir.Siz bunu üzerinize almak istediğinizde standart araç devir işlemi yapılacaktır.Yani noterden şirket yetkilisi tarafından araç size satılacaktır.Ayrıca şirket adına kayıtlı olduğu için de adınıza satış faturası düzenlenecektir.
Araç hususi binek mi,ticari mi,aracın değeri nedir,satış tutarı ne olacak,ne kadar kdv,kâr veya vergi doğuracak bunlara bilmiyoruz.Bu bilgileri de şirketin mali müşavirinden öğrenmeniz gerekecektir.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Standart araç devir işlemi, yani araç bana satılacak dediniz, ben bu aracı satın almak için bir ücret ödemeyeceğim o şirkete, ama yine de adıma bir satış faturası düzenlenecek. Doğru anlıyorum değil mi? Ya da izlenebilecek başka bir yol var mıdır acaba? Satış gibi değil de sadece devretmek gibi. Eğer yoksa bu satış faturasını nasıl düzenlemek uygundur? Şirket bana arabayı ne kadara satmış gibi görünmeli acaba? Bu arada araç binek otomobil, ticari araç değil. Şu anki kasko bedeli yaklaşık 50bin TL. 2011 model. Söylediğim gibi tek sorunum bu aracın ruhsatını üzerime almak. Ama karşı taraf üzerimize 10bin TL civarı vergi yükü biner gibi düşüncelerde ve ben de işin detayını bilemediğim ve karşı tarafın işi yokuşa sürdüğünü düşündüğüm için sizlere sormak istedim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba
Eğer bütün amacınız ruhsatı üzerinize almaksa bu,ancak satışla gerçekleşecektir.Yani noterden yapılan devir,aynı zamanda satış hükmündedir.Ruhsatı üzerinize almak için devir yapılması şarttır,devir yapıldığında da haliyle bu bir satış işlemidir.Yani kısaca ruhsat adıma olsun diyorsanız,satıştan başka çareniz yok.
Bu arada tabiki,isterseniz ve aracın devir konusunda tereddütler taşıyorsanız (geri alamama korkusu gibi) devir yapmadan kendi aranızda özel bir protokol düzenleyebilirsiniz.Aracın mülkiyeti şirkete aittir ancak kullanımı size aittir,masraflar şöyle paylaşılacaktır,şu tarihte araç devir ile geri alınacaktır vb.gibi özel maddeler üzerinde anlaşabilirsiniz,bu işin ayrı bir kısmı.En azından şimdilik bilgim bu yönde.Eksiklerim varsa eminim diğer arkadaşlarda yorumlarını esirgemeyeceklerdir.
İşin vergi yükü ile ilgili şu an birşey söylemek mümkün değil.Çünkü aracın aktife kayıtlı değerini bilmediğimiz gibi,araç üzerinden ayrılan ve geçmişte şirket giderlerine aktarılan (tabi varsa) yıpranma bedeli,amortisman vs.tutarları da bilmiyoruz.O nedenle işin o bölümünü müşavirle görüşmenizi tavsiye ettim.vergi yükü konusunda varsayımda bulunamam.
Tabii bu arada olayın birde şöyle bir tarafı var.Her ne kadar siz bu satış için herhangi bir ücret ödemeyecek olsanızda şirketin kasasına girecek bir bedel olacaktır.Yani araç noterden 40 bin liraya devredilip satıldıysa şirket kasasına da 40 bin liralık bir giriş olacaktır.Şirket kasası ne durumda,bu para şirket kasasını ne şekilde etkileyecek mesela? Bu kısım her ne kadar sizi ilgilendirmese de şirketi ilgilendirecektir.Bu kısmı da tabi şirket müşaviriyle çözecektir.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.